«Τόκιο 2020»: Ανασκόπηση της 2ης ημέρας

Bakochristos Dimitris

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος κατέκτησε το τρίτο κατά σειρά μετάλλιο της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Όπως και στο Ρίο, έτσι και στην ιαπωνική πρωτεύουσα βρέθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών στα -54 κιλά, χάνοντας λόγω σωματικού βάρους το ασημένιο μετάλλιο. Πανελλήνιο ρεκόρ στα 3.000 ατομικό πουρσουίτ στην ποδηλασία πίστας, σημείωσε ο Νικόλαος Παπαγγελής κατακτώντας και την 6η θέση στο αγώνισμα, ενώ στην κολύμβηση και συγκεκριμένα στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB8, η Ευθυμία Γκουλή ήταν 8η.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
Για 15... γραμμάρια έχασε το ασημένιο μετάλλιο ο Δημήτρης Μπακοχρήστος, στην κατηγορία των -54 κιλών άρσης βαρών σε πάγκο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως και στο Ρίο έτσι και στο Τόκιο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας, χάνοντας ωστόσο αυτή τη φορά το ασημένιο λόγω του σωματικού του βάρους, το οποίο για 15 γραμμάρια ήταν μεγαλύτερο από αυτό του Γάλλου Μπουρλόν.

Ο Μπακοχρήστος είχε μόνο έγκυρες προσπάθειες και συγκεκριμένα στα 157, τα 163 και τα 165 κιλά (σ.σ. το ατομικό του ρεκόρ είναι 181κ. από το 2015 στο Καζακστάν). Μάλιστα με την ολοκλήρωση της 2ης προσπάθειας και των οκτώ συμμετεχόντων, ήταν... αγκαλιά με το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει, αφού ο Γάλλος στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια, σήκωσε επίσης 165 κιλά.

Η σωματική διαφορά του Μπουρλόν (ζυγίστηκε 52.95κ.) με τον Μπακοχρήστο (53.10κ.) ήταν αυτή που καθόρισε τη σειρά των μεταλλίων, με τον Γάλλο να κατακτά το ασημένιο και τον Μπακοχρήστο το χάλκινο.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Την έκτη θέση στα 3.000μ. ατομικό πουρσουίτ, με επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέλαβε ο Νίκος Παπαγγελής, στην παρθενική του εμφάνιση σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με επίδοση 3:47.605, συντρίβοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 3:52.546 από τις 31 Ιουλίου 2021 (ΟΑΚΑ).

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ
Πραγματοποιήθηκε το ματς της 2ης αγωνιστικής στο 1ο γκρουπ της κλάσης 6 του Παραολυμπιακού τουρνουά, στο οποίο βρίσκεται και ο Μάριος Χατζηκυριάκος.

Ο Κριστιάν Ντετόνι από τη Χιλή απέδωσε εξαιρετικά απέναντι στο 1ο φαβορί της κατηγορίας, τον Ισπανό Αλβάρο Βαλέρα και επιβλήθηκε με 3-0 σετ (12-10, 11-8, 11-7).

Αυτό σημαίνει ότι ο Έλληνας πρωταθλητής μπορεί να προκριθεί στο ταμπλό ακόμα και με την 1η θέση του γκρουπ, ευνοημένος σε τριπλή ισοβαθμία στους 3 βαθμούς.

Αν αύριο νικήσει τον Ντετόνι (03:40 ώρα Ελλάδας ο αγώνας) με 3-0 σετ θα επικρατήσει σίγουρα στην ισοβαθμία. Αν πάρει τη νίκη με 3-1 θα γίνουν υπολογισμοί με τον Ντετόνι, που επίσης θα έχει συντελεστή +1, ενώ αν νικήσει με 3-2 (δηλαδή με το σκορ, που οποίο έχασε χτες από τον Βαλέρα) θα προκριθεί ως 2ος. Μένει εκτός από τη συνέχεια με όποιο σκορ κι αν ηττηθεί.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Την 8η θέση στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB8, κατέλαβε η Ευθυμία Γκουλή με επίδοση 1:31.57 (1:31.55 στα πρωϊνά προκριματικά).

Αντίθετα, εκτός τελικών έμειναν οι Παναγιώτης Χριστάκης στα 200μ. μικτής ατομικής SM6 (12η επίδοση 2:56.75), Γεράσιμος Λιγνός στα 100μ. ύπτιο S13 (12η επίδοση 1:06.76) αλλά και η μικτή ομάδα της σκυταλοδρομίας 4x50μ. ελεύθερο 20π. με τους Μαρία Τσάκωνα, Αλεξάνδρα Σταματοπούλου, Κωνσταντίνο Καραούζα και Αντώνη Τσαπατάκη (11η επίδοση 3:03.25).

PHOTO CREDITS : Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή/Νίκος Καρανικόλας