Με 33 εθνικά ρεκόρ έπεσε η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ΟΠΑΠ

1920px SwimmingOPAP Nikos Karanikolas 3805
Με 33 νέα εθνικά ρεκόρ, 13 εκ των οποίων στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών, έπεσε στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ η αυλαία του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ΟΠΑΠ.

Περισσότερα

Πρεμιέρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΑΠ με απολογισμό 57 νέες εθνικές επιδόσεις

thumbnail prosklisi kolymvisi
Πενήντα επτά εθνικά ρεκόρ, με εννέα εξ αυτών στις κατηγορίες ανδρών/γυναικών, καταρρίφθησαν κατά την πρεμιέρα του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κολύμβησης ΟΠΑΠ που φιλοξενείται στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Περισσότερα

Πέμπτη θέση στην Οστάνδη και προς ολοταχώς για... Τόκιο το ελληνικό tandem των Καλατζή/Μηλάκη

60361512 455337688556945 5700724797948821504 n

Σε μια διοργάνωση που ειδικά στην κατηγορία WB θύμιζε... παγκόσμιο πρωτάθλημα, η ελληνική ποδηλασία κατάφερε και πάλι να διαπρέψει.

Περισσότερα

Παγκόσμιο όπεν Χονγκ Κονγκ: Πέμπτη θέση για τα ζευγάρια BC3, έκτη για την ομάδα BC1/BC2

60673759 2472223906141778 6217238995189891072 o

Την 5η θέση στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια που διεξήχθη στο Χονγκ Κονγκ, κατέλαβε η ελληνική ομάδα ζευγάρια BC3, την ίδια στιγμή που η ομάδα BC1/BC2 ήταν 6η.

Περισσότερα

Το διήμερο 22-23 Μαΐου το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ

thumbnail prosklisi kolymvisi.

Η σπουδαιότερη εγχώρια διοργάνωση της κολύμβησης, το πανελλήνιο πρωτάθλημα, διεξάγεται το διήμερο 22-23 Μαίου, στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Περισσότερα

Τέταρτος ο Κυπριώτης στο BISFed 2019 Hong Kong Boccia World Open, 5ος ο Πολυχρονίδης

Ο Χρήστος Κυπριώτης πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια που διεξήχθη στο Χονγκ Κονγκ.

Περισσότερα

Έβδομη η Πασχαλίδου στο Γκραν Πρι τζούντο του Μπακού στα -70 κιλά

judo IBSA

Την έβδομη θέση στην κατηγορία των -70 κιλών του IBSA Judo Grand-Prix που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, κατέλαβε η Θεοδώρα Πασχαλίδου.

Περισσότερα

Πανελλήνιο ξιφασκίας με αμαξίδιο: Τριπλή πρωτιά για Βλάμη, Πυλαρινός και Πέππας τα μετάλλια στους άνδρες

59806486 10219012136995984 3375909079942692864 n

Με την Ευθυμία Βλάμη να... σαρώνει τις πρωτιές και στα τρία όπλα, ολοκληρώθηκε στην HELEXPO Μαρούσι, το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας, το οποίο αποτέλεσε βασικό αθλητικό event του πρώτου πολυγεγονότος για Άτομα με Αναπηρία με τίτλο AlterWeekend 2019.

Περισσότερα

Οριστικά στο προπαραολυμπιακό τουρνουά γκόλμπολ οι εθνικές μας ομάδες ανδρών και γυναικών

59950901 2126015677515908 5532592543595757568 o

Το ελληνικό γκόλμπολ, τόσο σε επίπεδο ανδρών, όσο και σε επίπεδο γυναικών, θα έχει εκπροσώπηση στο προπαραολυμπιακό τουρνουά που θα διεξαχθεί στο Φορτ Γουέιν της Ιντιάνα το διάστημα 2-9 Ιουλίου.

Περισσότερα

Καλατζή και Μηλάκη «άγγιξαν» το μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου της Ιταλίας

59860713 962041383966126 5266347469377110016 n

Το γυναικείο tandem των Ελένη Καλατζή και Ηρώ Μηλάκη (πιλότος) άγγιξε το μετάλλιο στον δρόμο αντοχής του παγκοσμίου κυπέλλου ποδηλασίας που φιλοξενήθηκε στην πόλη Κοριντόνια της Ιταλίας.

Περισσότερα

Δεύτερη η εθνική ομάδα γκόλμπολ των ανδρών στο διεθνές τουρνουά της Πράγας

59923072 2127567550694054 6139264606960353280 n

Tην δεύτερη θέση στο διεθνές τουρνουά γκόλμπολ της Πράγας, κατέκτησε η εθνική μας ομάδα των ανδρών.

Περισσότερα

ΤΑΜΠΑΞΗΣ, ΣΦΑΛΤΟΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΑ ΤΡΙΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ο Χρήστο Ταμπαξής πήρε ακόμα ένα χάλκινο μετάλλιο

Να το δωδέκατο χάλκινο από τον Αρη Μακροδημήτρη

Ταμπαξής, Σφαλτός και Μακροδημήτρης κατέκτησαν τρία ακόμη χάλκινα μετάλλια την πέμπτη ημέρα του IPCΕυρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης.

Ο δείκτης των μεταλλίων ανέβηκε για την Ελλάδα στα 12, δηλαδή 3 ασημένια και 9 χάλκινα.

Σκόρπισε χαρά ο Χρήστος Ταμπαξής με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε την πέμπτη ημέρα του IPCΕυρωπαικού πρωταθλήματος κολύμβησης.

Ο Ταμπαξής σε μια κούρσα που ήταν Ελληνοουκρανική μονομαχία κατέκτησε το δέκατο μετάλλιο της Ελλάδας καθώς κατέκτησε την τρίτη θέση στα 50μέτρα ύπτιο κατηγορία S1 με χρόνο 1.23.20

Πρώτος το νήμα έκοψε ο Ουκρανός BOIKOHennadiiμε χρόνο 1.07.24 και ο επίσης Ουκρανός KOLAntonμε χρόνο 1.16.87.

Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν άλλοι δυο Έλληνες. Στην 5η θέση ο Ανδρέας Κατσαρός με χρόνο 1.45.99 και στην 6η θέση ο Τσαούσης Απόστολος με χρόνο 1.46.86. Τέταρτος ο έτερος Ουκρανός της «παρέας» ο COLOVKO Oleksandrμε χρόνο 1.30.58.

Χαρά γεμάτη ήταν η πέμπτη ημέρα στην Ολλανδία με ακόμη ένα μετάλλιο το οποίο κατέκτησε ο Γιώργος Σφαλτός.

Χαλκινό ήταν το μετάλλιο που κατέκτησε ο Σφαλτός, ο οποίος κατετάγει τρίτος στα 100μέτρα ελεύθερο κατηγορία S6 με χρόνο 1.13.68.

Πρώτος στη κούρσα ήρθε ο Βρετανός KINDREDSaschame 1.09.83 και δεύτερος ο Γερμανός IWANOWSebastianμε χρόνο 1.10.16.

Χάλκινος για άλλη μια φορά στέφτηκε ο Άρης Μακροδημήτρης με χρόνο 1.01.83 στα 50μέτρα ύπτιο κατηγορία S2. Το πρωί πέρασε από την σειρά 1 πάλι τρίτος στον τελικό με χρόνο 1.04.46

Και ο Γιώργος Καπελάκης τερμάτισε 7ος στον τελικό που συμμετείχε και αυτός με 1.07.42, ενώ το πρωί είχε περάσει πάλι από την σειρά 1 ωςω 7ος με χρόνο 1.10.94.

HΑντωνιάδου Χρυσούλα τερμάτισε 5η με χρόνο 3.58.07 στα 200μέτρα ελεύθερο κατηγορία S5.

Η Καλπακίδου Μαρία έκοψε πέμπτη το νήμα με χρόνο 1.23.94 στα 50μέτρα ύπτιο κατηγορία S2

Ο Παραολυμπιονίκης Κωστάκης Γιάννης τερμάτισε 7ος με χρόνο 1.10.39 στα 50μέτρα ύπτιο κατηγορία S3

Ο Μιχαλεντζάκης Δημοσθένης τερμάτισε 5ος στα 200μέτρα μεικτή ατομική κατηγορία SM9, ενώ στο τελικό πέρασε ως 4ος από την σειρά2 με χρόνο 2.32.88.

Η Γκουλή Ευθυμία τερμάτισε 8η με χρόνο 3.02.14 στα 200μέτρα μεικτή ατομική κατηγορία SM9

OΚαραούζας Κωνσταντίνος τερμάτισε 9ος με χρόνο 3.36.11 στα 200μέτρα ελεύθερο κατηγορία S5 στη σειρά 1 και αποκλείστηκε από την συνέχεια

Όπως και η Τσάκωνα Μαρία που τερμάτισε 9η με χρόνο 1.32.26 στα 100μέτρα ελεύθερο κατηγορία S6 στη σειρά 1.

Ο Παπαϊωάννου Χαράλαμπος τερμάτισε 6ος σε χρόνο 1.12.33 τα 100μέτρα ελεύθερο κατηγορία S7 σειρά 1.

Η Ελλάδα με τους Τσότρα, Τσαπατάκη, Χρηστάκη, Κωστάκη σε χρόνο 2.54.31 διένυσε τα 4Χ50μέτρα .