«Τόκιο 2020»: Η ανασκόπηση της 7ης ημέρας

Day 7

Η ανασκόπηση της 7ης ημέρας, όπου η Ελλάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα F20 με τον Στράτο Νικολαϊδη, ενώ ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης εξασφάλισε μετάλλιο στο μικτό ατομικό BC3 του μπότσια...

ΣΤΙΒΟΣ
Μαζί με τη βροχή που έπεφτε καθ` όλη τη διάρκεια του αγώνα, έπεφταν και οι… ενστάσεις στον τελικό της σφαιροβολίας F20. Ένας τελικός που σημαδεύτηκε από τον «αποβολή» τριών αθλητών, όχι όμως στην αρχή, αλλά μετά την ολοκλήρωση του αγωνίσματος και οι οποίες είχαν ως αποτέλεσμα ο μεν Στράτος Νικολαίδης να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο, ο δε Λεόντιος Στεφανίδης να βρεθεί στην 4η θέση.

Η ένσταση για τη συμμετοχή των Τοντ (Αυστραλία), Κονγκό Λιγιάλμπα (Ισημερινός) και Ζολκέφλι (Μαλαισία) στον τελικό της σφαιροβολίας F20, είχε κατατεθεί πριν την έναρξη του αγώνα. Το μόνο που έμεινε, ήταν η απόφαση του υπεύθυνου διαιτητή, η οποία έγινε γνωστή αμέσως μετά το τέλος του αγωνίσματος, δικαιώνοντας όσους είχαν… έννομο συμφέρον! Μεταξύ αυτών και των δικών μας Νικολαίδη και Στεφανίδη, με τον πρώτο να κερδίζει μία θέση και από τέταρτος να είναι τρίτος και τον Στεφανίδη να κερδίζει δύο και από έκτος να είναι οριστικά τέταρτος.

Η μοναδική έγκυρη βολή του Νικολαίδη, η οποία του χάρισε και το χάλκινο μετάλλιο, μετρήθηκε 15 μέτρα 93 εκατοστά, ενώ ο Στεφανίδης, σημείωσε προσωπικό εφετινό ρεκόρ με 15.75μ. στην πρώτη προσπάθεια (είχε άλλες δύο έγκυρες και συγκεκριμένα 15.41μ. και 15.50μ.).

Την 6η θέση στον τελικό της σφαιροβολίας F32, το μεγαλύτερο μέρος του οποίου έγινε κάτω από δυνατή βροχή, κατέλαβε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης. Η καλύτερη βολή του μετρήθηκε 9 μέτρα 58 εκατοστά, ενώ είχε ακόμη μία έγκυρα (4η) στα 9.44μ.

ΜΠΟΤΣΙΑ
Στον τελικό του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια προκρίθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, χρειάστηκε το tie break στον ημιτελικό απέναντι στον Βρετανό Σκοτ ΜακΚάουαν για να μπορέσει να πανηγυρίσει τη νίκη-πρόκριση στον τρίτο τελικό της καριέρας του στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο Πολυχρονίδης νίκησε 5-1 (1-0, 1-0, 3-0, 0-1) στα προημιτελικά τον Ρώσο Αλεξάντρ Λεγκοστάεφ, ενώ στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό νίκησε 1-0 στο tie break τον ΜακΚάουαν, ενώ το σκορ στον κανονικό αγώνα ήταν 4-4 (2-0, 2-0, 0-1, 0-3).

Ο τελικός θα γίνει στις 09:05. Ο Πολυχρονίδης, το 2008 και το 2016 ήταν δεύτερο στο μικτό ατομικό BC3, όπου έχει και δύο πέμπτες θέσεις από Λονδίνο και Αθήνα.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Περίπου 48 δευτερόλεπτα μακριά από το μετάλλιο στην ατομική χρονομέτρηση ποδηλασίας δρόμου, κατηγορίας C2, βρέθηκε ο Νίκος Παπαγγελής. Με επίδοση 37:55.05 (μέση ωριαία ταχύτητα 37.977) κατέλαβε την 7η θέση στον αγώνα συνολικής απόστασης 24 χιλιομέτρων (σ.σ. 37:07.16 ο Γάλλος Λοτ που πήρε την 3η θέση).

Ο Παπαγγελής ήταν 7ος στα πρώτα 8χλμ. (12:21.51), 8ος στα 16χλμ (25:22.56), ενώ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην έβδομη θέση.

Την 11η θέση στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης ποδηλασίας δρόμου, κατέλαβε η Κατερίνα Ελ Λατίφ (κατηγορία Τ1-2). Ο χρόνος του Ελληνίδας πρωταθλήτριας (Τ2), στον αγώνα συνολικής απόστασης 16 χιλιομέτρων, ήταν 58:13.66 (μέση ωριαία ταχύτητα 16.487).

Η Ελ Λατίφ ήταν 11η στα πρώτα οκτώ χιλιόμετρα (28:34.33), θέση που διατήρησε μέχρι και τον τερματισμό.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Την 6η θέση στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SΒ2, κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης. Η επίδοσή του στον τελικό του αγωνίσματος ήταν 1:08.73. Ο Κωστάκης, προκρίθηκε στον τελικό με την 5η καλύτερη επίδοση των προκριματικών (1:08.85).

Στον τελικό των 100μ. ελεύθερο S12, δεν αγωνίστηκε τελικά ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (σ.σ. ήταν δηλωμένος μέχρι το βράδυ της Δευτέρας), ο οποίος πριν από μερικά 24ωρα είχε δηλώσει ότι αποχωρεί από την ενεργό δράση, μετά από μια σπουδαία αθλητική καριέρα που σημαδεύτηκε από την κατάκτηση 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.