Χάλκινο μετάλλιο ο Ντούνης στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Μόντρεαλ

11182328 10206536420710874 7580971671787997821 n

Το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Α του παγκοσμίου κυπέλλου ξιφασκίας σε αμαξίδιο που διεξήχθη στο Μόντρεαλ, κατέκτησε ο Βασίλης Ντούνης. Ο οπλομάχος του Πήγασου Κυψέλης, σημείωσε συνολικά έξι νίκες (τέσσερις στο poοl) σε συνολικά οκτώ αγώνες και έφτασε στην κατάκτηση της τρίτης θέσης. Να θυμίσουμε ότι τον περασμένο Νοέμβριο, ο Ντούνης μαζί με τους Πάνο Τριανταφύλλου και Γεράσιμο Πυλαρινό ήταν «χάλκινοι» στο ομαδικό της σπάθης του παγκοσμίου κυπέλλου της Ουγγαρίας. Στην ίδια διοργάνωση ο Πυλαρινός ήταν 5ος και ο Τριανταφύλλου 8ος στο ξίφος μονομαχίας.

«Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί είναι το πρώτο μου μετάλλιο στα ατομικά σε παγκόσμια διοργάνωση. Ειδικά σε ένα παγκόσμιο κύπελλο που αποτελεί κριτήριο πρόκρισης για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες και συμμετείχαν όλοι οι αθλητές που κυνηγάνε την πρόκριση. Στο δρόμο για το μετάλλιο νίκησα τον Ούγγρο πρωταθλητή Ευρώπης, Οσβατ, με σκορ 15-4, γεγονός που με χαροποιεί ιδιαίτερα. Δυστυχώς λόγω οικονιομικών δυσχερειών της ομοσπονδίας μας, δεν γνωρίζω εάν θα συμμετάσχω στο επόμενο παγκόσμιο κύπελλο στην Ιταλία στα τέλη Μαίου, το οποίο επίσης μετράει για την πρόκριση στο Ρίο 2016. Ελπίζω όμως πως όλα θα πάνε καλά και στο τέλος θα έχω μια ακόμη αγωνιστική ευκαιρία», είπε ο Ντούνης στο επίσημο site της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ αμέσως μετά την επιστροφή της ελληνικής ομάδας από το Μόντρεαλ.