ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ & ΑΘΛΗΤΡΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2009

Την Τρίτη 1 Ιουνίου 2010 (13.00) στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού ,η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες διοργανώνει εκδήλωση βράβευσης σε συνεργασία με το Γενικό Γραμματέα Αθλητισμού Πάνο Μπιτσαξή των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών ΑμεΑ που διακρίθηκαν το 2009 σε Πανευρωπαϊκά ή Παγκόσμια Πρωταθλήματα. Αναλυτικά οι βραβευθέντες είναι οι:

Χρήστος Ταμπαξής,Κολύμβηση
1η θέση στα 50μ. Ύπτιο Ανδρών S1 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
2η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S1 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Γεώργιος Καπελάκης,Κολύμβηση
1η θέση στα 50μ. Ύπτιο Ανδρών S2 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 100μ. Ελεύθερο Ανδρών S2 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Παράσχος Στογιαννίδης,Στίβος
1η θέση στο Ύψος Ανδρών F20 (INAS-FID Παγκόσμιοι Αγώνες 2009)

Ανθή Καραγιάννη,Στίβος
1η θέση στο Μήκος Γυναικών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
3η θέση στα 100μ. Γυναικών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Αθανάσιος Μπαράκας,Στίβος
1η θέση στο Μήκος Ανδρών F11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
3η θέση στο Τριπλούν Ανδρών F11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Παρασκευή Κάντζα,Στίβος
1η θέση στα 5.000μ. Γυναικών Τ11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Θεοδώρα Φαρδέλα,Στίβος
1η θέση στη Σφαίρα Γυναικών F11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Μπότσια
1η θέση στο Ατομικό της κατηγορίας BC3 (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπότσια 2009)
3η θέση στα Ζευγάρια της κατηγορίας BC3 (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπότσια 2009)

Ιωάννης Κωστάκης, Κολύμβηση
2η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S3 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
2η θέση στα 150μ. Μικτή Ατομική Ανδρών SM3 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
2η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
Παγκόσμιο και Πανευρωπαϊκό ρεκόρ στα 200μ. Μικτή Ατομική Ανδρών SM3
Πανευρωπαϊκό ρεκόρ στα 100μ. Ανδρών Πρόσθιο Ανδρών SB2

Στέλιος Τσάκωνας,Κολύμβηση
2η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 50μ. Ύπτιο Ανδρών S4 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Παναγιώτης Χριστάκης, Κολύμβηση
2η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts
3η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S6 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts

Βασίλης Τσαγγάρης,Κολύμβηση
2η θέση στα 50μ. Πρόσθιο Ανδρών SB3 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Νικόλαος Τσότρας, Κολύμβηση
2η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)
3η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S7 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Σε Τζων Φερνάντες,Στίβος
2η θέση στη Σφαίρα Ανδρών F53 (IWAS Παγκόσμιοι Αγώνες 2009)

Αλεξάνδρα Δήμογλου,Στίβος
2η θέση στα 100μ. Γυναικών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
2η θέση στα 200μ. Γυναικών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
2η θέση στα 400μ. Γυναικών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Ιωάννης Πρώτος, Στίβος2η θέση στα 100μ. Ανδρών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
2η θέση στα 200μ. Ανδρών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)
2η θέση στα 400μ. Ανδρών Τ13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Ελένη Χαλκιαδάκη,Στίβος
2η θέση στα 5.000μ Γυναικών ΤΤ11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Αλέξανδρος Ταξιλδάρης,Κολύμβηση
3η θέση στα 50μ. Ελεύθερο Ανδρών S1 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009
3η θέση 50μ. Ύπτιο Ανδρών S1 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Αριστείδης Μακροδημήτρης,Κολύμβηση
3η θέση στα 50μ. Ύπτιο Ανδρών S2 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Χαράλαμπος Παπαϊωάνου,Κολύμβηση
3η θέση στα 4x50μ. Ανδρών max 20pts (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Σεμίχα Ριζάογλου,Κολύμβηση
3η θέση στα 50μ. Ύπτιο Γυναικών S3 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Αντώνης Tσαπατάκης, Κολύμβηση
3η θέση στα 100μ. Πρόσθιο Ανδρών SB4 (IPC Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης 2009)

Γεράσιμος Πυλαρινός-Μαρκαντωνάτος, Εμμανουήλ Μπόγδος, Γεώργιος Αλεξάκης, Παναγιώτης Τριανταφύλλου, Ξιφασκία με αμαξίδιο
3η θέση στο Ομαδικό Sabre (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ξιφασκίας με αμαξίδιο 2009)

Κυριακή Ισπαχανίδου,Στίβος
3η θέση στα 5.000μ Γυναικών Τ11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Κωνσταντίνος Μπίμπασης,Στίβος
3η θέση στη Σφαίρα Ανδρών F11 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Γεώργιος Τρέπας,Στίβος
3η θέση στη Σφαίρα Ανδρών F13 (IBSA Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου 2009)

Μαρία Κεραμιδά,Τζούντο
3η θέση στα 57κ. (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τζούντο 2009)

Μαρία-Ελένη Κορδαλή, Μπότσια
3η θέση στα Ζευγάρια της κατηγορίας BC3 (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπότσια 2009)

Νικόλαος Πανανός,Μπότσια
3η θέση στα Ζευγάρια της κατηγορίας BC3 (Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπότσια 2009)

ΑΘΛΗΤΕΣ που πέτυχαν μέσα στο 2009  Παγκόσμια ή Πανευρωπαϊκά ρεκόρ:

Μαρία Σταματουλά,Στίβος
Παγκόσμιο και Πανευρωπαϊκό ρεκόρ στη Σφαίρα Γυναικών F32

Μαρία Καλπακίδου, Κολύμβηση
Παγκόσμιο και πανευρωπαϊκό ρεκόρ στα 200μ. Ελεύθερο Γυναικών S2

Αναστάσιος Μπάος,Άρση βαρών σε πάγκο
Παγκόσμιο και Πανευρωπαϊκό ρεκόρ στην κατηγορία των +100κ. Νέων

Παύλος Μάμαλος,Άρση βαρών σε πάγκο
Πανευρωπαϊκό ρεκόρ στην κατηγορία των 90κ.

Τα 3 πρώτα σωματεία στον Πίνακα Μεταλλίων των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων 2009
Τέλος στην εκδήλωση θα βραβευθούν τα τρία πρώτα αθλητικά σωματεία ΑμεΑ στον πίνακα μεταλλίων των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων 2009:

1η θέση,Αθλητικό Σωματείο ΑμεΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ - Θεσσαλονίκη
με 36 χρυσά, 15 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια

2η θέση,Αθλητική Ένωση Τυφλών ΠΥΡΣΟΣ - Θεσσαλονίκη
με 33 χρυσά, 19 ασημένια και 18 χάλκινα μετάλλια

3η θέση,Αθλητικός Σύλλογος ΑμεΑ ΑΕΤΟΙ - Αθήνα
με 33 χρυσά, 12 ασημένια και 3 χάλκινα μετάλλια 

Στην εκδήλωση θα παραβρεθούν εκπρόσωποι της Πολιτείας, του Αθλητισμού καθώς και των φορέων ΑμεΑ

Εκτύπωση Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

TWITTER

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

logo

 

ΟΑΚΑ, Ανοικτό Κολυμβητήριο

(επί της Σπύρου Λούη)

151 23 Αθήνα, Μαρουσι

info@eaom-amea.gr

Τεχνική Επιτροπή: 210 6821679

Γραμματεία: 210 6894875

Λογιστήριο: 210 6812523

Fax: 210 6849978

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία της. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τα cookies που χρησιμοποιούμε.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ