ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΠΟΤΣΙΑ ΜΕ ΤΡΙΑ ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

σύσσωμη η Ελληνική Αποστολή Μπότσια κατά την υποδοχή της στο αεροδρόμιο Αθηνών ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο έπεσε για το ελληνικό μπότσια, η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενήθηκε στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας. Τριπλή παρουσία στους τελικούς των ατομικών και ισάριθμα ασημένια μετάλλια, κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές, ανεβάζοντας στα πέντε τον συνολικό αριθμό μεταλλίων στη συγκεκριμένη διοργάνωση, η οποία να θυμίσουμε ότι έδινε βαθμούς για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016.

Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με απολογισμό επτά νίκες σε οκτώ αγώνες, κατέκτησε την δεύτερη θέση στην κατηγορία BC3. Στον τελικό, μετά από σκληρή «μάχη» που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, γνώρισε την ήττα από τον Πορτογάλο Μασέδο. Ο κανονικός αγώνας των τεσσάρων περιόδων έληξε ισόπαλος 5-5, όμως ο Μασέδο ήταν ο νικητής του τάι μπρέικ, αφήνοντας τον Πολυχρονίδη στην δεύτερη θέση. Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για τον Έλληνα αθλητή στη διοργάνωση του Γκιμαράες, αφού την περασμένη Τετάρτη, με την ομάδα ζευγαριών BC3, έφτασαν μέχρι τον τελικό, όπου ηττήθηκαν από τους «οικοδεσπότες» Πορτογάλους.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και ο τελικός της κατηγορίας BC4, με τον Χρήστο Κανάβα να κατακτά τελικά στο ασημένιο μετάλλιο μετά την ήττα 4-3 από τον Σλοβάκο Σάμουελ Αντέιτσικ. Και για τον Κανάβα αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση, αφού μαζί με την ομάδα ζευγαριών BC4 (επίσης την περασμένη Τετάρτη), έφτασαν μέχρι τον «μικρό» τελικό της κατηγορίας, όπου επικράτησαν της Τσεχίας.

Μία θέση πιο πάνω, σε σχέση με το Παγκόσμιο Κύπελλο του Μπέλφαστ, βρέθηκε ο Παναγιώτης Σουλάνης στην κατηγορία BC1. O Έλληνας πρωταθλητής, στον τελικό ηττήθηκε 6-1 από τον Βρετανό Ντέιβιντ Σμιθ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (σ.σ. το 2011 ήταν τρίτος στη διοργάνωση της βορειο-ιρλανδικής πρωτεύουσας).

Χορηγός ρουχισμού της Εθνικής ομάδας Μπότσια, όπως και των υπόλοιπων Εθνικών ομάδων της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες για το 2013, είναι η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΙΣΤΗ.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα καθώς και η τελική κατάταξη των αθλητών μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Πορτογαλίας: