«Τόκιο 2020»: Η ανασκόπηση της 6ης ημέρας

Tzounis

Η ανασκόπηση της 6ης ημέρας...

ΜΠΟΤΣΙΑ
Συνεπής στο ραντεβού του με τα προημιτελικά στο μικτό ατομικό BC3 του μπότσια, αποδείχθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, θα δώσει για 5η σερί διοργάνωση (Αθήνα, Πεκίνο, Λονδίνο, Ρίο, Τόκιο) το «παρών» στην οκτάδα, οι αγώνες της οποίας εκκινούν αύριο (31/8).

Στο φινάλε των ομίλων, ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε την 3η νίκη σε ισάριθμους αγώνες. Επικράτησε 4-3 (1-1, 1-0, 2-0, 0-2) του Πορτογάλου Αβελίντο Αντράντε και αύριο (05:55 ώρα Ελλάδας) θα «κονταροχτυπηθεί» με τον Ρώσο Αλεξάντρ Λεγκοστάεφ για μια θέση στα ημιτελικά (31/8, 11.15).

Αντίθετα, εκτός προημιτελικών έμεινε η Άννα Ντέντα. Με sport assistant τη Χριστίνα Ντέντα, η «χρυσή» Παραολυμπιονίκης του Ρίο στα ζευγάρια BC3, γνώρισε την τρίτη διαδοχικά ήττα στον 6ο όμιλο (4-2 από τον Γάλλο Μπέκεν) και έμεινε εκτός συνέχειας (κατέλαβε την 20η θέση). Η εξέλιξη του αγώνα: 0-2, 0-1, 0-1, 2-0).

ΣΤΙΒΟΣ
Νέο ρεκόρ Ευρώπης στη δισκοβολία F56, που το συνδύασε με την 4η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, σημείωσε ο Κωνσταντίνος Τζούνης.
Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην παρθενική του παρουσία σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, έστειλε τον δίσκο στα 42 μέτρα 86 εκατοστά (4η προσπάθεια), βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ Ευρώπης από τις 9 Ιουλίου 2021 στο Καυτανζόγλειο με 42.74μ.

Σε έναν τελικό, όπου όλοι οι συμμετέχοντες έκαναν και ένα ρεκόρ (παραολυμπιακό, ηπειρωτικό, ατομικό κ.ο.κ.), ο Τζούνης είχε τρεις βολές πάνω από τα 42 μέτρα και συγκεκριμένα 42.61μ (1η), 42.86μ (4η) και 42.80μ (6). Οι υπόλοιπες βολές του μετρήθηκαν 41.77μ (2η) και 41.58μ (5η).

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Την 15η επίδοση των προκριματικών στα 50μ. πεταλούδα S6, σημείωσε ο Παναγιώτης Χριστάκης, στο πρωϊνό πρόγραμμα της 6ης ημέρας. Η επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στους 16ους Παραολυμπιακούς Αγώνες, ήταν 36.84.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Την 11η θέση στα προκριματικά της κατηγορίας R1 - Αεροβόλο Τουφέκι SH1, κατέλαβε ο Σωτήρης Γαλόγαυρος. Ο Έλληνας πρωταθλητής, συγκέντρωσε 612.6 βαθμούς και έμεινε εκτός τελικού. Τα έξι σετ βολών του Γαλόγαυρου ήταν 101.5, 101.9, 101.4, 102.2, 101.6 και 104.0.

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
Η δεύτερη προσπάθεια, που βγήκε άκυρη (1-2) από τους κριτές, του έκοψε το… φτερά. Στην τρίτη, άκουσε το δεύτερο «no llift» στον αγώνα (σ.σ. παρά το γεγονός ότι και σε αυτήν την προσπάθεια σήκωσε κανονικά τα κιλά!) και ως εκ τούτου η διεκδίκηση μεταλλίου ήταν χαμένη υπόθεση. Ο Κώστας Δήμου με 218κ. στην πρώτη προσπάθεια, κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία των +107 κιλών, μια θέση πιο κάτω απ` αυτήν που είχε βρεθεί στο Ρίο πέντε χρόνια νωρίτερα.

Ο κάτοχος του ρεκόρ Ευρώπης με 231κ. (2019, Ντουμπάι), είχε δύο άκυρες προσπάθειες στα 223 κιλά, με αποτέλεσμα να μείνει 5ος λόγω μεγαλύτερου σωματικού βάρους με τον Κολομβιανό Καστανέδα Βελάσκες που επίσης ολοκλήρωσε τον αγώνα με επίδοση 218κ.

PHOTO CREDITS: International Paralympic Committee