«Ασημένιοι» οι Στεφανουδάκης και Σμαραγδή - Η Επιτροπή Ενστάσεων της IPC θα αποφασίσει για το χρυσό μετάλλιο του Ζησίδη στη σφαίρα

stefasmar

Δύο ασημένια μετάλλια και ένα... χρυσό, που όμως εξαρτάται από την αρμόδια επιτροπή ενστάσεων της IPC (η απόφαση αναμένεται μέσα στις επόμενες ώρες) και κατά πόσο θα δικαιώσει τους Πολωνούς που την υπέβαλαν, κατέκτησε η Ελλάδα στο πρωϊνό πρόγραμμα της 5ης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος «Βερολίνο 2018». Τα ασημένια μετάλλια πήραν ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον ακοντισμό F54 και η Στέλλα Σμαραγδή στο μήκος κατηγορίας Τ47. Όσον αφορά στο τρίτο ελληνικό μετάλλιο του πρωϊνού προγράμματος, εφόσον έρθει θα έχει αποδέκτη τον Δημήτρη Ζησίδη στη σφαιροβολία F32. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να γίνει δεκτή η ένσταση της ελληνικής αποστολής, απέναντι στην ένσταση των Πολωνών για αντικανονικές βολές του Έλληνα πρωταθλητή στον τελικό του αγωνίσματος.

Ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό, είχε μόλις δύο έγκυρες προσπάθειες, με την καλύτερη εξ αυτών στα 28 μέτρα 10 εκατοστά. Η έτερη έγκυρη βολή ήταν 27.74μ. Αυτό είναι το τρίτο σερί ασημένιο μετάλλιο για τον «χρυσό» Παραολυμπιονίκη του Ρίο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μετά από αυτά του 2014 (26.88μ.) και του 2016 (28.96μ.). Στον ίδιο τελικό ο Απόστολος Βλασακίδης ήταν 5ος με 19.15μ. και ο Αθανάσιος Γεωργιάδης 6ος με 19.02μ. Οι έγκυρες βολές του Βλασακίδη μετρήθηκαν 18.78, 17.41 και 19.15μ, ενώ αυτές του Γεωργιάδη ήταν 17.56, 18.34, 18.42 και 19.02μ.

Η Σμαραγδή στο μήκος είχε καλύτερο άλμα στα 5.42μ, επίδοση με την οποία ισοφάρισε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ. Τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 5.30, 5.12, 5.35 και 5.32μ.

Ο Ζησίδης από την άλλη, κινδυνεύει να μείνει χωρίς μετάλλιο, εφόσον δικαιωθούν οι Πολωνοί στην ένσταση που υπέβαλαν αμέσως μετά τον τελικό, όπου συμμετείχαν μόλις δύο αθλητές. Σε έναν τελικό, όπου ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή της σφαίρας F32 με καλύτερη βολή στα 8.56μ. Οι υπόλοιπες βολές του Ζησίδη μετρήθηκαν 7.85, 8.45, 8.48 και 8.11. Η οριστική απόφαση της αρμόδιας επιτροπής ενστάσεων αναμένεται τις επόμενες ώρες.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:
- Στον απογευματινό (19:03) τελικό των 100μ. Τ37 προκρίθηκε ο Οδυσσέας Μουλάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 3ος στη δεύτερη προκριματική σειρά με 13.31.
- Την 4η θέση στην κορίνα F32, κατέλαβε η Μαρία Σταματουλά. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 14 μέτρα 16 εκατοστά. Οι υπόλοιπες έγκυρες προσπάθειες της Σταματουλά ήταν 13.09, 14.06, 13.63 και 12.46μ.
- Την 4η θέση στη σφαιροβολία F35, κατέλαβε η Κατερίνα Ελ Λατίφ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 6 μέτρα 18 εκατοστά που αποτελεί εφετινό προσωπικό ρεκόρ. H Ελ Λατίφ είχε άλλη μία έγκυρα βολή στα 6.07μ.