Πρωταθλητής Ευρώπης ο Γκαβέλας στα 100μ.

Ghavelas1

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. κατηγορίας Τ12, στέφθηκε ο Αθανάσιος Γκαβέλας. Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής, στον τελικό του αγωνίσματος, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του φιλοξενείται στο Βερολίνο, είχε επίδοση 11.47.

Περισσότερα

Χάλκινο μετάλλιο η Ανθή Λιάγκου στη σφαίρα του Ευρωπαϊκού «Βερολίνο 2018»

ΑnthiLiagkou

Πιστή στην παράδοση που τη θέλει να βρίσκεται ανελλειπώς από το 2014 στο πόντιουμ των νικητριών στη σφαιροβολία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στίβου, παρέμεινε η Ανθή Λιάγκου και στο Βερολίνο.

Περισσότερα

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Σταματοπούλου, «χάλκινη» η Γκουλή - Την 8η θέση στον πίνακα μεταλλίων κατέλαβε η Ελλάδα

page

Με ένα χρυσό από την Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο S3 και ένα χάλκινο από την Ευθυμία Γκουλή στα 100μ. πρόσθιο SB8, έπεσε η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενήθηκε στο Δουβλίνο τις τελευταίες επτά ημέρες. Η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση με συνολικά 11 μετάλλια και συγκεκριμένα έξι χρυσά, δύο ασημένια και τρία χάλκινα που την έφεραν στην 8η θέση του πίνακα μεταλλίων.

Περισσότερα

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαλεντζάκης και στα 100μ. πεταλούδα - Τρίτωσε τα μετάλλια ο Μιχαλεντζάκης, «χάλκινος» εκ νέου ο Καρυπίδης

6DAY

Ο 20χρονος Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ο αθλητής που χάρισε στην ελληνική κολύμβηση το μοναδικό μετάλλιο -και μάλιστα χρυσό- στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην 6η και προτελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Περισσότερα

Νέος ελληνικός θρίαμβος στο Λίβερπουλ: Χρυσό μετάλλιο για τα ζευγάρια BC3 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

39504540 10155991049113440 305111349971648512 o

Νέος θρίαμβος για το ελληνικό μπότσια στο Λίβερπουλ. Μετά το χρυσό μετάλλιο του Γρηγόρη Πολυχρονίδη στο ατομικό BC3, σήμερα (18/8), ήταν η σειρά των ζευγαριών της ίδιας κατηγορίας να βρεθεί στην κορυφή του αγωνίσματος. Οι Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα και Κωνσταντίνος Μασούρας, με Sport Assistant τους Κατερίνα Πατρώνη, Κριστίνα Ντέντα και Σωτήρη Χρονόπουλο αντίστοιχα, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στα ζευγάρια BC3, επικρατώντας στον τελικό 5-3 της Αυστραλίας.

Περισσότερα

Πέμπτος ο Λιγνός, 8ος ο Μελέτης την 5η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος «Δουβλίνο 2018»

cats

Η 5η θέση του Γεράσιμου Λιγνού στα 100μ. ύπτιο και η 8η του Χρήστου Μελέτη στα 50μ. ύπτιο, ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Ελλάδα στην 5η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Περισσότερα

Παγκόσμιο πρωτάθλημα μπότσια: Εξασφάλισε μετάλλιο η Ελλάδα στα ζευγάρια BC3

Μετά το ατομικό BC3, η Ελλάδα θα διεκδικήσει τη κορυφή και στα ζευγάρια της ίδιας κατηγορίας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπότσια που φιλοξενείται στο Λίβερπουλ. Στα ημιτελικά, οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Sport Assistant η Κατερίνα Πατρώνη), Άννα Ντέντα (SΑ η Κριστίνα Ντέντα) και Κωνσταντίνος Μασούρας (SA o Σωτήρης Χρονόπουλος) , νίκησαν 7-0 το Χονγκ Κονγκ και προκρίθηκαν στον τελικό των ζευγαριών, όπου θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο απέναντι στην Αυστραλία. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο, στις 17:00 ώρα Ελλάδας.

Περισσότερα

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Αριστείδης Μακροδημήτρης και Γιάννης Κωστάκης

makrodimitris wsfsfs

Εκπληκτικός ο ελληνικός απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης στην 4η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια με πρωταγωνιστές τους Γιάννη Κωστάκη και Αριστείδη Μακροδημήτρη στα 150μ. μικτή ατομική και 200μ. ελεύθερο αντίστοιχα. Πλέον η Ελλάδα έφτασε τα έξι μετάλλια στη διοργάνωση του Δουβλίνου, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά.

Περισσότερα

Καλές επιδόσεις, αλλά χωρίς μετάλλιο για την Ελλάδα, η 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού κολύμβησης «Δουβλίνο 2018»

lignos1

Χωρίς μετάλλιο, αλλά με καλές επιδόσεις, κύλησε για τα ελληνικά χρώματα, η 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Περισσότερα

Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3

1

Πρωταθλητής κόσμου, στην κατηγορία BC3, στέφθηκε στο Λίβερπουλ ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες (Πεκίνο, Λονδίνο, Ρίο), με Sports Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, στον τελικό του ατομικού, νίκησε 6-5 τον Νοτιοκορεάτη Βον-Χο Γεόνγκ και κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση.

Περισσότερα

Με 27 αθλητές και αθλήτριες η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό στίβου «Βερολίνο 2018»

170817145026551 Berlin1

Με 27 αθλητές και αθλήτριες θα συμμετέχει η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που θα πραγματοποιηθεί από τις 20 έως τις 26 Αυγούστου στο Βερολίνο.