Παγκόσμιο πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης Α.με.Α: Εκτός προημιτελικών ο Μουχθής-Συνεχίζει στο Α΄γκρουπ η Μπουρνιά

Στην κλάση 6 των ανδρών (όρθιοι αθλητές) ο Γιώργος Μουχθής, πέρασε bye στους «16», καθώς οι συμμετοχές είναι 18 και μπήκε άμεσα στους νοκ άουτ αγώνες, αλλά δεν τα κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά, του παγκοσμίου πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Palacio Municipal de Deportes de Granada, στην Ανδαλουσία, της Ισπανίας.
Αντιμετώπισε τον Βρετανό Μάρτιν Πέρι και σ’ ένα δραματικό αγώνα, που κράτησε 40’ και 21΄΄ ηττήθηκε με 3-1 σετ.

Ο Βρετανός μπήκε δυνατά και πήρε το 1ο σετ με 11-8 εκμεταλλευόμενος το σερβίς του.
Στο 2ο σετ ο Μουχθής μπήκε δυνατά και προηγήθηκε και με τέσσερεις πόντους διαφορά (3-1, 4-2, 7-5, 9-5) ο Βρετανός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 και 11-11, οδηγώντας το σετ στους 13 πόντους και έκανε το σκορ 2-0 στα σετ.

Στο 3ο σετ ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του και όταν προηγήθηκε με 9-6 και 9-8 δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε το σετ με 11-8, μειώνοντας σε 2-1.
Το 4ο και τελευταίο σετ είχε θέαμα και αγωνία. Καλά παιγμένους πόντους και από τους δύο, με πότε τον ένα ή και τον άλλο να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ. Το σετ οδηγήθηκε στους 14 πόντους, καθώς το πάλεψαν και οι δύο πολύ (10-9, 10-10, 10-11, 11-11, 12-12, 12-13, 12-14), με τον Βρετανό να παίρνει το σετ, το ματς και την πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρεμιέρα για την Μπουρνιά στο Α’ γκρουπ
Στην κλάση 1 των γυναικών (αθλήτριες σε αμαξίδιο) οι 6 αθλήτριες, που αγωνίζονται είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ. Η Μπουρνιά βρίσκεται στο 1ο γκρουπ και αντιμετώπισε στην πρεμιέρα των αγώνων της, την Πολωνή Ντορότα Μπούκλαβ (επικεφαλής) όπου και γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-4).
Αύριο Πέμπτη, αντιμετωπίζει την Μαριάμ Αλμιρσίλ (13:15 ώρα Ελλάδος) στο 2ο παιχνίδι της, κοντράρεται με την αθλήτρια από τη  Σαουδική Αραβία, η οποία στο πρώτο της παιχνίδι ηττήθηκε από τη σημερινή αντίπαλο της Μπουρνιά με 3-0. Οι δύο πρώτες θέσεις θα δώσουν πρόκριση στο τελικό στάδιο.