ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΛΚΙΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΟΤΣΙΑ

(στη φωτογραφία η χρυσή ομάδα της BC3-Κορδαλή- Πανανός- Πολυχρονίδης) Με δυο μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο επέστρεψε η Ελληνική Εθνική ομάδα Μπότσια από το Παγκόσμιο Κύπελλο που πραγματοποιήθηκε στην Ιρλανδία.

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία προήλθε από τα ζευγάρια της κατηγορίας BC3 με τους αθλητές Γρηγόρη Πολυχρονίδη, Νικόλαο Πανανό και Μαριαλένα Κορδαλή που  κατέκτησαν  το Χρυσό μετάλλιο ανάμεσα από 17 χώρες και θα είναι επικεφαλής του ομίλου τους στους Παραολυμπιακούς του Λονδίνου.

Το δεύτερο μετάλλιο για τη χώρα μας, χάλκινο αυτή τη φορά κατέκτησε ο Παναγιώτης Σουλάνης στο ατομικό της  BC1, ο οποίος νίκησε στον μικρό τελικό τον David Smith (GBR) με σκορ 4-3 και κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο. Να σημειώσουμε ότι στην κατηγορία BC1  συμμετείχαν 45 αθλητές.

Ο Παραολυμπιονίκης Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατάφερε να πλασαριστεί στην 4η θέση πίσω από τρείς Κορεάτες που κατέκτησαν τις πρώτες θέσεις της κατηγορίας.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Τζίμας μετά την εμφάνιση της ομάδας δήλωσε: Είμαι ενθουσιασμένος με όλους τους αθλητές που συμμετείχαν καθώς η εξέλιξη τους είναι αξιοθαύμαστη,  λαμβάνοντας υπόψη οτι ο καθένας τους έχει ανέβει 10 με 15 θέσεις ψηλότερα στην Παγκόσμια Κατάταξη. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης παραμένει διαχρονική αξία,ένας απο τους κορυφαίους αθλητές παγκοσμίως και είναι ο μοναδικός Ευρωπαίος που πέρασε στον τελικό του ατομικού της BC3 στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ευχάριστη έκπληξη είναι και η  εμφάνιση του αθλητή Παναγιώτη Σουλάνη, ο οποίος σε ένα χρόνο απο τη 38η θέση κατάφερε να ανέβει στην 3η και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο σε Παγκόσμια διοργάνωση αποτελώντας μεγάλη ελπίδα καθώς είναι μόνο 20 χρονών. Κορυφαία στιγμή για όλους μας ήταν το χρυσό μετάλλιο απο τα ζευγάρια της BC3 με την κατάκτηση της κορυφής της Παγκόσμιας Κατάταξης.Επόμενη συμμετοχή μας θα είναι στο Ευρωπαϊκό Ατομικό Κύπελλο Μπότσια που θα γίνει στη Νορβηγία απο τις 27 Οκτωβρίου, με τους αθλητές Πολυχρονίδη, Σουλάνη, Κριεκούκη, Παπαδάκη και Κανάβα

Αναλυτικά οι θέσεις των Ελλήνων  αθλητών σε όλες τις κατηγορίες:

BC1 ατομικό: Παναγιώτης Σουλάνης 3η θέση, Κωνσταντίνος Κριεκούκης 29η θέση, 45 συμμετοχές

BC2 ατομικό: Γεώργιος Πρεάρης 25η θέση, Αλέξανδρος Παπαδάκης 26η θέση, 55 συμμετοχές

BC3 ατομικό: Γρηγόρης Πολυχρονίδης 4η θέση, Νικόλαος Πανανός 27η θέση, Μαρία Ελένη Κορδαλή 37η θέση, 51 συμμετοχές

BC4 ατομικό: Χρήστος Κανάβας 28η θέση, 37 συμμετοχές

BC3 ζευγάρια: Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νικόλαος Πανανός, Μαρία Ελένη Κορδαλή1η θέση, 17 χώρες

BC1/BC2 ομαδικό: Παναγιώτης Σουλάνης, Αλέξανδρος Παπαδάκης, Κωνσταντίνος Κριεκούκης, Γεώργιος Πρεάρης 19η θέση, 21 χώρες

Η αποστολή πραγματοποιήθηκε με ευθύνη της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες.