Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά-Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης: «Χάλκινη» η Μπουρνιά-Στους «16» Μουχθής και Χατζηκυριάκος (pics)

Μ’ ένα χάλκινο μετάλλιο και δύο πλασαρίσματα στη 16άδα ήταν ο απολογισμός της ελληνικής αποστολής, που επέστρεψε σήμερα (Δευτέρα, 11/9) ξημερώματα, από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά-Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, που έριξε αυλαία το Σάββατο (9/9) στο Σέφιλντ.

Η Ευανθία Μπουρνιά, αν και άλλαξε κλάση (πλέον στη 2) έδειξε έτοιμη και παρά το μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, κατέκτησε μετάλλιο σε ακόμη ένα κορυφαίο πρωτάθλημα, μετά την 3η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ισπανίας, τον περασμένο Νοέμβριο (στην κλάση 1 τότε).

Στο τελευταίο της παιχνίδι επικράτησε της Ολλανδής Φέμκε Κόμπεν, με 3-2 σετ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε ακόμη μια σημαντική διοργάνωση.

Burnia Sheff

Η Μπουρνιά μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το πρώτο game με 11-4, για να απαντήσει άμεσα η Ολλανδή να πάρει το 2ο 11-9 και να ισοφαρίσει σε 1-1. Η «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια όμως πήρε το 3ο game και πάλι εντυπωσιακά με 11-3. Η Κόμπεν σαν σε καρμπόν του 2ου game πήρε το 4ο με 11-9 και ισοφάρισε σε 2-2. Η Μπουρνιά στο 5ο και τελευταίο game μπήκε αποφασισμένη προηγήθηκε και με 9-1 (!) για να φθάσει στο τελικό 11-2, που της χάρισε το game και το παιχνίδι με 3-2 σετ, ανεβάζοντας την στο βάθρο, παρά το βαθμό δυσκολίας σε αυτή την κλάση.

Burnia Sheff4

Για να φθάσει στο μετάλλιο η 16χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε τη Γαλλίδα Ιζαμπέλ Λαφαγιέ 3-0 σετ (13-11, 11-3, 11-5). Στη συνέχεια ηττήθηκε από την Ιταλίδα Ρόσσι με 3-1 σετ (11-7,11-5, 9-11, 12-10), ηττήθηκε από την Άνα Πρίβλοβιτς, από τη Σερβία 3-1 σετ (11-8, 11-9, 5-11, 12-10) και τέλος την Ολλανδή.

Στη 16άδα Μουχθής και Χατζηκυριάκος

Στη 16άδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης μπήκαν ο Γιώργος Μουχθής και ο Μάριος Χατζηκυριάκος, στην κλάση 6 των ανδρών.

Ο Γιώργος Μουχθής, αγωνίστηκε στο Γκρουπ 1 και αρχικά ηττήθηκε από τον Δανό Πήτερ Ροζενμάγερ με 3-0 σετ (14-12, 11-5, 11-9). Στη συνέχεια νίκησε με το ίδιο σκορ 3-0 σετ (11-2, 11-9, 11-8) τον Γερμανό Μπένεκτιτ Μίλερ και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Στον αγώνα για την 8άδα όμως δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ρουμάνου Μπόμπι Σιμιόν, καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ (11-8, 10-12, 11-4, 3-11, 11-5).

Την ίδια πορεία είχε και ο Μάριος Χατζηκυριάκος, ο οποίος αγωνίστηκε στο Γκρουπ 3, στην πρεμιέρα, ηττήθηκε από τον Νο 4 στον κόσμο, Ισπανό Αλβάρο Βαλέρα, με 3-0 σετ (12-10, 12-10, 11-8). Στη συνέχεια όμως νίκησε τον Πολωνό Πιοτρ Μαντούρζ με 3-1 σετ (11-13, 11-7, 11-9, 12-10) και πέρασε στους «16». Στον αγώνα για την 8άδα δεν τα κατάφερε με αντίπαλο τον Χάρις Ενίμοβιτς ηττήθηκε με 3-1 σετ (11-8 11-7, 5-11, 11-7).

Chryssikos Sheff

Χρυσικός και Δρακωνάκη

Γρηγόρης Χρυσικός και Ειρήνη Δρακωνάκη δεν μπόρεσαν να φθάσουν πολύ…μακριά, στη διοργάνωση του Ευρωπαϊκού, καθώς αποκλείστηκαν από τη φάση των Ομίλων.

Η Ειρήνη Δρακωνάκη (κλάση 6) έδωσε δύο αγώνες στην πρεμιέρα. Στον πρώτο της, ηττήθηκε από την Πολωνή Νο 4 στον κόσμο, Καταρζίνα Μάρζαλ με 3-0 (11-5, 11-2, 11-6), αλλά και στο δεύτερο, από τη Σουηδή Κάζα Στάντλερ, με 3-0 σετ (11-0, 11-4, 11-3). Ακόμη μια δύσκολη αντίπαλο είχε και στον τρίτο της αγώνα, κόντρα στη Γερμανίδα Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, Στεφανί Γκρέμπε. Ηττήθηκε με 3-0 σετ (11-1, 11-2, 11-1) και δεν κατάφερε να συνεχίσει.

apostolisheff

Ο Γρηγόρης Χρυσικός στην πρεμιέρα, αντιμετώπισε τον No 7 στον κόσμο, Βρετανό Τόμας Μάθιους και ηττήθηκε με 3-0 σετ (11-8, 11-3, 11-4). Δύο αγώνες έδωσε τη 2η ημέρα της διοργάνωσης. Αρχικά ηττήθηκε από τον Ούγγρο Ανταμ Ουρλάουμπερ, με 3-0 σετ (11-7, 11-2, 11-3) και αργότερα από τον Φινλανδό Τίμο Νάτουνεν, με 3-0 σετ (11-3, 11-3, 11-4) και έμεινε εκτός συνέχειας.

Mouxthis Hatzi

Δεν τα κατάφεραν και τα ζευγάρια

Τόσο το ανδρικό δίδυμο των Μουχθή/Χατζηκυριάκου (κλάση MD14), όσο και το έτερο δίδυμο, το μικτό με Μπουρνιά και Χρυσικό (κλάση ΧD4) δεν μπόρεσαν να περάσουν στα ημιτελικά, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παρά-Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, του Σέφιλντ.

Το δίδυμο των Μουχθή/Χατζηκυριάκου στο διπλό ανδρών (κλάση MD14), ηττήθηκε από το ισπανικό δίδυμο των Αλμπέρτο Αλκαράθ Σεοάνε/Αλεχάντρο Ντίαθ, με 3-0 σετ (11-2, 11-7, 11-4) και το μικτό (κλάση ΧD4) των Ευανθία Μπουρνιά και Γρηγόρη Χρυσικού, από το ιταλικό δίδυμο των Καρλότα Ραγκατσίνι/Φεντερίκο Φάλκο, με το ίδιο σκορ, 3-0 σετ (11-5, 11-4, 12-10).