ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ IWAS

η Ελληνική αποστολή που έλαβε μέρος στους Παγκόσμιους αγώνες της IWAS
Στους Παγκόσμιους Αγώνες της IWAS οι οποίοι διεξήχθησαν στην Ινδία η Ελληνική Αποστολή πραγματοποίησε άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση.
Στο άθλημα της Ξιφασκίας σε αμαξίδιο όλοι οι αθλητές πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις. Συγκεκριμένα ο Γεράσιμος Πυλαρινός κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο στη Σπάθη κατηγορία Α, στον αγώνα με τον Citerne από τη Γαλλία με σκορ 15-10. Ο Μάνος Μπόγδος πήρε επίσης το Χρυσό στη Σπάθη στη κατηγορία Β στον αγώνα τελικού με τον Sarri από την Ιταλία με σκορ 15-4. Τέλος ο Γιώργος Αλεξάκης πήρε το Χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Α στην Σπάθη. Στον Στίβο, πάντα στους Παγκόσμιους αγώνες της IWAS ο Παραολυμπιονίκης του στίβου Che Jon Fernades κατέκτησε το Αργυρό μετάλλιο στην σφαιροβολία της κατηγορίας 53.
Στο πλαίσιο των Παγκόσμιων Αγώνων της IWAS πραγματοποιήθηκε και η Γενική Συνέλευση και οι εκλογές της, όπου η Υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ Κωνσταντινιά Σωτηριάδη εκλέχθηκε στο Διοικητικό συμβούλιο της Διεθνούς Ομοσπονδίας IWAS.
Ο Πρόεδρος της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ Γιώργος Φουντουλάκης δήλωσε για τις αθλητικές αλλά και διοικητικές επιτυχίες των Ελλήνων στην Ινδία: «Η αθλητική μας χρονιά κλείνει με τον καλύτερο τρόπο. Αναμένοντας και τους αγώνες του Αλπικού Σκί στην Αυστρία, η Ομοσπονδία προετοιμάζει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2010, χρονιά Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων. Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για τις επιτυχίες τους αλλά και την κα Σωτηριάδη για την εκλογή της στο Διοικητικό Συμβούλιο της IWAS»