Πρωταθλητής Ευρώπης ο Μιχαλεντζάκης και στα 100μ. πεταλούδα - Τρίτωσε τα μετάλλια ο Μιχαλεντζάκης, «χάλκινος» εκ νέου ο Καρυπίδης

6DAY

Ο 20χρονος Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης, ο αθλητής που χάρισε στην ελληνική κολύμβηση το μοναδικό μετάλλιο -και μάλιστα χρυσό- στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην 6η και προτελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Δουβλίνο.

Μετά το χρυσό στα 200μ. μικτής ατομικής SM8 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο Μιχαλεντζάκης πρώτευσε -με πανελλήνιο ρεκόρ- και στα 100μ. πεταλούδα S8, το αγώνισμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Ρίο. Η επίδοση του Μιχαλεντζάκη ήταν 1:03.60 ενώ στον πρωϊνό προκριματικό ήταν πρώτος στη σειρά του με 1:07.08. Με την επίδοση στον προκριματικό, ο Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Φύκα από τον Μάιο του 2002 στην Αθήνα με 1:14.08.

Κατά τη διάρκεια της προτελευταίας ημέρας, η Ελλάδα πανηγύρισε δύο ακόμη μετάλλια. Ο τρις Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, Αριστείδης Μακροδημήτρης, κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 100μ. ύπτιο S2 με 2:19.27, την ίδια στιγμή που ο Δημήτρης Καρυπίδης ήταν 3ος στην S1 (7ος στον τελικό λόγω των ενοποιημένων κατηγοριών) με χρόνο 3:09.90. Για τον Μακροδημήτρη αυτό ήταν το τρίτο μετάλλιο στη διοργάνωση (2 χρυσά-1 ασημένιο), ενώ για τον Καρυπίδη το δεύτερο χάλκινο.
Πλέον η Ελλάδα μετράει εννέα μετάλλια στη διοργάνωση του Δουβλίνου και συγκεκριμένα πέντε χρυσά (Μιχαλεντζάκης 2, Μακροδημήτρης 2, Κωστάκης), δύο ασημένια (Μακροδημήτρης, Σφαλτός) και ισάριθμα χάλκινα (Καρυπίδης).

Ακόμη από ελληνικής πλευράς:
- Στα 200μ. ελεύθερο S3, ο Γιάννης Κωστάκης ήταν 4ος στον τελικό με 4:05.25 (στον προκριματικό είχε 4:14.78),
- στα 100μ. ελεύθερο S13 η Ευαγγελία Χιώτη ήταν 5η. Η επίδοση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 1:04.18 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο κατείχε η Μαρία Τζάλλα από τις 29 Ιουνίου 2002 στην Αθήνα με 1:19.81.
- στα 50μ. πεταλούδα S6, η Μαρία Τσάκωνα ήταν 6η αλλά με διπλό πανελλήνιο ρεκόρ. Στον πρωϊνό προκριματικό είχε επίδοση 46.21 και στον τελικό 45.58. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η ίδια από τις 12 Μαίου 2017 στο Μεξικό με 47.44,
- η μικτή ομάδα 4x50μ ελεύθερο 20pts (Σταματοπούλου, Κωστάκης, Τσάκωνα, Σφαλτός), κατέλαβε την 6η θέση με 2:55.77
- στα 400μ. ελεύθερο S9 η Ευθυμία Γκουλή ήταν 7η με επίδοση 5:25.74. Στον πρωϊνό προκριματικό ήταν 3η στη σειρά της με 5:24.49.

Πανελλήνιο ρεκόρ και η Σταματοπούλου
Πανελλήνιο ρεκόρ, αλλά χωρίς να έρθει η πολυπόθητη πρόκριση για τον τελικό, σημείωσε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου στα 100μ. ελεύθερο S5 (ενοποιημένη κατηγορία με την S4). Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ήταν 5η στην 2η προκριματική σειρά με 1:49.68 (είχε την 9η επίδοση στην ενοποιημένη κατηγορία) σημειώνοντας εθνικό ρεκόρ στην S4. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ είχε η Μαρία Γουργολίτσα από τον Φεβρουάριο του 2017 στην Αθήνα με 2:33.88. Στα προκριματικά συμμετείχε και η Γουργολίτσα, η οποία ήταν 6η στην 1η σειρά με 2:55.20.