Λονδίνο 2017: Πανελλήνιο ρεκόρ ο Μιχάλης Σείτης στα 100μ. και 6η θέση στον τελικό

DSC 0736

Την 6η θέση στον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ44 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που φιλοξενείται στο Λονδίνο, κατέλαβε ο Μιχάλης Σείτης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, κάλυψε την απόσταση σε 11.25, επίδοση που του επέτρεψε να πλασαριστεί στην 6άδα του τελικού.

Ο Ροδίτης αθλητής, στα προκριματικά ήταν 4ος στην πρώτη σειρά (6ος συνολικά) με 11.16, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του ίδιου με 11.30 από τις 8 Σεπτεμβρίου 2016 στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας.

Το χρυσό μετάλλιο με 10.75 πήρε ο Βρετανός Τζόνι Πίκοκ (T44), ενώ ακολούθησαν με 10.89 ο Γερμανός Γιοχάνες Φλορς (T43) και με 10.95 ο Αμερικανός Τζάριντ Ουάλας (Τ44).