ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ Ντόχα 2015: Πέμπτη θέση για Σμαραγδή, Κυργιοβανάκη, έκτος ο Καπέλλας

Kapellas

Δύο πέμπτες θέσεις μία έκτη καθώς και ένα πανελλήνιο ρεκόρ ήταν ο σημερινός απολογισμός για τον ελληνικό στίβο, στο 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται για δεύτερη ημέρα στην Ντόχα του Κατάρ. Η Στέλλα Σμαραγδή με 5.32μ. κατέλαβε την 5η θέση στο μήκος Τ47 καταρρίπτοντας παράλληλα το πανελλήνιο ρεκόρ, η Βαλασία Κυργιοβανάκη ήταν 5η στη σφαίρα F20 με 11.87μ., ενώ ο Χρήστος Καπέλλας κατετάγη έκτος στο μήκος F44 με 6.39μ.. Στο μήκος F44 συμμετείχε και ο Κωνσταντίν Βέλτσι που πήρε την 14η θέση με 5.24μ.

Πέμπτη η Σμαραγδή στο μήκος Τ47

Η Στυλιανή Σμαραγδή… σημάδεψε τα 5 μέτρα 32 εκατοστά και ανταμείφθηκε με την 5η θέση στον τελικό του μήκους κατηγορίας Τ47. Η αθλήτρια από την Χαλκιδική, είδε τόσο το πρώτο όσο και το τρίτο άλμα της να μετριέται 5.32μ. Και μπορεί στην πρώτη περίπτωση να μην ήταν πανελλήνιο ρεκόρ (ευνοϊκός άνεμος +2.3), ωστόσο στην δεύτερη περίπτωση ο άνεμος ήταν με το μέρος της. Με ευνοϊκό άνεμο +1.5 σημείωσε ακόμη ένα πανελλήνιο ρεκόρ μέσα στη χρονιά, με το προηγούμενο να ήταν 5.21μ. από τις 8 Ιουλίου 2015 στην Θεσσαλονίκη.

Η Σμαραγδή, η οποία θ` αγωνιστεί και στα 100μ. της ίδιας κατηγορίας, είχε άλλες τρεις έγκυρες προσπάθειες που μετρήθηκαν 5.14μ, 5.16μ. και 5.23μ. Με την ολοκλήρωση των προσπαθειών της, έσπευσε στην… ελληνική κερκίδα για να ευχαριστήσει τα μέλη της ελληνικής κοινότητας που γέμισαν την κερκίδα και στάθηκαν στο πλευρό της καθ` όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι περισσότερα από 50 άτομα, μέλη της ελληνικής κοινότητας αλλά και μέλη της ελληνικής αποστολής βρέθηκαν κοντά στην πρωταθλήτρια μας, η οποία έχει βάλει… πλώρη για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Πέμπτη η Κυργιοβανάκη στη σφαίρα F20

Με τις πέντε από τις έξι βολές πάνω από τα εντεκάμιση μέτρα, η Βαλασία Κυργιοβανάκη δεν θα μπορούσε να μην προκριθεί στον τελικό της σφαίρας F20. Η αθλήτρια της Ελπίδας με καλύτερη βολή στα 11.87μ. κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, την ίδια στιγμή που πριν από τέσσερα χρόνια ήταν 9η στην αντίστοιχη διοργάνωση της Νέας Ζηλανδίας.

Οι βολές της Κυργιοβανάκη ήταν κατά σειρά 11.62μ., 11.87μ., 11.17μ., 11.73μ., 11.76μ. και 11.78μ.

Έκτος ο Καπέλλας στο μήκος F44

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χρήστος Καπέλλας στο μήκος F44. Ο Έλληνας πρωταθλητής, στην πέμπτη προσπάθεια προσγειώθηκε στα 6 μέτρα 39 εκατοστά και κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό του αγωνίσματος. Το πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος από τις 8 Ιουλίου 2015 στην Θεσσαλονίκη είναι 6.29μ., επίδοση μικρότερη σε σχέση με τη σημερινή. Ωστόσο, η σημερινή επίδοση έγινε με ευνοϊκό άνεμο +2.2 γεγονός που δεν του επέτρεψε να συνδυάσει την καλή κατάταξη μ` ένα νέο εθνικό ρεκόρ. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο Κωνσταντίν Βέλτσι, ο οποίος με καλύτερο άλμα στα 5.24μ. βρέθηκε στην 14η θέση της τελικής κατάταξης.

Ο αθλητής της Ειδικής Ολυμπιάδας, είχε έξι έγκυρες προσπάθειες που κατά σειρά ήταν οι εξής: 5.96μ, 5.83μ., 6.13μ., 6.07μ., 6.39μ. και 6.06. Έγκυρες ήταν οι δύο από τις τρεις προσπάθειες του Βέλτσι που μετρήθηκαν 5.24μ. και 5.16μ. Ο Καπέλλας, που είχε ως μεγάλο στόχο την είσοδό του στον τελικό, κάτι που επιτεύχθηκε στις τρεις πρώτες προσπάθειες, είναι ένας από τους πέντε Έλληνες υποψήφιους αθλητές για να συμμετάσχει στη σκυταλοδρομία 4χ100μ. που θα πραγματοποιηθεί την τελευταία ημέρα των αγώνων.

Πρωταγωνιστής του τελικού ήταν αναμφίβολα ο Γερμανός Μάρκους Ρέιμ, ο οποίος θεωρείται ένα από δέκα κορυφαία ονόματα που διαθέτει ο παγκόσμιος Παραολυμπιακός Αθλητισμός. Ο Ρέιμ, στην τρίτη προσπάθεια (με ευνοϊκό άνεμο +1.8) «προσγειώθηκε» στα 8.40μ. (!!!), επίδοση που αποτελεί νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Το προηγούμενο δικό του, ήταν 8.29μ. από τις 16 Μαίου 2015 στην Βαρκελώνη.