Η Λουφάκη έγραψε ιστορία για την ελληνική γυναικεία ξιφασκία με αμαξίδιο στο Μόντρεαλ

IMG 20180430 125151 573

Η μεγαλύτερη στιγμή της ελληνικής γυναικείας ξιφασκίας με αμαξίδιο, γράφτηκε στο Μόντρεαλ. Η Κέλλυ Λουφάκη, υπο την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Δημήτρη Κάζαγλη, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β` του Παγκοσμίου Κυπέλλου που φιλοξενήθηκε στο Καναδά, χαρίζοντας στα ελληνικά σπαθιά, το πρώτο μετάλλιο σε επίπεδο γυναικών.

Διαβάστε Περισσότερα

«Ασημένια» τα ελληνικά σπαθιά στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Πίζας

28872932 10215580047395889 7685146415107254582 n

Το πρώτο ελληνικό μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά μέσα στο 2018 για το ελληνικό Παραολυμπιακό Κίνημα, ήρθε από την ξιφασκία με αμαξίδιο. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Πίζας, η ομάδα της σπάθης, πιστή στο ραντεβού της με τα μετάλλια στις μεγάλες διοργανώσεις, βρέθηκε στην δεύτερη θέση του πόντιουμ, σημειώνοντας πολλές και σημαντικές νίκες απέναντι σε ομάδες μεγαθήρια.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Πίζας πέντε ελληνικά σπαθιά (9-11/3)

PISA
Η πρώτη μεγάλη διοργάνωση για την ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο μέσα στο 2018, διεξάγεται από αύριο, Παρασκευή 9, έως και την Κυριακή 11 Μαρτίου στην Ιταλία. Συγκεκριμένα στην Πίζα, πραγματοποιείται το πρώτο παγκόσμιο κύπελλο της χρονιάς, με την Ελλάδα να έχει εκπροσώπηση από τρεις αθλητές και δύο αθλήτριες. Στη διάθεση του ομοσπονδιακού προπονητή Δημήτρη Κάζαγλη θα βρίσκονται ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Παναγιώτης Τριανταφύλλου (ΑΣΚΑ Μαρούσι), ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής του 2017, Βασίλης Ντούνης (Πήγασος Κυψέλης), ο Γεράσιμος Πυλαρινός Μαρκαντωνάτος (Σπάρτακος), η Κέλλυ Λουφάκη (Αετοί Αθήνας) και η Αδαμαντία Στυλιανή Ζαχαριάδη (Σπάρτακος, με δικά της έξοδα).

Τριανταφύλλου, Ντούνης, Βλάμη και Σουλιώτης πρώτευσαν στο πανελλήνιο ξιφασκίας με αμαξίδιο

25498221 10214840415145545 763489439450526146 n

Οι Πάνος Τριανταφύλλου και Βασίλης Ντούνης μοιράστηκαν τις πρωτιές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγάλεω. Ο Τριανταφύλλου στον τελικό του ξίφους μονομαχίας επικράτησε 15-11 του Ντούνη, όμως ο τελευταίος νίκησε τον «ασημένιο» Παραολυμπιονίκη στον τελικό της σπάθης με σκορ 15-9. Δύο χρυσά μετάλλια στις γυναίκες κατέληξαν στην Ευθυμία Βλάμη, ενώ ο Στυλιανός Σουλιώτης πρώτευσε στο ξίφος ασκήσεως.

Λάμψη αστέρων στο τελευταίο αγωνιστικό ραντεβού των ελληνικών σπαθιών μέσα στο 2017

24899867 10155128841350994 8122154186770996185 n

Λάμψη Παραολυμπιονικών και Παγκόσμιων πρωταθλητών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο που θα πραγματοποιηθεί αύριο (Σάββατο 16 Δεκεμβρίου) στο Κλειστό Γυμναστήριο «Σταύρος Βενέτης» στο Αιγάλεω.

Τέταρτη θέση για το ομαδικό της ελληνικής σπάθης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ρώμης

1743036

Την 4η θέση στο ομαδικό της σπάθης ανδρών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ξιφασκίας με αμαξίδιο που φιλοξενείται στην Ρώμη, πήρε η Ελλάδα. Υπό την καθοδήγηση του Δημήτρη Κάζαγλη, οι Πάνος Τριανταφύλλου, Γεράσιμος Πυλαρινός και Βασίλης Ντούνης, η ελληνική ομάδα σημείωσε μία νίκη σε δύο αγώνες και βρέθηκε μία... ανάσα πριν από την κατάκτηση του μεταλλίου στην κορυφαία διοργάνωση της χρονιάς.

Ένατος ο Τριανταφύλλου στη σπάθη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος ξιφασκίας με αμαξίδιο

2016 09 12T192637Z 2110111635 HT1EC9C1HZWTH RTRMADP 3 PARALYMPICS RIO WHEELCHAIRFENCING
Την 9η στη σπάθη κατηγορίας Β του παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενείται για 3η ημέρα στην Ρώμη, κατέλαβε ο Παναγιώτης Τριανταφύλλου. Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, ο οποίος ταξίδεψε στο Ρίο με έξοδα του Ομίλου ΥΓΕΙΑ που είναι χορηγός της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, στον γύρο των ομίλων σημείωσε τέσσερις νίκες σε πέντε αγώνες. Προκρίθηκε στους «16» (πέρασε bye από τους 32) με την 6η καλύτερη επίδοση μεταξύ 25 συμμετεχόντων στο αγώνισμα. Στον αγώνα για πρόκριση στα προημιτελικά, ο Τριανταφύλλου ηττήθηκε 15-9 από τον Πολωνό Πλούτα και κατέλαβε την 9η θέση.

Ανεπανάληπτη επιτυχία για τα ελληνικά σπαθιά στην Ρώμη με το χάλκινο μετάλλιο του Ντούνη στη σπάθη

V DUNIS

Ανεπανάληπτη επιτυχία για την ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται για 2η ημέρα στην Ρώμη. Ο Βασίλης Ντούνης κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για λογαριασμό των ελληνικών σπαθιών, σε ατομικό αγώνισμα επιπέδου παγκοσμίου πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα ο οπλομάχος του ΑΣ Αμεα Πήγασου Κυψέλης, πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στη σπάθη κατηγορίας Α`, την ίδια στιγμή που ο Γεράσιμος Πυλαρινός Μαρκαντωνάτος ήταν 8ος στο ίδιο αγώνισμα της ίδιας κατηγορίας. Ακόμη από ελληνικής πλευράς η Έφη Βλάμη ήταν 10η στο ξίφος ασκήσεως Α` κατηγορίας, ενώ χθες, πρώτη ημέρα των αγώνων, η Κέλλυ Λουφάκη κατετάγη 11η στη σπάθη κατηγορίας Β.