«Τόκιο 2020»: Η ανασκόπηση της 8ης ημέρας

DAY 8 PHOTO

H ανασκόπηση της 8ης ημέρας, κατά την οποία ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μικτό ατομικό BC3 του μπότσια, ενώ ο Θανάσης Γκαβέλας, με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 100μ. Τ11...

ΜΠΟΤΣΙΑ
Στο tie break του τελικού, χάθηκε η ευκαιρία για τον Γρηγόρη Πολυχρονίδη να πανηγυρίσει το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στο μικτό ατομικό BC3 του μπότσια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας πρωταθλητής (sportf assistant η Κατερίνα Πατρώνη) παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στην πρώτη περίοδο να χάνει με 0-3 από τον Τσέχο Άνταμ Πέσκα, κατάφερε να οδηγήσει το ματς στο tie break, κατακτώντας από έναν πόντο στις τρεις τελευταίες περιόδους (1-0, 1-0, 1-0).

Στην έξτρα περίοδο, ο Πολυχρονίδης ηττήθηκε με 0-2, με αποτέλεσμα για τρίτη φορά στην καριέρα του (2008, 2016, 2020), να βρεθεί στο βάθρο των νικητών, έχοντας κατακτήσει τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Συνολικά, ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε τα πέντε μετάλλια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού έχει επιπλέον ένα χρυσό και ένα χάλκινο με τα ζευγάρια BC3, τα οποία μάλιστα εκκινούν αύριο (2/9) τις υποχρεώσεις τους με πρώτο αντίπαλο την Ταϊλάνδη.

ΣΤΙΒΟΣ
«Έσπασε» τα χρονόμετρα στα προκριματικά, σημειώνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ και φυσικά νέο παραολυμπιακό ρεκόρ, ενώ πέτυχε τον καλύτερο χρόνο και στα ημιτελικά, κατακτώντας με χαρακτηριστική άνεση το «εισιτήριο» για τον αυριανό (2/9) τελικό.

Ο λόγος για τον Θανάση Γκαβέλα, ο οποίος με guide τον Σωτήρη Γκαραγκάνη, έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100μ. Τ11.
Η επίδοση του ελληνικού διδύμου στον προκριματικό ήταν 10.88, ενώ στα ημιτελικά 10.99. Με το 10.88, ο Γκαβέλας κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ του Αμερικανού Ντέιβιντ Μπράουν από τις 18 Απριλίου 2014 στην Καλιφόρνια.

Την 4η θέση στην μικτή κατηγορία Τ44-62-64 του μήκους, κατέλαβε ο Στέλιος Μαλακόπουλος. Ο Έλληνας πρωταθλητής στην τρίτη προσπάθεια ισοφάρισε το δικό του ρεκόρ κόσμου με 7 μέτρα 4 εκατοστά (σ.σ. το κατέχει από τις 19 Ιουνίου 2021 στο Φρεϊτάλ της Γερμανίας), όμως έχασε το μετάλλιο για τέσσερα εκατοστά από τον Αμερικανό Μέριλ (Τ62), ο οποίος με 7.08μ. σημείωσε νέο παναμερικανικό ρεκόρ.

Οι υπόλοιπες προσπάθειες του Μαλακόπουλου μετρήθηκαν 6.50μ. (1), 6.99μ. (2), 6.86μ. (4), 6.69μ. (5) και 6.83μ. (6).

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Την 5η θέση κατέλαβε ο Γεράσιμος Λιγνός στη 2η προκριματική σειρά των 100 μέτρων πρόσθιο SB13. Ο Έλληνας κολυμβητής κάλυψε την απόσταση σε 1:13.34 και με τον 10ο καλύτερο χρόνο στο σύνολο έμεινε εκτός τελικού.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Ο Σωτήρης Γαλόγαυρος έλαβε μέρος στα προκριματικά του R3 - Mixed 10m Air Rifle Prone SH1. Κατέλαβε την 38η θέση με 624,6 βαθμούς (102.9, 104.1, 104.4, 106.2, 104.7, 104.1).