Μίτινγκ Fazaa: «Χρυσός» ο Στεφανουδάκης στο ακόντιο, χάλκινο μετάλλιο ο Πρωτονοτάριος στα 400μ.

Stefanoudakis1
Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Μανώλης Στεφανουδάκης στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Μετά το ασημένιο μετάλλιο στο AlAin, o «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό κατηγορίας F53/54 κατά τη διάρκεια του μίτινγκ Fazaa που φιλοξενείται στο Κλαμπ Αστυνομίας του Ντουμπάι. Ο Μεσσαρίτης πρωταθλητής με καλύτερη βολή στα 28 μέτρα 12 εκατοστά (974 πόντους), βρέθηκε στην κορυφή του αγωνίσματος, ενώ παράλληλα βελτίωσε την καλύτερη επίδοση εφέτος στον κόσμο που είχε πετύχει λίγες ημέρες νωρίτερα με 27.85μ.

Εκτός όλων των άλλων, το 28.12μ. απέχει μόλις 16 εκατοστά από το πανελλήνιο ρεκόρ που κατέχει ο ίδιος από το 2011 (28.28μ.), επιδόσεις που σε επίπεδο Παραολυμπιακών Αγώνων ισοδυναμούν με εξασφαλισμένη θέση στο βάθρο των νικητών. Οι υπόλοιπες βολές του Στεφανουδάκη μετρήθηκαν 27.61, 26.84, 25.68 και 28.06, ενώ ήταν άκυρος στην τρίτη προσπάθεια. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λουίς Αλμπέρτο Ζεπέντα Φέλιξ από το Μεικό με 25.76μ, ενώ τρίτος ήταν ο Αζέρος Έλβιν Αστάνοφ με 22.59μ.

«Χάλκινος» ο Πρωτονοτάριος στα 400μ.

Στην τρίτη θέση των 400μ. κατηγορίας Τ36 του ίδιου μίτινγκ, βρέθηκε ο Λουκάς Ιωάννης Πρωτονοτάριος. Ο αθλητής του Γιώργου Τοπτσή, κάλυψε την απόσταση σε 1:04.86 και κρέμασε το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος του. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Πολ Μπλέικ με 56.26, ενώ δεύτερος ήταν ο Μοχντ Ραντουάν Εμεαρί από την Μαλαισία με 1:03.40.