fbpx

Πρωταθλητής ο ΠΑΣΚΑ στο πανελλήνιο πινγκ πονγκ

Εικόνα-045

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα πινγκ πονγκ. Για πρώτη φορά στα χρονικά το πρωτάθλημα κράτησε δύο ημέρες, καθώς οι συμμετοχές ήταν διπλάσιες από πέρυσι και συνολικά αγωνίστηκαν 20 σύλλογοι με 44 αθλητές και 9 αθλήτριες.

Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο ΠΑΣΚΑ, καθώς κατέκτησε 12 μετάλλια από τα οποία τα τέσσερα χρυσά, τρία αργυρά και πέντε χάλκινα. Στη δεύτερη θέση στον πίνακα μεταλλίων κατέκτησε η Ζωοδόχος Πηγή από την Κρήτη με 2 χρυσά και 1 χάλκινο και τρίτη οι Αετοί Θεσσαλονίκης με 1 χρυσό, 1 αργυρό και 3 χάλκινα.

Ο ανταγωνισμός ήταν σε υψηλά επίπεδα και το θέαμα πλούσιο με πολλές εκπλήξεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι από τα 20 σωματεία μετάλλια δεν κατέκτησαν μόλις τα τρία.

Στους αγώνες παρευρέθηκε κι ο πρόεδρος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ Γιώργος Φουντουλάκης, ο οποίος παρακολούθησε τους αγώνες και διαπίστωσε ιδίοις όμμασι την τεράστια ανάπτυξη που είχε το άθλημα τον τελευταίο χρόνο.