«Τόκιο 2020»: Η ανασκόπηση της 5ης ημέρας

240900231 292502346005298 3425542383646048274 n

Το παρθενικό του μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κατέκτησε ο Αντώνης Τσαπατάκης στα 100μ. πρόσθιο SB5, ξορκίζοντας την… κατάρα της 4ης θέσης που τον ακολουθούσε από το 2012. Αυτό είναι το 5ο μετάλλιο για την Ελλάδα έως τώρα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020» και το τέταρτο χάλκινο.

Στον στίβο, ο Σεζόν Φερνάντες ήταν 5ος στον τελικό της σφαιροβολίας με προσωπικό εφετινό ρεκόρ, ενώ στη σφαίρα F20 γυναικών, η Ζωή Μαντούδη κατέρριψε δύο φορές το Πανελλήνιο ρεκόρ κατά τη διάρκεια του τελικού, με αποτέλεσμα να βρεθεί στην 6η θέση της τελικής κατάταξης.

Την 7η θέση στο τζούντο και συγκεκριμένα στην κατηγορία των -70 κιλών, κατέλαβε η Θεοδώρα Πασχαλίδου, ενώ την πρόκριση για τα προημιτελικά του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια, εξασφάλισε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης.

Στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2 συμμετείχε ο Αριστείδης Μακροδημήτρης όπου κατέλαβε την 7η θέση, ενώ άτυχος ήταν ο Μιχάλης Σείτης στα προκριματικά των 100μ. Τ64, αφού η λεπίδα γλίστρησε αμέσως μετά την εκκίνηση με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Το 2012 και το 2016 είχε φτάσει στην... πηγή των μεταλλίων, αλλά χαρά δεν είχε γευτεί! Σήμερα, στο Τόκιο, ο Αντώνης Τσαπατάκης ξόρκισε την κατάρα της 4ης θέσης στα 100μ. πρόσθιο SB4 που είχε πάρει σε Λονδίνο-Ρίο και για πρώτη φορά στην καριέρα του βρέθηκε στο βάθρο των νικητών σε Παραολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής, ο οποίος ακόμα και μετά τον τερματισμό δεν μπορούσε να πιστέψει το μοναδικό αυτό επίτευγμα, κάτι που έγινε με την επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων, έκανε... πρόβα μεταλλίου στα προκριματικά με την τρίτη καλύτερη επίδοση (1:42.36).

Στον τελικό, γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι σε 43.38 και παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Ρώσο Μολκόφ, βρέθηκε τελικά στα μετάλλια και την 3η θέση, με επίδοση 1:40.20.

Στον τελικό των 200μ. ελεύθερο S2, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης κατέλαβε την 7η θέση με επίδοση 4:44.53 (την έβδομη επίδοση είχε και στα προκριματικά με 4:47.22).

Ακόμη από ελληνικής πλευράς, ο Κωνσταντίνος Καραούζας έμεινε εκτός τελικού στα 100μ. πρόσθιο SB4. Με χρόνο 2:04.19, σημείωσε την 12η επίδοση των προκριματικών.

TZOYNTO
Την 7η θέση στην κατηγορία των -70 κιλών, κατέλαβε η Θεοδώρα Πασχαλίδου (B1). Η μοναδική εκπρόσωπός του ελληνικού τζούντο στους Αγώνες της ιαπωνικής πρωτεύουσας, έφτασε στο... κατώφλι της διεκδίκησης του χάλκινου μεταλλίου, όμως η ήττα από τη «χρυσή» Παραολυμπιονίκη του Ρίο, Λένια Φαμπιόλα Ρουβαλκάμπα Αλβάρεζ (Μεξικό), της στέρησε την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό των ρεπεσάζ.

Η Πασχαλίδου, στον γύρο των «16» γνώρισε την ήττα με Ippon από την Καζούσα Ογκάβα (Ιαπωνία), όμως η πρόκριση της τελευταίας στα ημιτελικά, έδωσε την ευκαιρία στην Ελληνίδα τζουντόκα να βρεθεί στα ρεπεσάζ. Εκεί πήρε τη νίκη στα... χαρτιά απέναντι στην Βασίλα Αλιμπόεβα (Ουζμπεκιστάν) για να προκριθεί στον β` γύρο της «δεύτερης ευκαιρίας», όπου όμως το εμπόδιο της Μεξικανής Αλβάρεζ, αποδείχθηκε αξεπέραστο.

Έτσι με απολογισμό μία νίκη σε τρεις αγώνες, κατέλαβε την 7η θέση.

ΜΠΟΤΣΙΑ
Το 2x2, στον 1ο όμιλο του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια, έκανε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς αγώνες, επικράτησε 9-0 της Άνα Κόστα από την Πορτογαλία και εξασφάλισε από σήμερα την πρόκριση για τα προημιτελικά. Μια πρόκριση που θα επισημοποιηθεί αύριο (30/8), οπότε και αντιμετωπίζει τον Πορτογάλο Αντράντε (05.55 ώρα Ελλάδας). Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 3-0, 2-0, 3-0.

Στον άλλο σημερινό αγώνα, ο Ιάπωνας Καζούκι Τακαχάσι νίκησε 9-0 τον Αντράντε (1-0 1-0, 3-0, 4-0), με τους δύο αθλητές να έχουν από μία νίκη στον όμιλο.

Αντίθετα, την ήττα με 8-2 από τον Ρώσο Λεγκοστάεφ γνώρισε η Άννα Ντέντα (sport assistant η Χριστίνα Ντέντα), στην 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου και έχασε κάθε ελπίδα για πρόκριση στα προημιτελικά.

Η εξέλιξη του αγώνα: 1-0, 1-1, 5-0, 1-1

Αύριο (30/8, 12:25 ώρα Ελλάδας) η «χρυσή» Παραολυμπιονίκης του Ρίο στα ζευγάρια BC3, θ` αντιμετωπίσει τον Γάλλο Σαμίρ Φαν Ντερ Μπέκεν (σ.σ. ηττήθηκε σήμερα 5-0 από τον Τσέχο Άνταμ Πέσκα), στον αγώνα που θα κρίνει την τρίτη θέση στον όμιλο, αλλά και τη θέση που θα πάρει η Ελληνίδα αθλήτρια στην τελική κατάταξη.

ΣΤΙΒΟΣ
Κατέρριψε δύο φορές το Πανελλήνιο ρεκόρ στη σφαιροβολία F20 και κατέλαβε την 6η θέση. Ο λόγος για την Ζωή Μαντούδη, η οποία στην 4η βολή «έσπασε» το δικό της ρεκόρ με 13.25 από τις 11 Ιουλίου 2021 στη Θεσσαλονίκη, ενώ το βελτίωσε ακόμη περισσότερο στην 5η, με 13 μέτρα 47 εκατοστά που ήταν κι αυτή που την έφερε στην 6η θέση του τελικού. Οι υπόλοιπες βολές της Ελληνίδα πρωταθλήτριας: 11.96 (1η), 12.90 (2η), 13.21 (3η), 12.73 (6η).

Η βολή πάνω από τα οκτώ μέτρα (έχει 8.44μ. από το 2016) που ενδεχομένως να τον έφερνε και στα μετάλλια της σφαιροβολίας F53, δεν κατέστη δυνατό να επιτευχθεί και ο Σεζόν Φερνάντες ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Αγώνες του Τόκιο, με την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος.

Η καλύτερη βολή του Φερνάντες, ο οποίος σημειωτέον ήταν «χρυσός» στο Ρίο και «χάλκινος» στο Πεκίνο (6ος ενδιάμεσα στο Λονδίνο το 2012) στο αγώνισμα της σφαιροβολίας, ήταν 7 μέτρα και 63 εκατοστά που επιτεύχθηκε στην 4η προσπάθεια και αποτελεί προσωπικό εφετινό ρεκόρ.

Οι υπόλοιπες βολές ήταν 7.35μ. (1η), 7.45μ. (2η), 7.47μ. (3η), 7.61μ. (5η) και 7.55μ. (6η)

Το πρόβλημα που αντιμετώπισε αμέσως μετά την εκκίνηση, όταν λίγο έλειψε να χάσει την ισορροπία του, στέρησε από τον Μιχάλη Σείτη τη δυνατότητα να προκριθεί στον τελικό των 100μ. T64.

Ο Ροδίτης πρωταθλητής, παρά την ατυχία, κατάφερε να κάνει προσωπικό εφετινό ρεκόρ με 11.66, γεγονός που αποδεικνύει την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρισκόταν. Η επίδοση του Σείτη ήταν η 13η των προκριματικών.