Έκτη θέση το ομαδικό της σπάθης ανδρών και η Λουφάκη στη σπάθη γυναικών

Pylarinos

Με την έκτη θέση στο ομαδικό της σπάθης ανδρών (Γεράσιμος Πυλαρινός, Βασίλης Ντούνης, Ηλίας Αρκουδέας) και την 6η θέση της Κέλλυς Λουφάκη στη σπάθη γυναικών κατηγορίας Β, έπεσε η αυλαία για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιήθηκε στην Πίζα της Ιταλίας.

Διαβάστε Περισσότερα

Έβδομος ο Πυλαρινός στη σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ιταλίας

PYLARINOS KAZAGLIS

Την έβδομη θέση στη σπάθη κατηγορίας Α` του παγκοσμίου κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο που φιλοξενείται από σήμερα στην Πίζα της Ιταλίας, κατέλαβε ο Γεράσιμος Πυλαρινός-Μαρκαντωνάτος. Στην ίδια κτηγορία ο Βασίλης Ντούνης ήταν 10ος, ενώ στη σπάθη κατηγορίας Β`, ο Ηλίας Αρκουδέας κατετάγη 10ος.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιταλίας τα ελληνικά σπαθιά

15259506 10211537629982751 3947980338308992928 o

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα γίνει στην Πίζα της Ιταλίας από 17 έως 20 Μαρτίου, θα συμμετάσχει η ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο. Τα ελληνικά σπαθιά, στο δεύτερο παγκόσμιο κύπελλο που γίνεται μέσα στο 2017, θα συμμετέχουν με τρεις αθλητές και συγκεκριμένα τους Βασίλη Ντούνη (Α.Σ "ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ"), Γεράσιμο Πυλαρινό Μαρκαντωνάτο (" Α.Σ. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ") και Ηλία Αρκουδέα ("ΑΕΤΟΙ ΑΘΗΝΑΣ").

Ένατη η Λουφάκη, 10ος ο Ντούνης στη σπάθη του Παγκοσμίου Κυπέλλου ξιφασκίας με αμαξίδιο του Έγκερ

16864423 1437971939566985 7140822250704555609 n

Η 9η θέση της Κέλλυς Λουφάκη και η 10η του Βασίλη Ντούνη στη σπάθη, σημάδεψε την παρουσία των ελληνικών σπαθιών, στο παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιήθηκε στο Έγκερ της Ουγγαρίας.

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ουγγαρίας τα ελληνικά σπαθιά

Vasilis Ntounis

Η πρώτη διεθνής αποστολή της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ) για το 2017 είναι γεγονός. Ο Βασίλης Ντούνης (ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ), η Κέλλυ Λουφάκη (ΑΕΤΟΙ ΑΘΗΝΑΣ) και Αδαμαντία Ζαχαριάδη (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) θα εκπροσωπήσουν την ελληνική ξιφασκία με αμαξίδιο στο IWAS WHEELCHAIR FENCING WORLD CUP ZSOLT KAPOSVARI MEMORIAL COMPETITION 2017 που θα πραγματοποιηθεί στο Έγκερ της Ουγγαρίας από αύριο 17 Φεβρουαρίου έως και την Κυριακή 19 του μήνα.

Το απόλυτο χρυσών μεταλλίων η Βλάμη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο

931273 499237746792463 1856653538 n

Με την Ευθυμία Βλάμη του Σπάρτακου να κατακτά τα χρυσά μετάλλια και στα τρία όπλα (ξίφος ασκήσεως, ξίφος μονομαχίας, σπάθη) έπεσε η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος ξιφασκίας με αμαξίδιο που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της ΙΟΝΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ. Δύα χρυσά μετάλλια σε ξίφος μονομαχίας και σπάθη πήρε ο Γεράσιμος Πυλαρινός Μαρκαντωνάτος (Σπάρτακος), ενώ την πρώτη θέση στο ξίφος ασκήσεως ανδρών κατέκτησε ο Νίκος Πέππας (ΠΑΣΚΑ).

Την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιονίου Σχολής, το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο

15170844 10154096952690994 1009934176922638759 n

Χωρίς τη συμμετοχή του «ασημένιου» Παραολυμπιονίκη του Ρίο, Πάνου Τριανταφύλλου, αλλά παρουσία των άλλων δύο εκπροσώπων μας στην κορυφαία αγωνιστική εκδήλωση του περασμένου Σεπτεμβρίου (Ντούνης, Πυλαρινός), θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή το πανελλήνιο πρωτάθλημα ξιφασκίας με αμαξίδιο. Η κορυφαία εκδήλωση των ελληνικών σπαθιών, που αναμένεται για ακόμη μια φορά να προσφέρει συγκινήσεις και πλούσιο αγωνιστικό θέαμα, θα γίνει στο Κλειστό Γυμναστήριο της ΙΟΝΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ (Σισμανογλείου 27-29, Αγ. Ειρήνης & Αγ. Γερασίμου, Τ.Κ. 15126, Μαρούσι), με την ευγενική υποστήριξη της.

«Παγκόσμιο χρυσάφι» για ξιφασκία με αμαξίδιο και ποδηλασία δρόμου

13775388 321853408202258 8495982670922184019 nΟ ελληνικός Παραολυμπιακός αθλητισμός συνέχισε τη συγκομιδή μεταλλίων... Κι αυτήν τη φορά σε διπλό ταμπλό! Στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο στην Πολωνία, τα ελληνικά σπαθιά αποτελούμενα από τους Τριανταφύλλου, Πυλαρινό, Ντούνη και Αρκουδέα κατέκτησαν την πρώτη θέση στο ομαδικό της σπάθης, ενώ την ίδια στιγμή, στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στο Μπιλμάο, το ελληνικό γυναικείο τάντεμ των Χαλκιαδάκη/Μηλάκη (πιλότος) κατέλαβε την πρώτη θέση στον αγώνα δρόμου και διατήρησε στην κατοχή του την φανέλα της διοργάνωσης, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην Ιστορία της ελληνικής ποδηλασίας των ΑμεΑ.

Χρυσά σπαθιά στο ομαδικό
Το ομαδικό σπάθης έκανε αυτό που γνωρίζει πολύ καλά όλα αυτά τα χρόνια: να ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών. Κι αυτήν την φορά στην κορυφή! Οι Γεράσιμος Πυλαρινός, Πάνος Τριανταφύλλου, Βασίλης Ντούνης και Ηλίας Αρκουδέας, υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή Δημήτρη Κάζαγλη, σημείωσαν τρεις σπουδαίες νίκες στο κυρίως ταμπλό και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Τα ελληνικά σπαθιά νίκησαν κατά σειρά την Ιταλία με 45-41, την Ουκρανία με 45-43 και στον τελικό την Ρωσία με 45-32.

Όσον αφορά στα ατομικά, η κατάταξη των Ελλήνων ήταν η εξής:
Σπάθη Α` κατηγορίας: 6. Πυλαρινός, 7. Ντούνης
Σπάθη Β` κατηγορίας: 6. Τριανταφύλλου, 17. Αρκουδέας
Ξίφος μονομαχίας Β` κατηγορίας: 17. Καλλιόπη Λουφάκη
Ξίφος μονομαχίας Α` κατηγορίας: 14. Ευθυμία Βλάμη, 15. Αδαμαντία-Στυλιανή Ζαχαριάδη

Χρυσά πεντάλ στην Ισπανία
Με τη φανέλα του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα επιστρέψουν στην Ελλάδα οι Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος). Το ελληνικό γυναικείο tandem έγραψε ιστορία στο Μπιλμπάο, αφού μετά την 5η θέση στην ατομική χρονομέτρηση, κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα δρόμου συνολικής απόστασης 70 χιλιομέτρων, με αποτέλεσμα να «καπαρώσει» την πρωτιά και στη γενική κατάταξη της διοργάνωσης κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά.
Το ελληνικό δίδυμο, υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Γιώργου Βαρβεράκη, κάλυψε την απόσταση των 70 χιλιομέτρων σε 1 ώρα 55:04, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την ομάδα της Ισπανίας (με τον ίδιο χρόνο) και στην τρίτη θέση την ομάδα της Πολωνίας (1:55.06). Την πρώτη τετράδα συμπλήρωσε η ομάδα της Ιρλανδίας. Στην ίδια κατηγορία, το γυναικείο tandem των Παρασκευή Κάντζα/Βασιλική Βούτζαλη (πιλότος) κατέλαβε την 10η θέση (9η θέση στην ατομική χρονομέτρηση).

Στους άνδρες, οι Αθανάσιος Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός κατέλαβαν την 14η θέση στον αγώνα δρόμου συνολικής απόστασης 90 χιλιομέτρων (15οι στην ατομική χρονομέτρηση). Στην ατομική χρονομέτρηση κατηγορίας C2 ανδρών, ο Νίκος Παπαγγελής ήταν 11ος με 20.54.80.

Στο IWAS WHEELCHAIR FENCING WORLD CUP της Πολωνίας τα ελληνικά σπαθιά

122312

Δυνατό αγωνιστικό τεστ ενόψει Παραολυμπιακών Αγώνων για τους τρεις οπλομάχους που θα εκπροσωπήσουν τα ελληνικά σπαθιά στο Ρίο. Οι Βασίλης Ντούνης (Α.Σ. ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ), Γεράσιμος Πυλαρινός (Α.Σ. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) και Παναγιώτης Τριανταφύλλου (ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ), από αύριο έως και τις 17 Ιουλίου θα συμμετέχουν στο IWAS WHEELCHAIR FENCING WORLD CUP που θα διεξαχθεί στην Πολωνία με στόχο μια δυνατή προπόνηση ενόψει Βραζιλίας.

Ασημένιο μετάλλιο για το ομαδικό της σπάθης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ιταλίας

13267779 10153635141205994 6131766330185471790 n
Νέα επιτυχία για τα ελληνικά σπαθιά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Τορίνο. Η ελληνική ομάδα των ανδρών αποτελούμενη από τους Πυλαρινό, Τριανταφύλλου και Ντούνη, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην σπάθη και επιβεβαίωσε τη συνεχή ανοδική πορεία το αθλήματος σε παγκόσμιο επίπεδο.