Παγκόσμιο Κύπελλο-Ευρωπαϊκή ζώνη: Με 3-0 νίκες επικράτησε η Πολωνία της Εθνικής (pics)

Μετά την ήττα με 2-1 από την Ουγγαρία, η Εθνική Ελλάδος, τένις με αμαξίδιο, ηττήθηκε και από την Πολωνία με 3-0, τη 2η ημέρα των αγώνων, στα πλαίσια του Γ’ Ομίλου, των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου (BNP Paribas World Team Cup) που διεξάγεται στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Στους αγώνες της 2ης ημέρας για την ελληνική αποστολή δεν τα κατάφερε με αντίπαλο την ισχυρή Πολωνία και ηττήθηκε με 3-0.
Αρχικά ο Κωνσταντίνος Διαλεκτόπουλος ηττήθηκε με 2-0 σετ (6-0, 6-1) από τον Ντόμινικ Γιάκουμπ Μπούκαλα. Στη συνέχεια ο Γιώργος Λαζαρίδης το «πάλεψε» έχασε το πρώτο σετ 6-3, από τον Ταντέους Κρουζελίνσκι ισοφάρισε τα σετ 1-1, καθώς πήρε το 2ο με 3-6, για να χάσει τελικά το 3ο με 6-1, και να χάσει τελικά το ματς με 2-1.

Hel Pol Antalya

Στο διπλό Γιώργος Λαζαρίδης και Επαμεινώνδας Σταμάτης ηττήθηκαν από τους Καμίλ Φάμπισιακ και Πιότρ Γιαροζέφσκι με 2-0 σετ (6-1, 6-1) με τους Πολωνούς να καταλαμβάνουν την 1η θέση στον όμιλο.

Αύριο με Ιταλία για θέσεις 9-12

Οι Έλληνες τενίστες αντιμετωπίζουν αύριο (Σάββατο, 25/3) τους Ιταλούς για τις θέσεις 9-12, με την ελπίδα να καλυτερεύσουν την 11η θέση που πήραν πέρυσι στην ίδια διοργάνωση. Η Ιταλία αγωνίζεται με τους Αντόνιο Τσίπο, Μάριο Αλφρέντο Νασέλι, Αλμπέρτο Σάζα, Φραντσέσκο Φελίτσι και πήρε την 3η θέση στο Β΄όμιλο, με αντιπάλους τη Γερμανία και την Αυστρία.