fbpx

Παγκόσμιο Κύπελλο Οστάνδης: Στο φώτο φίνις έχασε το μετάλλιο ο Παπαγγελής, 4η η Μπαρδάκη

16508896 1424009904296522 499943638579400512 n

Την 7η θέση στον αγώνα αντοχής κατηγορίας C2 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στην Οστάνδη, κατέλαβε ο Νίκος Παπαγγελής. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν στο γκρουπ των συνολικά οκτώ αθλητών που έπεσαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού, περιορίστηκε ωστόσο στην 7η θέση με επίδοση 1:39:06, ίδια με αυτή του Αυστραλού Ντάρεν Χικς που πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στην ατομική χρονομέτρηση, ο Παπαγγελής ήταν 12ος με 43:67.

«Σε έναν πάρα πολύ δυνατό αγώνα, με πολύ ένταση και ταχύτητα, κατάφερα να φτάσω με το πρώτο γκρουπ στο τελικό σπριντ. Τα έδωσα όλα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Κόντραρα στα ίσα πάρα πολύ δυνατούς αθλητές. Λίγο η απειρία, λίγο ο ενθουσιασμός μπορεί να μου στέρησαν μια θέση πιο ψηλά στην κατάταξη. Πάντως η έβδομη θέση μου έδωσε πολύτιμους βαθμούς για την πρόκρισή μου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Τα καλύτερα έρχονται», έγραψε μεταξύ άλλων ο Παπαγγελής στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook.

Στην κατηγορία H5, η Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη ήταν 4η τόσο στον αγώνα αντοχής όσο και στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ στην κατηγορία C2 γυναικών, η Κατερίνα Ελ Λατίφ κατέλαβε την 6η θέση τόσο στον αγώνα αντοχής όσο και στην ατομική χρονομέτρηση.