Γκολμπολ: Δεύτερη η εθνική ομάδα γυναικών στο «Nations Cup» στο Βερολίνο (pics)

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα γυναικών γκόλμπολ, στο «Nations Cup», που διεξήχθη στο Βερολίνο (14-17/3).

Στον τελικό ηττήθηκε από τη Σουηδία με 3-2, στην παράταση και το «χρυσό» γκολ. Σ’ ένα πολύ «κλειστό» παιχνίδι η Σουηδία προηγήθηκε με 1-0, αλλά τα κορίτσια της Μένης Κεσσανοπούλου, είχαν γρήγορη «απάντηση» και ισοφάρισαν σε 1-1, για να κάνουν την πλήρη ανατροπή και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 2-1.

HEL GER GOAL2

Στην επανάληψη οι Σουηδές βρήκαν την ισοφάριση σε 2-2, που ήταν και το σκορ του κανονικού αγώνα. Στην αρχή της παράτασης ήταν η Σουηδία που πέτυχε το «χρυσό» γκολ και έκανε το 3-2, που της έδωσε τη νίκη και την 1η θέση στη διοργάνωση.
Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στη διοργάνωση καθώς ηττήθηκαν μόνο μια φορά στους Ομίλους και τον τελικό, από τη γερμανική Μπερλίν, η οποία είχε στις τάξεις της δύο Αμερικάνες και μια Τουρκάλα.