ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΟΥ ΤΥΦΛΩΝ

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού Τυφλών της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες ολοκληρώθηκε την Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στον ΑΣΤΕΡΑ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ από τις 1 έως τις 7 Δεκεμβρίου 2014 με τη συμμετοχή 28 σκακιστών και σκακιστριών από τα Αθλητικά Σωματεία ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ ΑΣΑΜΕΑ ΚΕΡΑΥΝΟΣ, ΉΦΑΙΣΤΟΣ ΤΥΦΛΩΝ, ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΤΕΣ, ΠΕΤΑ και ΠΥΡΣΟΣ.

Πρωταγωνιστής φέτος ήταν ο αθλητής του ΚΕΡΑΥΝΟΥ Κλήμης Λαέρτης ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, ενώ ο περυσινός νικητής του ΗΦΑΙΣΤΟΥ Αργύρης Κουμτζής αναδείχθηκε πρώτος στη κατηγορία των νέων . Στις γυναίκες πρώτευσε η Αθηνά Λιβανοπούλου από το ΑΣΑΜΕΑ ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ.

« Όλοι οι σκακιστές που έδωσαν το παρόν στην πολυήμερη διοργάνωση απέδειξαν για ακόμη μια φορά την αφοσίωση τους στο σκάκι και μοιράστηκαν με τους θεατές τη μοναδική ατμόσφαιρα του αθλήματος.» επεσήμανε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και Τεχνικός Διευθυντής Νίκος Καλέσης

Το επταήμερο Πρωτάθλημα υποστηρίχθηκε από την ΑΣΤΗΡ ΠΑΛΑΣ ΑΞΕ με τη φιλοξενία των αποστολών και των αγώνων στους χώρους του ΑΣΤΕΡΑ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ. Οι συνθήκες φιλοξενίας και διεξαγωγής των αγώνων ήταν κατά γενική ομολογία εξαιρετικές και οι αθλητές άφησαν με την παρουσία τους τις καλύτερες εντυπώσεις

Τα αναλυτικά αποτελέσματα του Πρωταθλήματος μπορείτε να τα βρείτε στην κατηγορία ΑΘΛΗΜΑΤΑ <ΣΚΑΚΙ< ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.