fbpx

Άνοιξε στο Τυμπάκι η αυλαία του Festos 2022 και του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου

Άνοιξε στο Τυμπάκι η αυλαία του Festos 2022 και του Πανελλήνιου πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου

Με τον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης, άνοιξε σήμερα στο Τυμπάκι Ηρακλείου Κρήτης, η αυλαία δύο μεγάλων ποδηλατικών διοργανώσεων που πραγματοποιηθεί η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, σε συνεργασία με την UCI και συνδιοργανώτρια -για ακόμη μια χρονιά- την Περιφέρεια Κρήτης: τον διεθνή αγώνα δρόμου FESTOS 2022 αλλά και το πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου 2022.

Οι αγώνες πραγματοποιούνται στο αεροδρόμιο Τυμπακίου και συμμετέχουν σε αυτούς περισσότεροι από 60 αθλητές και αθλήτριες (σ.σ. 14 σωματείο στο Πανελλήνιο) από Δανία, Ρουμανία και φυσικά την Ελλάδα.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία στις δύο διοργανώσεις:
* UCI C1 EUROPEAN PARACYCLING CUP 2022 FESTOS *
ΑΝΔΡΕΣ
Κατηγορία Β
1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής-πιλότος (Τάλως) 28:53.29
2. Γεράσιμος Λιγνός/Γρηγόριος Σουβατζόγλου-πιλότος (Φιλόξενος) 29:01.58
3. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας-πιλότος (Τάλως) 32:51.56
Κατηγορία C5
1. Νίελς Όλσεν (Δανία) 29:21.74
2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι) 32:10.70
3. Δημήτριος Οικονόμου (Μεγαλόνησος) 33:38.67
Κατηγορία C4
1. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Παναθηναϊκός) 42:22.68
Κατηγορία C3
1. Πιετ Σίμονσεν (Δανία) 35:36.68
2. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός) 35.54.93
3. Δημήτριος Παπαστεργίου (Τάλως) 1:06.20.19
Κατηγορία C2
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος) 28:55.93
Κατηγορία Τ2
1. Μάρτιν Ροβεσκόβ Χέγγελαντ (Δανία) 26:07.23
2. Τεοντορόρ Μάτικαν (CSA Stealia) 26:16.00
3. Δημήτριος Φουτρής (Ιωνάς) 27:39.20
Κατηγορία Τ1
1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 53:39.56

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Κατηγορία C3
1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος) 31:59.23
Κατηγορία Τ2
1. Έμμα Λαντ (Δανία) 26:48.13
2. Αικατερίνη Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι) 38:26.58
Κατηγορία Τ1
1. Κίνθια Νικολάου (Ιωνάς) 41:06.01
Κατηγορία Η4
1. Γιασεμίν Κιλίκ (Δανία) 29:36.90
Κατηγορία Β
1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Αικατερίνη Τζομπανάκη-πιλότος (Αρίων Χανίων) 40:52.64

* ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ *
ΑΝΔΡΕΣ
Κατηγορία Β
1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής-πιλότος (Τάλως) 28:53.29
2. Γεράσιμος Λιγνός/Γρηγόριος Σουβατζόγλου-πιλότος (Φιλόξενος) 29:01.58
3. Γεώργιος Μπέλλος/Γεώργιος Γκουντάς-πιλότος (Ιωνάς) 31:29.78
Κατηγορία C5
1. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι) 32:10.70
2. Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (Καστελλάνοι) 34:50.88
3. Σωτήριος Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός) 35:00.59
Κατηγορία C4
1. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Παναθηναϊκός) 42:22.68
Κατηγορία ΙΙ
1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας) 36:22.30
2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνάς) 38:14.83
3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων) 46:19.92
Κατηγορία C3
1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός) 35.54.93
2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνάς) 44:54.10
3. Δημήτριος Κωνσταντέλλος (Αργοναύτες) 55:52.48
Κατηγορία C2
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος) 28:55.93
Κατηγορία Τ2
1. Δημήτριος Φουτρής (Ιωνάς) 27:39.20
2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνάς) 28:47.22
3. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως) 30:40.46
Κατηγορία Τ1
1. Αλφρέντο Χασκια (Τυρταίος) 33:19.81
2. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 53:39.56
Κατηγορία Η3
1. Αντώνης Παππάς (Ιωνάς) 38:21.32
2. Νικόλαος Ρούσσος (Παναθηναϊκός) 40:24.84
3. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι) 57:17.20
Κατηγορία Η4
1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνάς) 54:23.41
2. Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Αργοναύτες) 1:03:54.14
Κατηγορία Τ1
1. Χαράλαμπος Βαρελάς (Αετοί Αθήνας) 49:46.19

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Κατηγορία C3
1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος) 31:59.23
Κατηγορία Τ2
1. Αικατερίνη Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι) 38:26.58
Κατηγορία Τ1
1. Κίνθια Νικολάου (Ιωνάς) 41:06.01
Κατηγορία Η4
1. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι) 1:08:28.09
Κατηγορία Η5
1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι) 39:57.45
Κατηγορία Β
1. Αλεξάνδρα Ρούπα/Βασιλική Βούτσαλη-πιλότος (Ιωνάς) 34:36.47
2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Αικατερίνη Τζομπανάκη-πιλότος (Αρίων Χανίων) 40:52.64
3. Μαρία Κοτρώτσου/Ιφιγένεια Παυλίδου-πιλότος (Αργοναύτες) 46:02.33

Το αυριανό (10/4) πρόγραμμα:
Κυριακή 10 Απριλίου 2022
Δρόμος Αντοχής
Α` γκρουπ
• 9:30 H3-H4-H5 Ανδρών (60,3 χλμ. - 9 γύροι)
• 9:30 H1-H2 Ανδρών, H3-H4-H5 Γυναικών (53,6 χλμ. - 8 γύροι) & Η1-Η2 Γυναικών
(40,2 χλμ. - 6 γύροι)
• 9:30 T1-T2 Ανδρών & T1-T2 Γυναικών (33,5 χλμ. - 5 γύροι)
Β` γκρουπ
• 11:30 B Ανδρών (93,8 χλμ. -14 γύροι) & B Γυναικών (80,4 χλμ. - 12 γύροι)
• 11:30 C4-C5 Ανδρών (80,4 χλμ. - 12 γύροι) & C1- 3 Ανδρών (60,3 χλμ. - 9 γύροι)
• 11.30 C1-5 Γυναικών (53,6 χλμ. - 8 γύροι)


Οι Μινωϊκές Γραμμές, υποστηρικτής της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ και για το 2022, φρόντισαν για τη μεταφορά των αθλητών, αθλητριών, του προσωπικού και όλων των εμπλεκομένων στις δύο μεγάλες διοργανώσεις της ποδηλασίας.  Η αποστολή διαμένει για μία ακόμη χρονιά, στο φιλόξενο LYTTOS BEACH HOTEL στη Χερσόνησο.

afisaFestos2022

Χορηγός

Υποστηρικτής

Τα cookies μας διευκολύνουν να σας παρέχουμε τις υπηρεσίες μας. Με τη χρήση των υπηρεσιών μας επιτρέπετε να χρησιμοποιούμε cookies.