Παρά Επιτραπέζια Αντισφαίριση: Χάλκινο μετάλλιο η Μπουρνιά στο Lignano -3ος στον όμιλό του ο Χρυσικός (pics)

Για ακόμη μια διοργάνωση η Ευανθία Ειρήνη Μπουρνιά, ανέβηκε στο βάθρο. Μετά το χρυσό μετάλλιο στο τουρνουά της Αιγύπτου, ανέβηκε στο βάθρο και του πολύ δυνατού, βάσει συμμετοχών, τουρνουά «ITTF Fa20 Lignano Masters Para Open 2023», που διεξάγεται στο Lignano, της Ιταλίας. Αλλά και ο Γρηγόρης Χρυσικός, αν και αγωνίστηκε με δύο αθλητές της πρώτης 10άδας της παγκόσμιας κατάταξης κατέλαβε την 3η θέση στον Όμιλό του, τον 4ο.

bournia italia

Στη 3η θέση του βάθρου

Η Ευανθία Μπουρνιά, αγωνιζόμενη στο 1ο γκρουπ, της κλάσης 1, άρχισε τους αγώνες της, τη 2η ημέρα του τουρνουά, με μια «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ (11-2, 11-7, 11-4) επί της Ισραηλινής Γιόνα Τσακίντ Μπριλ, Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά στη συνέχεια δεν τα κατάφερε με αντίπαλο το Νο1 στον κόσμο, Πολωνή Ντορότα Μπούκλαου και ηττήθηκε με 3-0 (11-6, 12-10, 11-7).

bournia daouditalia

Σημαντική νίκη στην πρεμιέρα

Η 16χρονη πρωταθλήτρια ήταν εντυπωσιακή στην πρεμιέρα του τουρνουά (15/3) πετυχαίνοντας σημαντική νίκη επί της Γερμανίδας Γιάνα Σπίγκελ σ’ ένα αγωνιώδες παιχνίδι, που έληξε 3-1 σετ υπέρ της Ελληνίδας (12-10, 11-7, 7-11, 12-10). Στο πρώτο και τελευταίο σετ η Μπουρνιά, έδειξε δύναμη ψυχής και κατάφερε να τα κατακτήσει με 12-10 και να φθάσει στη νίκη. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεπέρασε την αντίπαλό της, στη ranking list (3η με 647 βαθμούς).Bournia

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη καθώς αν και προηγήθηκε με 2-0 και έφθασε το 5ο σετ στους 12 πόντους, τελικά γνώρισε την ήττα από τη Φινλανδή Μαάρια Τάπολα (Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη) με 3-2 σετ σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπως δείχνει και η διακύμανση των games (6-11, 5-11, 11-5, 11-5, 12-10).xrysikos

Στην 3η θέση του Ομίλου του Χρυσικός

Ο Γρηγόρης Χρυσικός είχε δύσκολο έργο καθώς άρχισε τη 2η ημέρα του τουρνουά, επίσης στην κλάση 1, αγωνιζόμενος στο 4ο γκρουπ, με αντίπαλο τον Ιταλό Αντρέα Μποργκάτο (Νο 10 στην παγκόσμια κατάταξη) και ηττήθηκε με 3-0 σετ (11-5, 11-4, 11-6).

Στην πρεμιέρα ο Έλληνας αθλητής, έπεσε κατευθείαν στα βαθιά, καθώς στον πρώτο του αγώνα, αντιμετώπισε ακόμη ένα δύσκολο αντίπαλο τον Κορεάτη Γιο Σουνγκ Παρκ (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) και γνώρισε την ήττα με 3-0 (11-4, 11-6, 11-2).

Στη συνέχεια όμως επιβλήθηκε το ίδιο εύκολα του Ρουμάνου Μπόγκνταν Αμαργκιοάλεϊ με 3-0 (11-4, 11-6, 11-1) και πήρε την 3η θέση στον όμιλό του, μένοντας εκτός συνέχειας του τουρνουά, στους 18 αθλητές, που συμμετείχαν.