ΓΚΟΛΜΠΟΛ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

Γκόλμπολ γυναικών: Ο ΠΥΡΣΟΣ Πρωταθλητής στο Ελληνικό Πρωτάθλημα

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γκόλμπολ γυναικών Β' φάση πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο ΚΑΠ-ΠΑ στην Περαία στις 19 και 20 Φεβρουαρίου 2011. Την 1η θέση μετά και από τη διεξαγωγή των 2 φάσεων του Πρωταθλήματος κατέκτησε η ομάδα του ΠΥΡΣΟΥ με 28 βαθμούς, τη 2η θέση η ομάδα του ΌΜΗΡΟΥ με 22 βαθμούς και την 3η θέση ο ΉΦΑΙΣΤΟΣ με 21 βαθμούς. Τα αναλυτικά αποτελέσματα του Πρωταθλήματος θα τα βρείτε στην ενότητα ΑΘΛΗΜΑΤΑ/ΓΚΟΛΜΠΟΛ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γκόλμπολ ανδρών : Την 6η θέση η εθνική ανδρών στο Σέφιλντ

Την 6η θέση στο διεθνές τουρνουά του Σέφιλντ, κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα Γκόλμπολ των ανδρών. Το συγκρότημα του Αντώνη Ανάστου, σημείωσε δύο νίκες σε επτά αγώνες, ωστόσο με τη γενικότερη εμφάνισή του στο τουρνουά έδειξε ότι τον προσεχή Σεπτέμβριο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, θα διεκδικήσει με αξιώσεις την άνοδό του στη Β κατηγορία.     Η ελληνική ομάδα νίκησε 10-6 την Γερμανία και 9-4 τη Βρετανία, ενώ γνώρισε την ήττα από Αλγερία (5-2), Ισπανία (11-2), Σλοβενία (10-3), Τουρκία (12-3) και Σουηδία (11-1). Την πρώτη θέση πήρε η Τουρκία, ενώ ακολούθησε η Σλοβενία και η Σουηδία.

Επιτραπέζια Αντισφαίριση: Πρωτιές για ΠΑ.Σ.Κ.Α και Αργώ στο ομαδικό

Με τη συμμετοχή 20 αθλητών και αθλητριών από έξι σωματεία, διεξήχθη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το πανελλήνιο πρωτάθλημα Επιτραπέζιας αντισφαίρισης που διοργάνωσε η ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ. Στο ομαδικό για τους αθλητές με αμαξίδιο πρώτευσε ο ΠΑ.Σ.Κ.Α. με τους Κωνσταντίνο Σιάχο, Ιωάννη Παπαϊωάννου και Αντώνη Καλύβα, ενώ στο ομαδικό για τους όρθιους αθλητές πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αργώ με τους Ιωάννη Δημητρακόπουλο και Βασίλη Σφυρή.  Στην όπεν κατηγορία ανδρών για τις κατηγορίες (ΤΤ1-ΤΤ5) την πρώτη θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Σιάχος του ΠΑ.Σ.Κ.Α, ενώ στην όπεν κατηγορία των κατηγοριών (ΤΤ6-ΤΤ10) τον τίτλο κατέκτησε ο Σπύρος Μαργέλος από τον Πήγασο Κυψέλης. Στο ατομικό της κατηγορίας ΤΤ3, ο Κωνσταντίνος Σιάχος ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, στην κατηγορία ΤΤ6 πρώτευσε ο Πολυχρόνης Πολίτσης, στην κατηγορία ΤΤ8 νικητής αναδείχθηκε ο Ιωάννης Δημητρακόπουλος, ενώ στην κατηγορία ΤΤ10 πρωταθλητής στέφθηκε ο Λάζαρος Τέλογλου.Στις γυναίκες έγινε μόνο το ατομικό στην κατηγορία ΤΤ6, όπου το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ειρήνη Δρακωνάκη του ΠΑ.Σ.Κ.Α.Τα αναλυτικά αποτελέσματα του Πρωταθλήματος θα τα βρείτε στην ενότητα ΑΘΛΗΜΑΤΑ/ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ/ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ