Δεύτερη θέση για την Μπουρνιά στις κλάσεις 1-2 του όπεν στο Μαυροβούνιο

Ολοκληρώθηκε στην Ποντγκόριτσα το πρώτο μέρος στο διεθνές τουρνουά ITTF Fa20. Μετά τους πολύ πρόσφατους αντίστοιχους αγώνες στην Ιορδανία η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση έχει έντονη παρουσία και στο Μαυροβούνιο, απλά αυτή τη φορά συνάντησε υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο και μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Μία νίκη καταγράφηκε στα ατομικά από τις τρεις αθλήτριες και τους δύο αθλητές της EAOM-ΑμεΑ, ήταν ωστόσο πολύ σημαντική. Ήρθε από την Ευανθία Μπουρνιά, που αγωνίζεται με αμαξίδιο. Στη συγχώνευση των κλάσεων 1 και 2 πήρε τη 2η θέση, όπως πριν από λίγες ημέρες στην κλάση 1 του όπεν στην Ιορδανία, αλλά το πιο αξιοσημείωτο είναι ότι κατάφερε να νικήσει το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία της. Στους αγώνες, που πρώτα απ’ όλα χαρίζουν μία ακόμα πολύτιμη εμπειρία στους Έλληνες διεθνείς, μετέχουν επίσης ο Γιάννης Χρυσικός, ο Λευτέρης Μαύρης, η Ειρήνη Δρακωνάκη και η Μαρία-Ισμήνη Καίπη.

Στην κλάση 1 των ανδρών έγινε ένα γκρουπ των 4ων. Ο Χρυσικός, νικητής στο διπλό ανδρών πριν από δύο βδομάδες στο Αμάν, έκανε καλή προσπάθεια, αλλά περιορίστηκε στην τελευταία θέση. Την Πέμπτη έχασε με 3-0 σετ από τον Ιταλό Αντρέα Μποργκάτο (6-11, 5-11, 4-11) και με 3-2 από τον Σλοβάκο Μάριαν Κάμιεν (7-11, 6-11, 11-7, 11-9, 3-11). Την Παρασκευή ηττήθηκε και από τον επικεφαλής του ομίλου, τον Ιταλό Φεντερίκο Φάλκο με 3-0 σετ (8-11, 7-11, 3-11).
Στην κλάση 6 των ανδρών σχηματίστηκαν 4 προκριματικά γκρουπ και ο Μαύρης κληρώθηκε στο 2ο. Πάλεψε για κάτι ουσιαστικό, μετά τη 2η θέση στην Ιορδανία, όμως βρέθηκε 4ος και αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Κάμφθηκε από τον Ιταλό επικεφαλής Ματτέο Παρενζάν με 3-0 σετ (4-11, 3-11, 3-11), από τον Πορτογάλο Μάριο Ζοάο Μπαστάρδο με 3-1 σετ (11-9, 10-12, 7-11, 6-11) και από τον Πολωνό Πιοτρ Μαντούρζ με 3-0 σετ (11-13, 4-11, 1-11).

Στις κλάσεις 1-2 των γυναικών για τα άτομα σε αμαξίδιο η Μπουρνιά μετείχε σε ενιαίο όμιλο των 3ων. Στον πρώτο της αγώνα νίκησε με 3-1 σετ τη Γιόνα Μπριλ από το Ισραήλ (11-9, 11-3, 13-15, 11-3) και στον επόμενο έχασε από την επικεφαλής Σέρβα Άνα Πρβούλοβιτς με 3-0 σετ (8-11, 10-12, 5-11).

Η Μπριλ φιγουράρει αυτόν τον μήνα στο νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης και με τη νίκη εναντίον της η νεαρή Μπουρνιά θα έχει και βαθμολογικό όφελος. Το αρνητικό είναι ότι δεν παίρνει μετάλλιο λόγω του μικρού αριθμού συμμετοχών. Οι κανονισμοί στα τουρνουά προβλέπουν πως όταν οι συμμετοχές είναι 3 κανένας αθλητής (ή αθλήτρια) δεν παίρνει μετάλλιο, όταν είναι τους 4 παίρνουν μόνο οι 2 πρώτοι και μόνο όταν είναι τουλάχιστον 5 ανεβαίνουν και οι τρεις πρώτοι στο βάθρο.

Στις κλάσεις 7-9 των γυναικών έγιναν δύο γκρουπ. Η Καίπη πήρε μέρος στο 1ο γκρουπ, έκανε καλές εμφανίσεις, αλλά έμεινε στην 4η θέση. Αρχικά κάμφθηκε πολύ δύσκολα με 3-2 σετ από τη Μαγδαλένα Σουτκόβσκα από την Πολωνία (5-11, 11-8, 11-7, 1-11, 7-11) και στη συνέχεια έχασε από τη Βρετανίδα Γκρέις Γουίλιαμς με 3-1 σετ (6-11, 11-6, 5-11, 8-11) και την επικεφαλής Άιντα Ντάχλεν από τη Δανία με 3-0 σετ (3-11, 7-11, 5-11).

Στην κλάση 6 των γυναικών έγινε ενιαίο γκρουπ. Η Δρακωνάκη μπορεί να κατετάγη 4η, αλλά ήταν θετική αγωνιστικά στην επιστροφή της σε διεθνή eventsμετά από πολύ καιρό. Στην πρεμιέρα της έχασε από τη Γερμανίδα Στέφανι Γκρέμπε με 3-0 σετ (2-11, 7-11, 8-11). Ακολούθως από τη Γιαμπλόνκα Μπάρμπαρα από την Πολωνία με το ίδιο σκορ (4-11, 8-11, 5-11) και στην 3η αγωνιστική από τη Μιλγιάνα Τσίρκοβιτς από το Μαυροβούνιο με 3-1 σετ (11-6, 8-11, 8-11, 6-11).

ΠΗΓΗ: ΕΦΟΕπΑ