Ευρωπαϊκό Γκροσέτο 2016: Πρωταθλητές Ευρώπης οι Φερνάντες, Κουτούλιας, τρίτος ο Σείτης στα 200μ.

Koutoulias
Η συλλογή μεταλλίων συνεχίζεται με αμείωτη ένταση για τον ελληνικό στίβο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα «Γκροσέτο 2016». Τα ελληνικά χρώματα, την 4η και 5η ημέρα της διοργάνωσης, κατέκτησαν τρία μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά (Φερνάντες, Κουτούλιας) κι ένα χάλκινο (Σείτης), ενώ σημείωσαν κι ένα πανελλήνιο ρεκόρ.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ο Σεζόν Φερνάντες αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ευρώπης. Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης είχε καλύτερη βολή στα 7 μέτρα 93 εκατοστά, που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος στην κατηγορία F53.

Στην κορυφή του μήκους T47, βρέθηκε ο Χρήστος Κουτούλιας. Παρά τον κόντρα άνεμο, προσγειώθηκε στα 6 μέτρα 63 εκατοστά, σημείωσε καλύτερο εφετινό ρεκόρ και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών.

Το τρίτο ελληνικό μετάλλιο ήρθε από τον Μιχάλη Σείτη. Ο Ροδίτης πρωταθλητής, ήταν 3ος στα 200μ. κατηγορίας Τ44 με επίδοση 22.58 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος με 23.00 από τις 28 Ιουνίου 2015 στην Αθήνα. Ο Σείτης αγωνίστηκε και στον τελικό των 100μ. όπου κατέλαβε την 4η θέση με 11.74 (11.83 στα προκριματικά).

Την τέταρτη θέση στη σφαίρα F36 και στην κορίνα F32 κατέλαβαν οι Γιώργος Βαγιανόπουλος και Νίκος Γονιός. Ο Βαγιανόπουλος είχε καλύτερη βολή στα 12.04 (καλύτερη εφετινή επίδοση) και ο Γονιός 30.76μ. που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ.