Ο Ετεοκλής Παύλου «άγγιξε» την πρόκριση για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες

pavlou1
Μακριά από την πρόκριση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο για μόλις 0,4 κλάσματα του δευτερολέπτου, βρέθηκε ο Ετεοκλής Παύλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα paracanoe που διεξήχθη στο Ντούισμπουργκ της Γερμανίας. Ο αθλητής του Αετού, στην πρώτη του ουσιαστικά συμμετοχή σε διεθνή διοργάνωση, κατέλαβε την 6η θέση στον β` τελικό του KL3 M 200, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς.

Διαβάστε Περισσότερα

Έβδομη θέση για την Πρελορέντζου στο παγκόσμιο paracanoe

paracanoe

Την έβδομη θέση στον ημιτελικό της κατηγορίας KL1 200μ. γυναικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος paracanoe που διεξήχθη στο Μιλάνο με τη συμμετοχή 160 αθλητών και αθλητριών από 43 χώρες, κατέκτησε η Ελένη Πρελορέντζου. Στον προκριματικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν 7η στην πρώτη σειρά με 1:41.742, όπως και στα ημιτελικά του αγωνίσματος με επίδοση 1:42.192. Ο αγώνας αποτελούσε το πρώτο κριτήριο για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο (σ.σ. ήδη 36 αθλητές και αθλήτριες πήραν το «εισιτήριο» της πρόκρισης), ενώ ακόμη 24 θέσεις θα δοθούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει τον επόμενο Μάιο στο Ντούισμπουργκ της Γερμανίας.

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 1ο πανελλήνιο πρωτάθλημα paracanoe στον Σχοινιά

paracanoe

Ο Ζαφείρης Ταραράκης στην KL1 ανδρών, η Ελένη Πρελορέντζου στην KL1 γυναικών, ο Διονύσης Χριστοδούλου στην KL3 ανδρών και ο Αθανάσιος Κώτσης στην KL2 ανδρών, πρώτευσαν στο 1ο πανελλήνιο πρωτάθλημα παρακανόε (paracanoe) που πραγματοποιήθηκε στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά. Η διοργάνωση αποτέλεσε πρόβα τζενεράλε ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί στα μέσα Αυγούστου στο Μιλάνο, μέσω της οποίας θα δοθούν και τα «εισιτήρια» για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες «Ρίο 2016».

Την Κυριακή 19 Ιουλίου το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα paracanoe στον Σχοινιά

37371

Με τη συμμετοχή 10 αθλητών και αθλητριών από τέσσερις συλλόγους, διεξάγεται την Κυριακή στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά, το πανελλήνιο πρωτάθλημα paracanoe. Το άθλημα που κάνει ντεμπούτο στην Ελλάδα ενώ βρίσκεται και στο πρόγραμμα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο 2016, συγκεντρώνει τεράστιο ενδιαφέρον αφού διεξάγεται παράλληλα με το πανελλήνιο πρωτάθλημα των αρτιμελών.