ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ 2014

κολάζ με τους αθλητές της Ξιφασκίας (πλούσιο φωτογραφικό υλικό στο fb στη σελίδα της Ξιφασκίας με αμαξίδιο hellas wheelchair tennis)

(απολογισμός Δημήτρη Κάζαγλη, Ομοσπονδιακού προπονητή Ξιφασκίας με αμαξίδιο Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ)

"Πρίν λίγες μέρες τελείωσαν οι Πανευρωπαϊκοί αγώνες Ξιφασκίας που έγιναν στο Στρασβούργο.

Στους Αγώνες αυτούς έδωσαν το παρόν οι καλύτερες ομάδες του κόσμου στη ξιφασκία αλλά και στην ξιφασκία με αμαξίδιο. Η Εθνική ομάδα ξιφασκίας με αμαξίδιο συμμετείχε με την μεγαλύτερη σύνθεση που έχει συμμετάσχει ποτέ.

Συμμετείχαμε με άνδρες και γυναίκες και στα τρία όπλα!!!!

Το εγχείρημα ήταν δύσκολο αλλά στέφθηκε με επιτυχία!!

Την αποστολή αποτελούσαν οι :

Στους άνδρες:

Γεράσιμος Πυλαρινός,Βασίλης Ντούνης που συμμετείχαν στη σπάθη και στο επέ στην Α΄κατηγορία

Πάνος Τριανταφύλλου,Μάνος Μπόγδος  που συμμετείχαν στη σπάθη και στο επέ στη Β΄κατηγορία

ΟΙ παραπάνω συμμετείχαν και στα ομαδικά σε δύο όπλα , στη σπάθη και στο Επέ.

Στις γυναίκες:

Για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού συμμετείχαμε και στις γυναίκες στο ατομικό αλλά και στο ομαδικό.

Στην Α΄κατηγορία αγωνίστηκαν η Έφη Βλάμη και η Κατερίνα Σαράντη στη σπάθη και στο Ξίφος Ασκήσεως (φλερέ)

Στη Β΄κατηγορία αγωνίστηκε η Κέλλυ Λουφάκη στο Ξιφος ασκήσεως και στο Ξίφος Μονομαχίας (επέ)

Στο ομαδικό γυναικών αγωνίστηκαν οι αθλήτριές μας  στο Ξίφος ασκήσεως.

Οι αγώνες διεξήχθησαν σε δύσκολες συνθήκες με αφόρητη ζέστη και πολλές φορές οι αθλητές να αγωνίζονταν ταυτόχρονα σε διαφορετικές αίθουσες.

Παρόλαυτά οι Ελληνική αποστολή έδωσε τον καλύτερο εαυτό της .

Στους άνδρες κατακτήσαμε το Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη Α΄ με τον Γεράσιμο Πυλαρινό για τον οποίο αυτό το μετάλλιο αποτελεί την μεγαλύτερη διάκριση σε ατομικό επίπεδο. Για να κατακτήσει το μετάλλιο αυτό νίκησε τον Ρώσσο πρωταθλητή FROLOV 15-10  και το Γάλλο LEMOINEΜΕ 15-12.

Αποκλείστηκε από  τον Ούγγρο Οsvath  παγκόσμιο πρωταθλητή του 2013 που κέρδισε το χαλκινο μετάλλιο στη σπάθη και το χρύσο στο ξίφος ασκήσεως σε αυτόυς τους Πανευρωπαϊκούς αγώνες.

Ο Βασίλης Ντούνης στο ίδιο αγώνισμα, κατέκτησε την 10η  θέση, αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις αφού έκανε  4 νίκες  και δύο μονο ήττες στον προκριματικό γύρο με 5-4 απέναντι στον Γάλλο νικητή των Πανευρωπαϊκών ΝOBLE.  Αποκλείστηκε στην φάση των 16 από τον Osvathαπό την Ουγγαρία.

Στη σπάθη Β΄ ο Πάνος Τριανταφύλλου  και  ο Μάνος Μπόγδος  άγγιξαν το μετάλλιο αφού έφτασαν στην οκτάδα στην πέμπτη και έβδομη θέση αντίστοιχα.

Ο Πάνος Τριανταφύλλου ήταν πρώτος στην γενική κατάταξη μετά τον προκριματικό γύρο  με 4 νίκες και καμμία ήττα και ο Μάνος Μπόγδος πέμπτος με 4 νίκες και μία ήττα!

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Μάνος Μπόγδος στους 16 απέκλεισε τον Πολωνό Χρυσό Παραολυμπιονίκη του Λονδίνου PLUTA!!!

Στο ομαδικό της Σπάθης  η Ελληνική ομάδα απέκλεισε την ομάδα της Ρωσίας γεγονός που αποτελεί από μόνο του μεγάλη επιτυχία, αφού είχαμε αποκλειστει πέρυσι από την ίδια ομάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η συμβολή του νέου αθλητή μας Βασίλη Ντούνη ήταν σημαντική. Δυστυχώς χάσαμε την είσοδό μας στον τελικό από την Ομάδα της Ουκρανίας η οποία κατέκτησε φέτος το χρυσό μετάλλιο στου Πανευρωπαϊκούς αγώνες αλλά και πέρυσι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης και καταλάβαμε την 4η θέση στη τελική κατάταξη.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Ο Γεράσιμος Πυλαρινός  κατέκτησε την όγδοη θέση που επίσης είναι μια από τις καλύτερες θέσεις που έχουμε κατακτήσει σε Πανευρωπαϊκούς αγώνες.Ο Βασίλης Ντούνης στην Α΄κατηγορία στο Ξίφος Μονομαχίας  κατέλαβε την 19η θέση . Ο Μάνος Μπόγδος κατέλαβε την 11η θέση και ο Πανος Τριανταφύλλου την 13η στην Β΄κατηγορία.

Στο ομαδικό του ξίφους Μονομαχίας χάσαμε την είσοδό μας στην τετράδα από την Ουκρανία με 45-43 και στη συνέχεια σε αγώνα κατάταξης νικήσαμε την Ουγγαρία και κατακτήσαμε την Πέμπτη θέση.

Στην κατηγορία γυναικών αγωνίστηκαν με την εθνική μας ομάδα για πρώτη φορά σε πανευρωπαϊκούς αγώνες,  τρείς αθλήτριες , η Έφη Βλάμη και  η Κατερίνα Σαράντη στην Α΄κατηγορία στη σπάθη , στο ξίφος ασκήσεως, και η Κέλλυ Λουφάκη στο Ξίφος ασκήσεως και στο Ξίφος Μονομαχίας. Συμμετείχαν επίσης και στο ομαδικό του Ξίφους ασκήσεως.

Η Έφη Βλάμη κατέκτησε την 12η θέση στη σπάθη και την 15η θέση στο ξίφος ασκήσεως στη Α΄κατηγορία

Η Κατερίνα Σαράντη κατέλαβε την 11η θέση στη σπάθη και την 18η θέση στο ξίφος ασκήσεως στην Α΄κατηγορία.

Η Κέλλυ Λουφάκη στη Β΄κατηγορία κατέλαβε την 13η θέση στο ξίφος μονομαχίας και την 13η θέση στο ξίφος ασκήσεως (foil)

Στο ομαδικό Γυναικών οι τρείς μας αθλήτριες αποκλείστηκαν από την Νίκητρια ομάδα των Αγώνων ΙΤΑΛΙΑ. Όμως αποτελεί σημαντική στιγμή γιατί ήταν η πρώτη μας συμμετοχή σε ομαδικό γυναικων.

Αξίζει να αναφερθούμε στη επιτυχία του Ιάσωνα Αθανασιάδη ο οποίος πέρασε με επιτυχία τις εξετάσεις Διαιτητών της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας αλλά και διαιτήτευσε με επιτυχία σε πάρα πολλούς αγώνες σε αυτούς τους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες .

Αξίζει ένα μεγάλο ευχαριστώ στην γιατρό της Ελληνικής Αποστολής  Γιάννα Παπαγιάννη η οποία στάθηκε δίπλα σε κάθε αθλητή μας  κατά την διάρκεια των Αγώνων."