Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης: «Χρυσός» ο Μιχαλεντζάκης στα 50μ. ελεύθερο (S8) (pics)

Μετά από μια ακύρωση (100μ. πεταλούδα) και μια 4η θέση (100μ. ελεύθερο) ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο, σε αυτό το 11ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Κολύμβησης, στο Μάντσεστερ. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S8), καθώς τερμάτισε σε 27. 01 και ήταν κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου πιο αργός, από το πρωί.

Mixalez proponitis

Στον πρωινό προκριματικό ήταν εντυπωσιακός και πέτυχε τον καλύτερο χρόνο 27.00, ο αθλητής που έχει «υιοθετήσει» το «ΥΓΕΙΑ», αλλά και ο Βίκος, κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να φθάσει πλέον τα 6 χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση!

Το χρυσό του Μιχαλεντζάκη είναι το δεύτερο για την ελληνική αποστολή μετά το χρυσό του Αντώνη Τσαπατάκη στην πρεμιέρα των αγώνων, στα 100μ, πρόσθιο (SΒ4).
Το ασημένιο μετάλλιο, κατέκτησε ο Αμερικανός Νόα Τζέιφ με 27.14 και το χάλκινο ο Βραζιλιάνος Σίλβα Ντε Σόουζα με 27.32.

Mihal pondium4

*Στους άλλους τέσσερεις τελικούς με ελληνικό ενδιαφέρον, στα 100μ. πρόσθιο SB5, ο Γιώργος Σφαλτός ήταν 6ος με 1:44.45 και αργότερα στα 50μ. ελεύθερο (S6), τερμάτισε στην 8η θέση με 32.37, σε μια κούρσα που έγινε ρεκόρ αγώνων από τον Ιταλό Φαντίν με 28.59. Στα 100μ.πρόσθιο (SΒ5) η Μαρία Τσάκωνα κατέλαβε την 8η θέση με χρόνο 2:03.65. Την ίδια θέση την 8η κατέλαβε και η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 50μ. ελεύθερο (S4), καθώς τερμάτισε σε 48.34.

Stamatopou

Αύριο Σάββατο (5/8) «πέφτουν» 7 Έλληνες

Αύριο Σάββατο (5/8) προτελευταία ημέρα των αγώνων και επτά Έλληνες ρίχνονται σε ακόμη μια…μάχη διάκρισης.

Ο Δήμος Μιχαλεντζάκης μετά το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο (S8), μετέχει και στη 2η προκριματική σειρά (12:22) των 200μ. μικτή ατομική (SΜ8).
Η Φανουρία Τζεβελέκη θα προσπαθήσει να περάσει στον τελικό των 200μ. ελεύθερο (ενοποιημένης κατηγορίας (S5-S4). Θα κολυμπήσει στη 2η προκριματική σειρά (12:33)
Ο Αλέξανδρος Λέργιος θα πάρει μέρος στον προκριματικό των 200μ. ελεύθερο (S5, 1η προκριματική σειρά 12:46) και ο Γιάννης Κωστάκης στα 200μ. ελεύθερο (S3, 1η προκριματική σειρά 12:57).
Απευθείας στον τελικό θα κολυμπήσουν η Εύα Χαζίζι στα 50μ. ύπτιο (S2, 20:08) και οι Δημήτρης Καρυπίδης και Νικόλας Κοντού, στα 50μ. ύπτιο (S1, 20:20).