ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ ΣΤΗΝ ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Με τρία μετάλλια στις αποσκευές της γύρισε η Εθνική ομάδα Ξιφασκίας με Αμαξίδιο, από την Ουγγαρία όπου συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο, που διεξήχθη στη πόλη Eger από τις 20-24 Νοεμβρίου.

Ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το ασημένιο στη σπάθη ανδρών στη κατηγορία β, ο Γεράσιμος Πυλαρινός κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σπάθη ανδρών στη κατηγορία α και στο ομαδικό πάλι στη σπάθη ανδρών με τριάδα τους Τριανταφύλλου, Πυλαρινό και Ντούνη κατέκτησαν το χάλκινο.

Αναλυτικά οι θέσεις που πήραν τα μέλη της Εθνικής ομάδας ήταν

1. Παναγιώτης Τριανταφύλλου, 2η θέση σπάθη ανδρών κατηγορία Β

3η θέση, ομαδικό σπάθη ανδρών (Τριανταφύλλου- Πυλαρινός- Ντούνης)

14η θέση, ξίφος μονομαχίας ανδρών κατηγορία Β

2. Γεράσιμος Πυλαρινός, 3η θέση σπάθη ανδρών κατηγορία Α

21η θέση ξίφος μονομαχίας ανδρών κατηγορία Α, 46 συμμετοχές

Και ο Βασίλης Ντούνης  3η θέση, ομαδικό σπάθη ανδρών (Τριανταφύλλου- Πυλαρινός- Ντούνης).

Ο  Βασίλης Ντούνης  εξάλλου στα ατομικά αγωνίσματα πήρε την 16η  θέση σπάθη ανδρών κατηγορία Α και την 28η θέση ξίφος μονομαχίας ανδρών κατηγορία Α, 46 συμμετοχές

4.         Ευθυμία Βλάμη, 8η θέση, ομαδικό ξίφος ασκήσεως γυναικών (Βλάμη- Σαράντη-Λουφάκη)

17η θέση, ξίφος ασκήσεως γυναικών, κατηγορία Α

18η θέση, ξίφος μονομαχίας γυναικών κατηγορία Α

5.       Αικατερίνη Σαράντη,  8η θέση, ομαδικό ξίφος ασκήσεως γυναικών (Βλάμη- Σαράντη-Λουφάκη)

18η θέση, ξίφος ασκήσεως γυναικών κατηγορία Α

20η θέση, ξίφος μονομαχίας γυναικών κατηγορία Α

6.       Καλλιόπη Λουφάκη, 8η θέση, ομαδικό ξίφος ασκήσεως γυναικών (Βλάμη- Σαράντη-Λουφάκη)

17η θέση, ξίφος ασκήσεως γυναικών κατηγορία Β

19η θέση, ξίφος μονομαχίας γυναικών, κατηγορία Β

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Κάζαγλης δηλώνει την εμφάνιση της Εθνικής ομάδας, την οποία χαρακτήρισε εκπληκτική.

«Κάναμε μια εκπληκτική εμφάνιση. Τα παιδιά με συγκίνησαν. Μπράβο τους. Ήταν δύσκολοι αγώνες. Συμμετείχαν 25 χώρες με 150 αθλητές περίπου.

Ο Πάνος Τριανταφύλλου πήρε το αργυρό μετάλλιο αφού κέρδισε τον 1ο στους Πανευρωπαϊκούς Πολωνό Κάστρο, από τον οποίο είχε χάσει τότε αλλά στον τελικό έχασε 15-13 από τον Ιταλό.

Ο Γεράσιμος Πυλαρινός πήρε το χάλκινο μετάλλιο αφού κέρδισε τον χρυσό πρωταθλητή στους Πανευρωπαϊκούς αγώνες.

Και το τρίτο μετάλλιο που πήραμε ήταν στο ομαδικό, αφού ο Ντούνης πήρε την ομάδα στις πλάτες του. Από τους Ρώσους χάσαμε στον μικρό τελικό με 45-42

Και οι κοπέλες πήγαν καλά. Η Λουφάκη πέρασε στις 16αδα και οι άλλες δυο, Βλάμη 17η και Σαράντη 18η, έφθασαν πολύ κοντά.

Η προσπάθεια ήταν υπεράνθρωπη. Την Κυριακή το πρωι παίξανε στα ατομικά και το απόγευμα στο ομαδικό. Για αυτό λέω ότι τα παιδιά με έκαναν να συγκινηθώ.»