ΠΣΑΤ-Γιορτή Κορυφαίων 2021: Ξεκίνησε η ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών (λίστα)

psat1

Οι ελληνικές επιτυχίες μέσα στο 2021 (1-6 θέση Παραολυμπιακούς Αγώνες, 1-3 θέση Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, Παγκόσμια Κύπελλα, Παγκόσμια & Ευρωπαϊκά ρεκόρ), όπως αναφέρονται στην λίστα που δημοσίευσε ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ), ενόψει της γιορτής των κορυφαίων θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου και ώρα 18.30. Στη ψηφοφορία του ΠΣΑΤ συμμετέχουν αποκλειστικά οι αθλητικές συντάκτες-μέλη του.

ΑΝΔΡΕΣ
ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ
ΔΗΜΟΥ Κώστας: Χρυσό μετάλλιο στα +107 κιλά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που διεξήχθη στο Ντουμπάι. Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ήταν 5ος.
ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ Πασχάλης: Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τιφλίδας στα -59κ. Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ήταν 7ος.
ΜΩΫΣΙΑΔΗΣ Γκρέμισλαβ: Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τιφλίδας στα -80κ. Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ήταν 7ος.
ΜΠΑΚΟΧΡΗΣΤΟΣ Δημήτρης: Χάλκινο μετάλλιο στα -54 κιλά των Παραολυμπιακών Αγώνων, όπως και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι.

ΓΚΟΛΜΠΟΛ
ΧΑΤΖΗΠΑΝΤΟΥ Θανάσης: Κατέκτησε τον τίτλο του πρώτο σκόρερ στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β` κατηγορίας με 48 γκολ.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ
ΝΤΟΥΝΗΣ Βασίλης: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Α στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βαρσοβίας.
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ Πάνος: Χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β των Παραολυμπιακών Αγώνων, όπως και στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βαρσοβίας.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ Δημήτρης: Τέταρτη θέση στα 100μ. ύπτιο S1 των Παραολυμπιακών Αγώνων και 5η στα 50μ. ύπτιο S1.
ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιάννης: Ασημένιο μετάλλιο στα 50μ. πρόσθιο SB1-SB2 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Παραολυμπιακών Αγώνων ήταν 6ος.
ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ Αριστείδης: Κατέκτησε το σημένιο μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο S2 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και το χάλκινο στα 100μ. ύπτιο S2 της ίδιας διοργάνωσης (στους Παραολυμπιακούς ήταν 5ος στο τελευταίο αγώνισμα).
ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης: Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο S8 των Παραολυμπιακών Αγώνων (6ος στα 200μ. μικτή ατομική SM8). Στο Ευρωπαϊκό της Μαδέιρα κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια και συγκεκριμένα στα 100μ. πεταλούδα S8, τα 100μ. ελεύθερο S8 και τα 50μ. ελεύθερο S8.
ΤΑΪΓΑΝΙΔΗΣ Χαράλαμπος: Στο «αντίο» του στις πισίνες, κατέλαβε την 4η θέση στα 100μ. ύπτιο S12 των Παραολυμπιακών Αγώνων.
ΤΣΑΠΑΤΑΚΗΣ Αντώνης: Χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο SB4 των Παραολυμπιακών Αγώνων, αλλά και του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ Παναγιώτης: Χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S6, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

ΜΠΟΤΣΙΑ
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ Γρηγόρης: Για μια ακόμη φορά παραολυμπιονίκης. Ασημένιο μετάλλιο στο μικτό ατομικό BC3 των Παραολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020» και δεύτερο σερί χρυσό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σεβίλης (BC3 ανδρών).

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
ΠΑΠΑΓΓΕΛΗΣ Νίκος: Έκτη θέση στα 3χλμ ατομικό πουρσουίτ, στην ποδηλασία πίστας των Παραολυμπιακών Αγώνων και έβδομη θέση στον αγώνα αντοχής, στην ποδηλασία δρόμου, της ίδιας διοργάνωσης.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
ΓΑΛΟΓΑΥΡΟΣ Σωτήρης: Χάλκινο μετάλλιο στο αεροβόλο τουφέκι R1 του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που διεξήχθη στο Αλ Αίν των ΗΑΕ.

ΣΤΙΒΟΣ
ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Μανώλης: Ρεκόρ Ευρώπης στον ακοντισμό F64, κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, αλλά και της ημερίδας στο Ηράκλειο Κρήτης.
ΓΚΑΒΕΛΑΣ Νάσος (guide ΓΚΑΡΑΓΚΑΝΗΣ Σωτήρης): Εντυπωσίασε στο Τόκιο, όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. Τ11 των Παραολυμπιακών Αγώνων, με συνολικά δύο Παγκόσμια και Παραολυμπιακά ρεκόρ στο αγώνισμα. Πρωταθλητής Ευρώπης στο ίδιο αγώνισμα νωρίτερα, μέσα στη χρονιά.
ΚΑΜΑΡΑΣ Κωνσταντίνος: Έκτη θέση στο μήκος Τ37 των Παραολυμπιακών Αγώνων.
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ Θανάσης: Ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα F32 των Παραολυμπιακών Αγώνων (6ος στη σφαίρα), με νέο ρεκόρ Ευρώπης (το δεύτερο μέσα στο 2021 μετά το Πανελλήνιο πρωτάθλημα). Στο Ευρωπαϊκό ήταν «ασημένιος» στη σφαίρα και «χάλκινος» στην κορίνα. Σε ημερίδα της Κρήτης σημείωσε Παγκόσμιο ρεκόρ στη δισκοβολία F32.
ΚΩΣΤΑΚΗΣ Γιώργος: Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος T47.
ΜΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Στέλιος: Τέταρτη θέση στον τελικό του μήκους Τ64 των Παραολυμπιακών Αγώνων, όπου μάλιστα ισοφάρισε και το δικό του Παγκόσμιο ρεκόρ. Συνολικά μέσα στη χρονιά, κατέρριψε δύο παγκόσμια ρεκόρ και ισοφάρισε ακόμη ένα.
ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ Στράτος: Χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα F20 των Παραολυμπιακών Αγώνων, όπως και στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπίντγκοζ.
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Αναστάσης: Χάλκινο μετάλλιο στο μήκος Τ36 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ Θανάσης: Ασημένιο μετάλλιο στο μήκος Τ20 των Παραολυμπιακών Αγώνων, αλλά και «ασημένιος» στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Στην ημερίδα του Ηρακλείου είχε καταρρίψει το Παγκόσμιο ρεκόρ του αγωνίσματος.
ΣΕΒΔΙΚΑΛΗΣ Γιάννης: Παγκόσμιο ρεκόρ στη δισκοβολία F62 στο Γκραν Πρι της Τυνησίας. Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες ήταν 5ος στα 400μ. Τ62.
ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης: Χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. Τ64 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Παραολυμπιακών Αγώνων ήταν 6ος.
ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΗΣ Αχιλλέας: Παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. Τ43 κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος.
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ Λεόντιος: Τέταρτη θέση στη σφαίρα F20 των Παραολυμπιακών Αγώνων.
ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης: Πρωταθλητής Ευρώπης στον ακοντισμό F54 με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Στους Παραολυμπιακούς κατετάγη 4ος.
ΤΖΟΥΝΗΣ Κωνσταντίνος: Πρωταθλητής Ευρώπης στη δισκοβολία F56, ενώ στο ίδιο αγώνισμα ήταν 4ος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες. Μέσα στη χρονιά σημείωσε τέσσερις φορές ρεκόρ Ευρώπης.
ΦΕΡΝΑΝΤΕΣ Σεζόν: Πέμπτη θέση στη σφαίρα F53 των Παραολυμπιακών Αγώνων.
ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΗΣ Νικόλαος: Ρεκόρ Ευρώπης στα 5.000μ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα: Χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο S4 των Παραολυμπιακών Αγώνων. Νωρίτερα, μέσα στη χρονιά, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

ΜΠΟΤΣΙΑ
ΝΤΕΝΤΑ Άννα: Κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία BC3 γυναικών, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σεβίλης.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
ΕΛ ΛΑΤΙΦ Κατερίνα: Έκτη θέση στον αγώνα αντοχής, στην ποδηλασία δρόμου των Παραολυμπιακών Αγώνων.

ΣΤΙΒΟΣ
ΜΑΝΤΟΥΔΗ Ζωή: Χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία F20 του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος
ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα: Κατέρριψε το Παγκόσμιο ρεκόρ στο τριπλούν κατά τη διάρκεια του Πανελλήνιου πρωταθλήματος. Ήταν 6η στο μήκος Τ47 των Παραολυμπιακών Αγώνων.

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
ΠΟΙΜΕΝΙΔΟΥ Δωροθέα: Τέταρτη θέση στο Ολυμπιακό Τόξο των Παραολυμπιακών Αγώνων. Πήρε την πρόκριση για το Τόκιο, μέσω της 2ης θέσης, που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό προΠαραολυμπιακό τουρνουά του Νόβο Μέστο.

ΟΜΑΔΙΚΑ
ΓΚΟΛΜΠΟΛ
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ (Αθανάσιος Χατζηπάντου, Χαράλαμπος Κορδάκης, Ιωάννης Σκουρμπούτης, Γρηγόριος Τάτσης, Αντριάνο Μπεζάνι, Αλτίν Λέσι): Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Β` κατηγορία, ενώ εξασφάλισε και την άνοδό της στην Α` κατηγορία.

ΜΠΟΤΣΙΑ
ΜΙΚΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 (Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα, Αναστασία Πυργιώτη): Κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες.
ΜΙΚΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ BC3 (Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Άννα Ντέντα): Χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σεβίλης

ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΑΘΗΣ (Πάνος Τριανταφύλλου, Βασίλης Ντούνης, Γεράσιμος Πυλαρινός): Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρσοβίας, μέσω του οποίου συγκεντρώθηκαν αρκετοί βαθμοί ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων «Παρίσι 2024»

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΤΥΦΛΩΝ 5x5
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ (Γιώργος Αμπατζής, Αιμίλιος Κακλαμάνος, Δημήτρης Φεΐμογλου, Σώστης Καραγιαννόπουλος, Αντριάνο Μπεζιάνη, Θεόδωρος Σιώτας, Νικόλαος Γκαγκούλης, Ευστράτιος Εγγλέζος, Δήμος Ζαχαρός, Πασχάλης Αμπατζής-guide): Εξασφάλισε την άνοδο στην Α` κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου τυφλών, με την 2η θέση που κατέλαβε στην αντίστοιχη διοργάνωση της Β` κατηγορίας, που διεξήχθη στο Βουκουρέστι.