Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, πέντε χρυσά ο Τυρταίος σε ατομικά και ομαδικά

18425327 10155335039824181 9120712121000349623 n
Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά, αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας), στα ατομικά της κατηγορίας ΒC3 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου (Ολυμπιακό Κέντρο Πυγμαχίας). Στα ατομικά, τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (συνολικά 3) κατέκτησε ο Τυρταίος, ο οποίος είχε ακόμη ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Τα χρυσά μετάλλια πήραν οι Δημήτρης Κυριακίδης (BC1), Χρήστος Κυπριώτης (BC2) και Νίκο Βασίλη (BC4).

Ο Τυρταίος ήταν ο πρωταγωνιστής και στα ομαδικά. Κατέκτησε τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες BC1/2 και BC4, ενώ ο τίτλος στην κατηγορία BC3 κατέληξε στον Άγιο Χριστόφορο.

Οι τελικές κατατάξεις:
Ατομικά
BC1: 1. Δημήτρης Κυριακίδης (Τυρταίος), 2. Παναγιώτης Σουλάνης (Άγιος Χριστόφορος), 3. Γεώργιος Μαρούγκας (Τριπτόλεμος).
BC2: 1. Χρήστος Κυπριώτης (Τυρταίος), 2. Αλέξανδρος Παπαδάκης (Άγιος Χριστόφορος), 3. Σόνια Τσακίρη (Τυρταίος)
BC3: 1. Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας / S.A. Κατερίνα Πατρώνη), 2. Άννα Ντέντα (Άγιος Χριστόφορος / S.A. Χριστίνα Ντέντα), 3. Κωνσταντίνος Μασούρας (Άγιος Χριστόφορος / S.A. Σωτήρης Χρονόπουλος).
BC4: 1. Νίκο Βασίλη (Τυρταίος), 2. Άρτι Τσουκάλι (Τυρταίος), 3. Χρύση Μόρφη Μέτζου (Άγιος Χριστόφορος).