ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ ΕΠΙ ΤΡΙΑ, ΕΘΝΙΚΑ ΕΠΙ ...42 (!) ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΤΗΣ Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ

Μακροδημήτρης  

Ταμπαξής

 

Κωστάκης

Το link των 3 Παγκοσμίων ρεκόρ http://www.sportsland.gr/live-streaming/1151/ 

Τρία παγκόσμια ρεκόρ και 42 εθνικά, σημάδεψαν το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης της Ε.Α.ΟΜ.ΑμεΑ ΑμεΑ που φιλοξενήθηκε στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Οι Αριστείδης Μακροδημήτρης, Χρήστος Ταμπαξής και Γιάννης Κωστάκης, τρεις από τους πρωταγωνιστές της ελληνικής κολύμβησης σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, συνέτριψαν τα παγκόσμια ρεκόρ στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 και S1 αλλά και τα 200μ. μικτής ατομικής ανδρών SM3 βάζοντας τις βάσεις για σπουδαίες διακρίσεις και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει το καλοκαίρι στο Αϊντχόφεν της Ολλανδίας.

Ο Χρήστος Ταμπαξής, κάτοχος πέντε μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κάλυψε την απόσταση των 100μ. ύπτιο (S1 ) σε 3:02.31 καταρρίποντας το παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος με 3:12.97 από τις 9/6/2001 στην Αθήνα. Όσον αφορά τον Μακροδημήτρη, είχε επίδοση 2:10.87 στα 100μ. ύπτιο (S2), βελτιώνοντας έτσι το προ διμήνου παγκόσμιο ρεκόρ που είχε πετύχει ο ίδιος στην Γαλλία (2:18.36). Ακόμη, ο Γιάννης Κωστάκης στα 200μ. μικτής ατομικής ανδρών (SM3), αν και αγωνιζόταν εκτός συναγωνισμού, βελτίωσε κατά περίπου έξι δευτερόλεπτα το παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος από πρόπερσι (σημείωσε επίδοση 4:30.04 έναντι 4:36.26).

Όσον αφορά τον κάτοχο 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Μπάμπη Ταϊγανίδη, σε μία από τις τελευταίες του εμφανίσεις στην κολύμβηση (σ.σ. εγκαταλείπει τις πισίνες για λογαριασμό του κλασσικού αθλητισμού και συγκεκριμένα για τον ακοντισμό), έκανε δύο κούρσες στα 100μ. ύπτιο και τα 50μ. ελεύθερο σημειώνοντας χρόνο 1:05.10 και 25.36 αντίστοιχα.

                Συνοπτικά τα παγκόσμια και τα πανελλήνια ρεκόρ :

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ

100μ. ύπτιο ανδρών

S1: Χρήστος Ταμπαξής (ΠΑΣΚΑ) 3:02.31

S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 2:10.87

SM3: Γιάννης Κωστάκης (Αετοί) 4:30.04 *

* εκτός συναγωνισμού

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΡΕΚΟΡ

100μ. πρόσθιο ανδρών

SB5: Γιώργος Σφαλτός (Αετοί) 1:46.48

100μ. πρόσθιο γυναικών

SB8: Ευθυμία Γκουλή (Ηρόδικος) 1:36.69

SB12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:54.53

100μ. ύπτιο ανδρών

S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:14.05

S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 2:40.25

100μ. ύπτιο γυναικών

S6: Μαρία Τσάκωνα (Σπάρτακος) 1:51.40

S12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:43.85

S14 (Υ13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 2:46.45

50μ. ύπτιο ανδρών

S5: Ζαφείρης Ταραράκης (Νίκη) 1:28.08

S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:41.94

S6 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:44.66

S7 (Υ11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 1:17.75

S8 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Τζουβελέκης (Καστελιάνοι) 2:02.77

S10 (Υ11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 56.05

S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 1:02.50

50μ. ύπτιο γυναικών

S5: Μελίνα Μεταξά Μαριάτου (Ηρόδικος) 1:22.14

S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:08.01

S14 (Y13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 1:17.09

50μ. ελεύθερο ανδρών

S10 (Y11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 40.83

S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 1:09.33

S7 (Y11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 53.86

S6 (Y13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:38.46

S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:51.33

50μ. ελεύθερο γυναικών

S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:15.54

100μ. πεταλούδα ανδρών

S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:05.26

S14: Κωνσταντίνος Φλυτζάνης (Τυρταίος) 1:49.97

50μ. πεταλούδα ανδρών

S6: Παναγιώτης Χριστάκης (Μεγαλόνησος) 37.58

50μ. πεταλούδα γυναικών

S7: Παναγιώτα Μανιατάκου (Πρωτοπόροι) 1:49.72

100μ. ελεύθερο γυναικών

S5: Χρυσούλα Αντωνιάδου (Φίλιππος) 1:54.20

S12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:33.99

S14 (Υ13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 3:00.23

100μ. ελεύθερο ανδρών

S5 (Y13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 4:24.01

S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 2:33.51

S11: Γιώργος Προεστός (Πυρσός) 1:52.99

50μ. πρόσθιο γυναικών

SB6 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:51.21

50μ. πρόσθιο ανδρών

SB9 (Y11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 58.89

4χ100μ. ελεύθερο ανδρών

S14: Τυρταίος (Μακρής Αρ., Φλυτζάνης Κ., Βουζουνεράκης Γ., Γεωργιάδης Αθ.) 5:56.02

4χ100μ. ελεύθερο γυναικών

Max 34p.: Φίλιππος (Φωτίου Μ., Γαλατίδου Ανδρ., Σαμαρά Βασ., Αντωνιάδου Χρ.) 10:48.96

200μ. ελεύθερο ανδών

S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 4:43.41

200μ. μικτής ατομικής γυναικών

SM12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 3:43.54

4χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών

S14: Φίλιππος (Κυργιάννης Ευθ., Ομερίδης Χρ., Τσεβελεκίδης Γ., Τσουκαλάς Παν.) 8:24.70

150μ. μικτή ατομική γυναικών

SM2: Μαρία Καλπακίδου (Φίλιππος) 5:44.70

Εκτύπωση

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία της. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τα cookies που χρησιμοποιούμε.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ