ΤΙΤΑΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

χάλκινο μετάλλιο για το Γεράσιμο Πυλαρινό

(α' μέρος ανταπόκριση από τον Ομοσπονδιακό προπονητή Δημήτρη Κάζαγλη)

Το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ξιφασκίας διεξάγεται στο Στρασβούργο και μέχρι αυτήν την ώρα ο Γεράσιμος Πυλαρινός έχει κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στη Σπάθη, το πιο σημαντικό μετάλλιο  στην αθλητική του πορεία.....

σύμφωνα με τον Ομοσπονδιακό προπονητή Δημήτρη Κάζαγλη. Ο Πυλαρινός  στον προκριματικό γύρο, έκανε 5 νίκες  στούς  : HALIY  UKR  5-0   , TARJANYI  HUN  5-0, OLTEANU  BEL  5-1, MAKOWSKI POL 5-2, POCHEVALIN RUS  5-2   και 1 ήττα από τον LEMOINE FRA 0-5.Προκρίθηκε ως πέμπτος στην γενική κατάταξη και πέρασε τους 32 bye, στη δεκαεξάδα  (16 )  νίκησε τον ΡΩΣΟ  FROLOV 15-10, στούς 8 νίκησε τον Γάλλο Lemoine 15-12 στην τετράδα έχασε από τον ΟΎΓΓΡΟ OSVATH 15-6

Ο Δημήτρης Κάζαγλης κάνει μια γενικότερη  ενημέρωση για τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της Ελληνικής ομάδας.

5oς  ο Τριανταφυλλου στη σπάθη Β΄

7ος ο Μπόγδος στη σπαθη Β'

8ος ο Πυλαρινός στο ξίφος Μονομαχίας (epee)

Στο ομαδικό της σπάθης η Ελληνική ομάδα κατέλαβε την 4η θέση

Ο Δημήτρης Κάζαγλης συνεχίζει:

Το Σάββατο  7 Ιουνίου συμμετείχαν οι  αθλητές μας  Γεράσιμος Πυλαρινός  και Βασίλης Ντούνης στην σπάθη Α',Πάνος Τριανταφύλλου και Μάνος Μπόγδος στη σπάθη Β', η Έφη Βλάμμη και Κατερίνα Σαράντη   στη σπάθη Α΄

Στο αγώνισμα της Σπάθης  Α΄συμμετείχαν συνολικά 27 αθλητές από  12 χώρες

O  Βασίλης Ντούνης  κατετάγη 10ος,στον προκριματικό γύρο έκανε 4 νίκες στους HOLOVASHCHENKO UKR  5-1,  CAMPBELL GBR  5-1, STANCZUK POL  5-4,FAYZULLIN RUS 5-4     και 2 ήττες  από τον Γερμανό  ROUT  4-5   και τον Γάλλο ΝOBLE  4-5 (πρωταθλητή Ευρώπης) ενώ προηγείτο με 4-1 και στην επόμενη φάση πέρασε με σειρά κατάταξης 8ος.Στούς  16 έχασε από τον ΟΎΓΓΡΟ ΟSVATH 10-15.

Στη σπάθη Β΄ αγωνίστηκαν 17 αθλητές από 10 χώρες

Και οι δύο αθλητές μας μπήκαν στην οκτάδα!!

Ο Πάνος Τριανταφύλλου  στον προκριματικό γύρο ήταν αήττητος με 4 νίκες στους KHAMATSIN RUS    5-2,  CIMA ITA  5-0 , SMITH GBR 5-0 , PLUTA 5-3 (χρυσό παραολυμπιονίκη στο Λονδίνο) .

 Στην κατάταξη μετά τον προκριματικό ήταν 1oς!

Στους 16 νίκησε τον άγγλο  SMITH   15-9

Αποκλείστηκε στην οκτάδα για τετράδα  από τον Πολωνό CASTRO 15-6 ο οποίος είναι σε φόρμα τον τελευταίο διάστημα (νίκησε το παγκόσμιο κύπελλο του Λονάτο)

Ο Μάνος Μπόγδος στον προκριματικό γύρο έκανε 4 νίκες 1 ήττα

νίκησε τους CRATERE FRA 5-1       KATHIASVILLI GEO   5-0     WYGANOWSKI POL  5-4    RASHID GBR 5-1           και  έχασε από τον Ρώσσο  KURZIN 1-5

πέρασε στον επόμενο γύρο ως 5ος

Στους  16 απέκλεισε με φοβερή απόδοση  τον Χρυσό Παραολυμπιονίκη PLUTA  με 15-8 !!!

αποκλείστηκε στου 8 για τετράδα από τον Ρώσσο KAMALOV 15-11

ΣΤΗ ΣΠΑΘΗ Α΄ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγωνίστικαν η Έφη Βλάμη και η Κατερίνα Σαραντή και οι δυο πέρασαν τον προκριματικό γύρο με μια νίκη η κάθε μια . Η Κατερίνα Σαραντή κατετάγη 11η (νίκησε την LukeGer) και η Έφη Βλάμη 12η (νίκησε την KhetsuriannhGeo)

Θα ακολουθήσει και το δεύτερο μέρος της ενημέρωσης για τη διοργάνωση.

Τα επίσημα αποτελέσματα της διοργάνωσης βρίσκονται στη διεύθυνση 

http://www.euroescrime2014.com/competition/resultats/ 

Εκτύπωση Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

TWITTER

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

logo

 

ΟΑΚΑ, Ανοικτό Κολυμβητήριο

(επί της Σπύρου Λούη)

151 23 Αθήνα, Μαρουσι

info@eaom-amea.gr

Τεχνική Επιτροπή: 210 6821679

Γραμματεία: 210 6894875

Λογιστήριο: 210 6812523

Fax: 210 6849978

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία της. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τα cookies που χρησιμοποιούμε.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ