fbpx

ΟΚΤΩ ΜΕΤΑΛΛΙΑ, ΕΠΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΡΕΚΟΡ ΣΤΟ ΜΟΝΤΡΕΑΛ

φωτο από την απονομή του χρυσού μεταλλίου στον Γιάννη Κωστάκη

Τρία μετάλλια περισσότερα σε σχέση με την αντίστοιχη διοργάνωση του 2010 στο Αϊντχόφεν, κατέκτησε η ελληνική κολύμβηση στο 5ο παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε το τελευταίο επταήμερο στο Μόντρεαλ. Τα ελληνικά χρώματα, σε μια μεταβατική χρονιά δεδομένου ότι βρισκόμαστε μόλις λίγους μήνες μετά από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, κατέκτησαν συνολικά οκτώ μετάλλια (1 χρυσό, 1 ασημένιο, 6 χάλκινα), κατέρριψαν επτά εθνικά ρεκόρ και αναδείχθηκαν 17η δύναμη παγκοσμίως επί συνόλου 57 κρατών, όσων δηλαδή συμμετείχαν στη διοργάνωση του Καναδά.
Ο Γιάννης Κωστάκης χάρισε στην Ελλάδα συνολικά τρία μετάλλια. Μάλιστα ήταν ο αθλητής που κατέκτησε και το μοναδικό χρυσό μετάλλιο, στα 50μ. πρόσθιο SB2, ενώ ήταν «χάλκινος» στα 50μ. πεταλούδα S3 και στα 200μ. ελεύθερο S3.
Από δύο μετάλλια για την ελληνική κολύμβηση κατέκτησαν οι Αριστείδης Μακροδημήτρης και Αντώνης Τσαπατάκης. Ο Μακροδημήτρης, ο οποίος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου κατέκτησε τρία μετάλλια, αναδείχθηκε «ασημένιος» πρωταθλητής κόσμου στα 100μ. ελεύθερο S2, ενώ ήταν τρίτος στα 50μ. ύπτιο S2. Όσον αφορά τον Τσαπατάκη, ήταν τρίτος τόσο στα 200μ. μικτής ατομικής SM5 όσο και στα 100μ. πρόσθιο SB4, ενώ κατέρριψε και τρία πανελλήνια ρεκόρ.
Το όγδοο ελληνικό μετάλλιο ήρθε δια χειρός Χρήστου Ταμπαξή. Ο Βυρωνιώτης Παραολυμπιονίκης ήταν «χάλκινος» στα 50μ. ύπτιο S1 ενώ έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο S1 (κατετάγη 4ος).
Η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών στους τελικούς του 5ου παγκοσμίου πρωταθλήματος:
3. Γιάννης Κωστάκης 1:03.45
Ο Παναγιώτης Χριστάκης στα 200μ. μικτής ατομικής SM6 δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό ωστόσο η επίδοση που σημείωσε 3:09.34 ήτα πανελλήνιο ρεκόρ. Εκτός τελικού στα 50μ. ελεύθερο S5 έμεινε και η Χρυσούλα Αντωνιάδου αφού είχε την 11η επίδοση των προκριματικών.
Η Ελληνική αποστολή επιστρέφει απο στο Μόντρεαλ στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος την Τρίτη 20 Αυγούστου στις 18.15 και οι αθλητές που μένουν στη Θεσσαλονίκη στο αεροδρόμιο Μακεδονία την ίδια μέρα στις 13.30.
Χορηγός ρουχισμού της Εθνικής ομάδας Κολύμβησης της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, όπως και των υπόλοιπων Εθνικών ομάδων της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ για το 2013 είναι η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΙΣΤΗ.