Δεύτερος ο Τσαπατάκης, τρίτος ο Μιχαλεντζάκης στην πρεμιέρα του IDMSWIMMING BERLIN 2017

tsapatakis

Ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του πανίσχυρου διεθνούς μίτινγκ IDMSWIMMING BERLIN που φιλοξενείται στην Γερμανία. Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας με επίδοση 1:38.20, ενώ ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν τρίτος στα 100μ. πεταλούδα κατηγορίας με 59.76. Η κατάταξη στους τελικούς των αγωνισμάτων βγαίνει βάση βαθμολογίας, αφού συμμετέχουν αθλητές διαφόρων κατηγοριών. Είναι χαρακτηριστικό ότι τόσο στην περίπτωση του Τσαπατάκη, όσο και σε αυτή τη Μιχαλεντζάκη, οι δύο κολυμβητές πέτυχαν τις κορυφαίες επιδόσεις των κατηγοριών στις οποίες ανήκουν (SB4 και S9 αντίστοιχα) κατακτώντας την πρώτη θέση.

Παρουσία στους απογευματινούς τελικούς της πρώτης ημέρας, είχαν ακόμη τρεις αθλητές. Ο κάτοχος 10 Παραολυμπιακών μεταλλίων, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ήταν τέταρτος στον τελικό Β των 100μ. πεταλούδα κατηγορίας S12 με επίδοση 1:02.18 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του ιδίου με 1:02.23 από την 1η Μαίου 2016 στην Πορτογαλία.

Στον τελικό Γ των 200μ. ελεύθερο ανδρών κατηγορίας S3, ο Γιάννης Κωστάκης ήταν δεύτερος με 3:51.10, ενώ στον αντίστοιχο τελικό των 100μ. πρόσθιο ανδρών κατηγορίας SB13, ο Γεράσιμος Λιγνός κατετάγη 5ος με 1:13.86.

Στο IDMSWIMMING BERLIN συμμετέχουν 750 αθλητές από 52 χώρες.