Μεταγραφές περιόδου Νοεμβρίου 2017

Ανακοίνωση της Επιτροπής Μεταγραφών μετά τη συνεδρίαση της 7ης Δεκεμβρίου 2017

Περισσότερα

Η γενική προκήρυξη των πανελλήνιων πρωταθλημάτων και το αγωνιστικό καλαντάρι 2018

2018

H Γενική Προκήρυξη της διεξαγωγής Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Αγωνιστικής Περιόδου από 1 Ιανουαρίου 2018 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2018, όπως αυτή εγκρίθηκε κατά τη 13η συνεδρίαση του Δ.Σ. της Ε. Α. ΟΜ. ΑμεΑ, καθώς και το Αγωνιστικό Καλαντάρι (έκδοση 1.0).

Περισσότερα

O Λαέρτης Κλήμης πρώτευσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών και μερικώς βλεπόντων 2017

25443221 1812576748815181 3658615626359557283 n

O Λαέρτης Κλήμης του Κεραυνού, πρώτευσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών και μερικώς βλεπόντων 2017 που πραγματοποιήθηκε στον Λευκώνα Σερρών με τη συμμετοχή 36 σκακιστών. Την δεύτερη θέση πήρε ο Γιώργος Αλίγιας (Κεραυνός), ενώ τρίτος ήταν ο Ανδρέας Παυλόπουλος (Πανελλήνια Ένωση Τυφλών Αθλητών).

Περισσότερα

Τριανταφύλλου, Ντούνης, Βλάμη και Σουλιώτης πρώτευσαν στο πανελλήνιο ξιφασκίας με αμαξίδιο

25498221 10214840415145545 763489439450526146 n

Οι Πάνος Τριανταφύλλου και Βασίλης Ντούνης μοιράστηκαν τις πρωτιές στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Αιγάλεω. Ο Τριανταφύλλου στον τελικό του ξίφους μονομαχίας επικράτησε 15-11 του Ντούνη, όμως ο τελευταίος νίκησε τον «ασημένιο» Παραολυμπιονίκη στον τελικό της σπάθης με σκορ 15-9. Δύο χρυσά μετάλλια στις γυναίκες κατέληξαν στην Ευθυμία Βλάμη, ενώ ο Στυλιανός Σουλιώτης πρώτευσε στο ξίφος ασκήσεως.

Περισσότερα

Λάμψη αστέρων στο τελευταίο αγωνιστικό ραντεβού των ελληνικών σπαθιών μέσα στο 2017

24899867 10155128841350994 8122154186770996185 n

Λάμψη Παραολυμπιονικών και Παγκόσμιων πρωταθλητών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο που θα πραγματοποιηθεί αύριο (Σάββατο 16 Δεκεμβρίου) στο Κλειστό Γυμναστήριο «Σταύρος Βενέτης» στο Αιγάλεω.

Περισσότερα

ΠΣΑΤ-Οι κορυφαίοι του αθλητισμού των ατόμων με αναπηρίες για το 2017

psat1

Ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών–Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των κορυφαίων του ελληνικού αθλητισμού το 2017, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 64η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί, για τρίτη συνεχή χρονιά, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου και ώρα 18.30. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ και ραδιοφωνικά από την ΕΡΑ ΣΠΟΡ.

Περισσότερα

ΔΙΟΡΘΩΣΗ Ο Μπακοχρήστος πρωταγωνιστής του πρώτου ελληνικού μεταλλίου στο παγκόσμιο «Μεξικό 2017», ρεκόρ Ευρώπης ο Δήμου

mpakochristos2

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος ήταν ο πρωταγωνιστής του πρώτου ελληνικού μεταλλίου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται για 6η ημέρα στο Μεξικό. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατέκτησε την 3η θέση στα -54 κιλά με 170 κιλά στην πρώτη και μοναδική έγκυρη προσπάθεια. Ο Μπακοχρήστος είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες στα 176 και τα 178 κιλά, που ωστόσο δεν το στέρησαν το δικαίωμα να βρεθεί στο βάθρο των νικητών. Να σημειωθεί ότι 170 κιλά σήκωσε και ο τέταρτος της κατάταξης, ο Κινέζος Γιάν Βάνγκ, ωστόσο το μετάλλιο πήρε στον Μπακοχρήστο επειδή ήταν 400 γραμμάρια ελαφρύτερος. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Περισσότερα

Φινάλε στο παγκόσμιο κολύμβησης με τρία μετάλλια, ένα εθνικό ρεκόρ και την 12η θέση στη γενική κατάταξη

kOSTAKIS

Με μια τριάδα ελληνικών μεταλλίων και ένα εθνικό ρεκόρ, έπεσε στο Μεξικό η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης. Εκεί όπου η Ελλάδα με συνολικό απολογισμό 19 μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά, επτά ασημένια και 10 χάλκινα, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων μεταξύ 54 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Περισσότερα

«Χρυσός» ο Μιχαλεντζάκης στο Παγκόσμιο, τρίτωσαν τα μετάλλια οι Λιγνός και Σταματοπούλου

dimos e1474019880589 750x400

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης χάρισε στην ελληνική κολύμβηση, το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μεξικού. Ο αθλητής από την Αλεξανδρούπολη πρώτευσε στα 100μ. πεταλούδα S9, το αγώνισμα που τον ανέδειξε χρυσό Παραολυμπιονίκη (με παραολυμπιακό ρεκόρ) στους Αγώνες του Ρίο 2016. Αυτό ήταν το ένα από τα τρία συνολικά μετάλλια που πήρε η Ελλάδα κατά τη διάρκεια της 5ης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, με τους Γεράσιμο Λιγνό (200μ. μικτή SM13) και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (50μ. ελεύθερο S3) να κατακτούν την δεύτερη θέση, με την τελευταία να καταρρίπτει και το πανελλήνιο ρεκόρ. Μία ημέρα πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης, η Ελλάδα έχει φτάσει τα 16 μετάλλια (2-6-8), ενώ κατέχει την 11η θέση στην κατάταξη μεταλλίων. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Περισσότερα

Όγδοος ο Μωϋσιάδης στα -80 κιλά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος άρσης βαρών σε πάγκο

Gkremi Moisiadis

Η άκυρη πρώτη προσπάθεια στα 181 κιλά, στέρησε από τον Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδη την ευκαιρία να βρεθεί ακόμη πιο ψηλά στην κατάταξη των -80 κιλών, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών σε πάγκο που φιλοξενείται για 4η ημέρα στο Μεξικό. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατετάγη 8ος στη γενική κατάταξη της κατηγορίας του με επίδοση 185 κιλά τη στιγμή που το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ είναι 194 κιλά από το πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Περισσότερα

Πέντε μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ η νέα συγκομιδή της ελληνικής κολύμβησης στο Μεξικό

13512146 926604330783776 1189564781296145974 n

Δύο ασημένια μετάλλια, τρία χάλκινα καθώς και δύο πανελλήνια ρεκόρ, ήρθαν να προστεθούν στην -έως τώρα- εντυπωσιακή συγκομιδή διακρίσεων της ελληνικής κολύμβησης, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μεξικού. Μετά και την ολοκλήρωση της 4ης ημέρας, η Ελλάδα με συνολικά 13 μετάλλια κατέχει την 14η θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων και φυσικά έπεται συνέχεια... Στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν γι` ακόμη μία φορά οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Γεράσιμος Λιγνός, ενώ το πρώτο τους μετάλλιο επί μεξικανικού εδάφους πήραν οι Μαρία Τσάκωνα, Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.