SITIA OPEN ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

από αριστερά οι αθλητές Νικολόπουλος, Διαμαντής, Σταμάτης, Λαζαρίδης. Στην πίσω σειρά ο Δήμαρχος Σητείας, ο προπονητής Γιώργος Κόντος και ο Πρόεδρος του Αθλητικού Οργανισμού

Επιστροφή των Ελλήνων αθλητών από το διεθνές τουρνουά  “Sitia open”,που διεξήχθη 18-23 Οκτωβρίου στην πόλη της Σητείας-Κρήτη, με σημαντικές επιτυχίες.Ο Γιώργος Λαζαρίδης αγωνίστηκε στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά. Στον πρώτο γύρο έχασε από τον Γάλο αθλητή Lachen Majdi νούμερο 35 στον κόσμο, ενώ στους αγώνεςτης δεύτερης ευκαιρίας  αντιμετώπισε τον αθλητή από την Νότιο Αφρική  Sydwell Mathonsi νούμερο 38 στον κόσμο και έχασε στις λεπτομέρειες.
Ο Στέφανος Διαμαντής αγωνίστηκε στο δεύτερο ταμπλό του τουρνουά και κατάφερε μετά από δυο νίκες επί του Έλληνα Μίνου Σταμάτη και του Βρετανού Steels,να φτάσει  στον τελικό όπου νίκησε τον Βρετανό Alfie Hewett και κατέκτησε την πρώτη θέση. Σημαντική επιτυχία.
Ο Μίνος Σταμάτης και ο Άρις Νικολόπουλος έχασαν στον πρώτο γύρο. Στους αγώνες όμως της δεύτερης ευκαιρίας μετά από νίκες έφτασαν στο τελικό με νικητή στην Ελληνική μάχη, τον Σταμάτη.Στο διπλό Λαζαρίδης και   Διαμαντής έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί, τα πήγαν αρκετά καλά, στον πρώτο γύρο κέρδισαν  τους  Von Daineken Ελβετία-Kubat Τσεχία και στην συνέχεια παρόλο που η εμφάνισή τους ήταν πολύ καλή, έχασαν από το ζευγάρι Egbering Ολλανδία-Legner Αυστρία που ήταν το καλύτερο ζευγάρι βαθμολογικά και κέρδισαν και το τουρνουά στο διπλό.
Σταμάτης και Νικολόπουλος έχασαν από το ζευγάρι από την Πολωνία Fabisiak-Jarouzefski.Παρών στο τουρνουά ήταν και ο προπονητής της Εθνικής Ομάδας Γιώργος Κόντος που είναι και ο υπεύθυνος του τουρνουά της Σητείας. Το τουρνουά της Σητείας φέτος ήταν πολύ αναβαθμισμένο, συμμετείχαν  24 αθλητές και 8 αθλήτριες (για πρώτη φορά) από Ευρώπη και Νότιο Αφρική, μάλιστα ήταν και πολύ δυνατό μιας και οι 14 αθλητές που συμμετείχαν βαθμολογικά είναι κάτω από το νούμερο 60 στον κόσμο.
Επόμενος  αγωνιστικός σταθμός, για Λαζαρίδη-Νικολόπουλο-Διαμαντή, είναι το   τουρνουά  «ΙΚΑΡ open» ,7-11 Δεκεμβρίου στην Μόσχα..!! Οι αθλητές της αντισφαίρισης με αμαξίδιο συμμετέχουν σε τουρνουά ως επι το πλείστον με δικά τους έξοδα και τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο τόσο για τις επιτυχίες τους όσο και για τις προσπάθειες τους.