ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

    

στιγμιότυπο από τη βράβευση των Ελλήνων Παραολυμπιονικών του Λονδίνου 2012 κατά την τελετή υποδοχής που οργάνωσε η Olympic Air για την Ελληνική Αποστολή

 

Επέστρεψε το απόγευμα της Τρίτης 11 Σεπτεμβρίου 2012 στην Ελλάδα η Εθνική Παραολυμπιακή Αποστολή από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Οι Έλληνες αθλητές κατάφεραν να κατακτήσουν 12 μετάλλια και πολλά πλασαρίσματα στην πρώτη οκτάδα.

Οι Παραολυμπιακοί αγώνες του Λονδίνου πρόσφεραν την ευκαιρία στους αθλητές μας να δείξουν τον καλύτερο τους εαυτό σε ένα ένθερμο φίλαθλο κοινό που κατέκλεισε τα στάδια που διεξήχθησαν οι αγώνες.  

H Ελλάδα ήρθε στην 44 θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων στο σύνολο των 166 χωρών που συμμετείχαν.

Αρχηγός αποστολής της Ελληνικής ομάδας ήταν ο Γιώργος Φουντουλάκης, πρόεδρος της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής.

Από την πλευρά της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου παρέστησαν τα μέλη του Δ.Σ. Μαρία Αβραμίδη Ά Αντιπρόεδρος, Κυριάκος Καλπακίδης Β' Αντιπρόεδρος, Πάρις Επιτροπάκης Ειδικός Γραμματέας, Γεωργία Ζωγράφου Αναπληρώτρια Ταμίας και Κωνσταντινιά Σωτηριάδη Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων.

Την ευθύνη για την Ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες 2012 είχε η Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή.

Παρακάτω ακολουθούν τα αποτελέσματα, ανά θέση όλων των Ελλήνων αθλητών:

1η θέση - Χρυσό μετάλλιο

Boccia

Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νικόλαος Πανανός, Μαρία-Ελένη Κορδαλή

Ζευγάρια BC3 Μικτό

 2η θέση - Αργυρό μετάλλιο

Στίβος

Πασχάλης Σταθελάκος

Δίσκος Ανδρών F40

 Κολύμβηση

Αριστείδης Μακροδημήτρης

50m Ύπτιο Ανδρών S2

 

Χρήστος Ταμπαξής

50m Ύπτιο Ανδρών S1

 3η θέση - Χάλκινο μετάλλιο

Κολύμβηση

Αριστείδης Μακροδημήτρης

100m Ελεύθερο Ανδρών S2

και

50m Ελεύθερο Ανδρών S2

 

Χαράλαμπος Ταϊγανίδης

100m Ύπτιο Ανδρών S13

 

Στίβος

Αλεξάνδρα Δήμογλου

400m Γυναικών Τ13

 

Ανθή Καραγιάννη

Μήκος Γυναικών Τ13

 

Πασχάλης Σταθελάκος

Σφαίρα Ανδρών F40

 

Μάνωλης Στεφανουδάκης

Ακόντιο Ανδρών F54/55/56

  

Άρση Βαρών σε πάγκο

Παύλος Μάμαλος

-90kg

 

4η θέση

 

Στίβος

Γιάννης Πρώτος

400m Ανδρών Τ13

 

Μαρίνος Φυλαχτός

Δίσκος Ανδρών F42

 

Αλεξάνδρα Δήμογλου

100m Γυναικών Τ13

 

Ευστράτιος Νικολαΐδης

Σφαίρα Ανδρών F20

 

 Κολύμβηση

Αντώνης Τσαπατάκης

100m Πρόσθιο Ανδρών SB4

 

5η θέση

Κολύμβηση

Σεμίχα Ριζάογλου

50m Ελεύθερο Γυναικών S3

και

100m Ελεύθερο Γυναικών S3

  

Ξιφασκία σε αμαξίδιο

Γεράσιμος Πυλαρινός

5η θέση Σπάθη κατηγορίας Α

 Boccia

Γρηγόρης Πολυχρονίδης

5η θέση Ατομικό BC3 Μεικτό

Άρση Βαρών σε πάγκο

Γκρέμισλαβ Μωυσιάδης

5η θέση -75kg

 Στίβος

Μαρία Σταματουλά

Σφαίρα Γυναικών F32/33/34

 

 Γεώργιος Καραμηνάς

Ακόντιο Ανδρών F52/53

6η θέση

Ποδηλασία

Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Αργυρώ Μηλάκη

6η θέση Αγώνας Δρόμου κατηγορίας Β

 

 Χρήστος Στεφανάκης/Κωνσταντίνος Τρουλινός

6η θέση Σπριντ Ποδηλασίας Πίστας κατηγορίας Β

 Στίβος

Che-Jon Fernantes

Σφαίρα Ανδρών F52/53

 

Στέλλα Σμαραγδή

Μήκος Γυναικών F46

 

Μαρία Σταματουλά

Κορίνα Γυναικών F31/32/51

 

Ηλίας Ναλαμπάντης

Σφαίρα F54/55/56

 

Ευάγγελος Καναβός

Μήκος Ανδρών F20

 

Αλέξανδρος-Μιχαήλ Κωνσταντινίδης

Δίσκος Ανδρών F40

 

Αθανάσιος Μπαράκας

Τριπλούν Ανδρών F11

 Κολύμβηση

Αριστείδης Μακροδημήτρης

200μ. ελεύθερο ανδρών S2

 

Βασίλης Τσαγκάρης

50μ. πρόσθιο ανδρών SB3

 

Χρυσούλα Αντωνιάδου

100μ. πρόσθιο γυναικών SB4

 

Μαρία Καλπακίδου

50μ. ύπτιο γυναικών S2

 

Αλέξανδρος Ταξιλδάρης

50μ. ύπτιο ανδρών S1

 

7η θέση

Κολύμβηση

Χαράλαμπος Ταϊγανίδης

7η θέση 50m Ελεύθερο Ανδρών S13

 

Κολύμβηση

Γεώργιος Καπελλάκης

7η θέση 50m Ύπτιο Ανδρών S2

 

Κολύμβηση

Ανδρέας Κατσαρός

7η θέση 50m Ύπτιο Ανδρών S1

 

Στίβος

Αναστάσιος Πετρόπουλος

7η θέση Μήκος Ανδρών F36

 

Στίβος

Ανθή Καραγιάννη

7η θέση 100m Γυναικών Τ13

 

Στίβος

Παντελής Καλόγερος

7η θέση Δίσκος Ανδρών F51/52/53

 

Στίβος

Παρασκευή Κάντζα

7η θέση 200m Γυναικών Τ11

 

Στίβος

Στυλιανή Σμαραγδή

7η θέση 100m Γυναικών Τ46

 

8η θέση

Ξιφασκία σε αμαξίδιο

Παναγιώτης Τριανταφύλλου

8η θέση Σπάθη κατηγορίας Β

 Στίβος

Δημήτρης Ζησίδης

8η θέση Σφαίρα Ανδρών F32/33

 

Στίβος

Κωνσταντίνος Ντιμπίδης

8η θέση Σφαίρα Ανδρών F20

 

Στίβος

Παρασκευή Κάντζα

8η θέση Μήκος Γυναικών F11/12

 

Στίβος

Ιωάννης Πρώτος

8η θέση 200m Ανδρών Τ13

 

Στίβος

Αναστάσιος Τσίου

8η θέση Σφαίρα Ανδρών F57/58

 

Ποδηλασία

Σταμάτης Κοτζιάς

8η θέση Αγώνας Δρόμου κατηγορίας Τ1-2

 

Ποδηλασία

Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Αργυρώ Μηλάκη

8η θέση 1 χλμ. Ατομικής Χρονομέτρησης Ποδηλασίας Πίστας κατηγορίας Β

9η θέση

Τοξοβολία

Άννα Τζίκα

9η θέση Ατομικό Γυναικών Recurve Ορθίων

 

Κολύμβηση

Ιωάννης Κωστάκης

9η θέση 50m Πρόσθιο Ανδρών SB2

 Κολύμβηση

Γεώργιος Καπελλάκης

9η θέση 50m Ελεύθερο Ανδρών S2

 

Κολύμβηση

Κωνσταντίνος Καραούζας

9η θέση 50m Πρόσθιο Ανδρών SΒ3

 

Στίβος

Ευαγγελία Ζίσκα

9η θέση Σφαίρα Γυναικών F20

 

Στίβος

Γεράσιμος Βρυώνης

9η θέση Ακόντιο Ανδρών F52/53

 

Στίβος

Δημήτριος-Αγκίμ Ντομγιόνι

9η θέση Σφαίρα Ανδρών F57/58

 10η θέση

Κολύμβηση

Νικόλαος Τσότρας

10η θέση 50m Ελεύθερο Ανδρών S7

 

Ξιφασκία σε αμαξίδιο

Μάνος Μπόγδος

10η θέση Σπάθη κατηγορίας Β

 

Ποδηλασία

Χρήστος Στεφανάκης/Κωνσταντίνος Τρουλινός

10η θέση 1 χλμ. Ατομικής Χρονομέτρησης Ποδηλασίας Πίστας κατηγορίας Β

 

Στίβος

Αθανάσιος Μπαράκας

10η θέση Μήκος Ανδρών F11

 

Στίβος

Ηλίας Ναλμπάντης

10η θέση Δίσκος Ανδρών F54/55/56

 

Στίβος

Αλέξανδρος-Μιχαήλ Κωνσταντινίδης

10η θέση Σφαίρα Ανδρών F40

 11η θέση

Κολύμβηση

Αντώνης Τσαπατάκης

11η θέση 50m Πεταλούδα Ανδρών S5

 

Κολύμβηση

Σεμίχα Ριζάογλου

11η θέση 50m Ύπτιο Γυναικών S4

 

Κολύμβηση

Κωνσταντίνος Καραούζας

11η θέση 200m Ελεύθερο Ανδρών S5

 

Κολύμβηση

Μαρία Καλπακίδου

11η θέση 100m Ελεύθερο Γυναικών S3

 

Ποδηλασία

Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Αργυρώ Μηλάκη

11η θέση Πουρσουίτ Γυναικών Ποδηλασίας Πίστας κατηγορίας Β

 12η θέση

Κολύμβηση

Γεώργιος Καπελλάκης

12η θέση 100m Ελεύθερο Ανδρών S2

 13η θέση

Κολύμβηση

Νικόλαος Τσότρας

13η θέση 100m Ελεύθερο Ανδρών S7

 Κολύμβηση

Ιωάννης Κωστάκης

13η θέση 150m Μεικτή Ατομική Ανδρών SM3

 Κολύμβηση

Ιωάννης Κωστάκης

13η θέση 50m Ύπτιο Ανδρών S3

 

Σκοποβολή

Ευάγγελος Κακοσαίος

13η θέση Αεροβόλο τουφέκι ορθίων 10 μέτρων SH2 μεικτό R4

 

Στίβος

Δημήτριος-Αγκίμ Ντομγιόνι

13η θέση Ακόντιο Ανδρών F57/58

 14η θέση

Ξιφασκία σε αμαξίδιο

Γεώργιος Αλεξάκης

14η θέση Σπάθη κατηγορίας Α

 

15η θέση

Μπότσια

Παναγιώτης Σουλάνης

15η θέση Ατομικό BC1 Μεικτό

 

Στίβος

Αναστάσιος Τσίου

15η θέση Ακόντιο Ανδρών F57/58

 

16η θέση

Στίβος

Νικόλαος Καπλάνης

16η θέση Κορίνα Ανδρών F31/32/51

 

Ποδηλασία

Σταμάτης Κοτζιάς

16η θέση Ατομική Χρονομέτρηση Ποδηλασίας Δρόμου κατηγορίας Τ1-2

 

17η θέση

Ποδηλασία

Χρήστος Στεφανάκης/Κωνσταντίνος Τρουλινός

17η θέση Ατομική Χρονομέτρηση Ποδηλασίας Δρόμου κατηγορίας Β

 

Στίβος

Μανώλης Στεφανουδάκης

17η θέση Σφαίρα Ανδρών F54/55/56

 

21η θέση

Μπότσια

Αλέξανδρος Παπαδάκης

21η θέση Ατομικό BC2 Μεικτό

 

23η θέση

Μπότσια

Νικόλαος Πανανός

23η θέση Ατομικό BC3 Μεικτό

 

Σκοποβολή

Ευάγγελος Κακοσαίος

23η θέση Αεροβόλο Τουφέκι Πρηνηδόν 10 μέτρων SH2 μεικτό R5

 

Σκοποβολή

Θεοδώρα Μούτσιου

23η θέση Αεροβόλο Τουφέκι Ορθίων 10 μέτρων SH2 μεικτό R4

 

24η θέση

Σκοποβολή

Θεοδώρα Μούτσιου

24η θέση Αεροβόλο Τουφέκι Oρθίων 10 μέτρων SH2 μεικτό R5

 

 

Στίβος

Γεώργιος Καραμηνάς

ΝΜ Σφαίρα Ανδρών F52/53

 

Στίβος

Γεράσιμος Βρυώνης

ΝΜ Σφαίρα Ανδρών F52/53

 

Στίβος

Νικόλαος Καπλάνης

ΝΜ Δίσκος Ανδρών F51/52/53

 

Άρση Βαρών σε πάγκο

Νικόλαος Γκουντάνης

DNS -67,5kg

 

Χρήστος Ταμπαξής

DNS 50m Ελεύθερο Ανδρών S2

 

Παρασκευή Κάντζα

DNS 100m Γυναικών Τ11

 

 

 

 

Εκτύπωση Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

TWITTER

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

logo

 

ΟΑΚΑ, Ανοικτό Κολυμβητήριο

(επί της Σπύρου Λούη)

151 23 Αθήνα, Μαρουσι

info@eaom-amea.gr

Τεχνική Επιτροπή: 210 6821679

Γραμματεία: 210 6894875

Λογιστήριο: 210 6812523

Fax: 210 6849978

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία της. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τα cookies που χρησιμοποιούμε.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ