Ελαμψαν Χαλκιαδάκη/Μηλάκη στο UCI EUROPEAN C1 PARA-CYCLING CUP «Φαιστός 2016»

UCI TYMPAKI

Η Αδαμαντία Χαλκιαδάκη και Αργυρώ Μηλάκη (πιλότος) έλαμψαν με την παρουσία τους και στο UCI EUROPEAN C1 PARA-CYCLING CUP με την επωνυμία «Φαιστός 2016» που πραγματοποιήθηκε στο Τυμπάκι του Ηρακλείου. Το κορυφαίο γυναικείο tandem, το οποίο προετοιμάζεται για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, κατέλαβε την πρώτη θέση τόσο στην ατομική χρονομέτρηση (20.1 χιλιομέτρων) με 28.31 όσο και στον αγώνα αντοχής με 1:37.00.

Να θυμίσομε ότι στον αγώνα του Ηρακλείου που κοσμεί το επίσημο καλαντάρι της Διεθνούς Ένωσης Ποδηλασίας (UCI) συμμετείχαν αθλητές από τρεις χώρες και συγκεκριμένα Ελλάδα, Αυστρία και Γκάνα.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία σε ατομική χρονομέτρηση και αντοχή:
ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΣΗ
ΑΝΔΡΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 20,1km
1. Νικόλαος Μανατάκης/Γιώργος Κουλολιάς (Τάλως) 27.05
2. Αθανάσιος Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός (Αετοί Αθήνας) 27.52
3. Άγγελος Βαρβούρης/Σταύρος Παπαδημητράκης (Τάλως) 28.44

ΑΝΔΡΕΣ C5 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Παναγιώτης Μπαρλάς (Πήγασος Κυψέλης) 21.38
2. Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (Σπάρτακος) 22.47
3. Σωτήριος Βαβαρούτσος (ΠΑΣΚΑ) 23.58

ΑΝΔΡΕΣ C4 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Κωνσταντίνος Κουτσιάς (Πήγασος Κυψέλης) 25.17
2. Νικόλαος Κέρνας (Καστελλάνοι) 30.19
3. Αχιλλέας Σταματιάδης (Καστελλάνοι) 30.39

ΑΝΔΡΕΣ C3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως) 26.19
2. Δημήτριος Παπαστεργίου (Τάλως) 33.02
3. Ιωάννης Βασιάδης (Καστελλάνοι) 38.49

ΑΝΔΡΕΣ C2 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ 13,4km
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Καστελλάνοι) 21.44
2. Αλέμ Μουμουνί (Γκάνα) 25.47

ΑΝΔΡΕΣ T2 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 6,7km
1. Χαράλαμπος Κεραμτσίδης (Ιαπετός) 13.38
2. Παναγιώτης Μπόρας (Τάλως) 15.38

ΑΝΔΡΕΣ T1 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 6,7km
1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 19.16

ΑΝΔΡΕΣ H4 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Αλεξάντερ Γκριτς (Αυστρία) 21.48

ΑΝΔΡΕΣ H3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Εμμανουήλ Μαράκης (Τάλως) 41.18
2. Απόστολος Μπουρλής (Ίωνας) 44.59

ΑΝΔΡΕΣ H1 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 6,7km
1. Στέφανος Μάλλιος (Καστελλάνοι) 32.22

ΓΥΝΑΙΚΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 20,1km
1. Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Αργυρώ Μηλάκη 28.31
2. Αθηνά Ανεστοπούλου/Σοφία Σχίζα (Πειρατές) 43.00
3. Παρασκευή Καντζά/Βασιλική Βούτζαλη (Ήφαιστος) 53.37

ΝΕΑΝΙΔΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 20,1km
1. Ελένη Καλατζή/Βιολέτα Διαλετάρα (Πειρατέ) 35.38

ΓΥΝΑΙΚΕΣ H3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 13,4km
1. Κατερίνα Κονιδιάρη (Καστελλάνοι) 40.12

ΑΓΩΝΑΣ ΑΝΤΟΧΗΣ
ΑΝΔΡΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 73,7km
1. Άγγελος Βαρβούρης/Σταύρος Παπαδημητράκης (Τάλως) 1:47.5
2. Νικόλαος Μανατάκης/Γεώργιος Κουλολιάς (Τάλως) 1:48.42
3. Ευάγγελος Μπαρλάς/Νικόλαο Κουμπενάκης (Τάλως) 1:58.27

ΑΝΔΡΕΣ C5 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 60,3km
1. Αλέξανδρος Θεοδωρίδης (Σπάρτακος) 1:44:33
2. Παναγιώτης Μπαρλάς (Πήγασος Κυψέλης) 1:44:33
3. Σωτήριος Βαβαρούτσος (ΠΑΣΚΑ) 1:59.46

ΑΝΔΡΕΣ C4 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 60,3km
1. Κωνσταντίνος Κουτσιάς (Πήγασος Κυψέλης) 2:00:10
2. Νικόλαος Κερνάς (Καστελλάνοι) -2 γύρους

ΑΝΔΡΕΣ C3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 46,9km
1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως) 1:45.08
2. Δημήτρος Παπαστεργίου (Τάλως) -1 γύρο

ΑΝΔΡΕΣ C2 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 46,9km
1. Νικόλαος Παπαγγελής (Καστελλάνοι) 1:23.43
2. Αλέμ Μουμουνί (Γκάνα) 1:28:29

ΑΝΔΡΕΣ T2 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 26,8km
1. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιαπετός) 59.08

ΑΝΔΡΕΣ T1 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 26,8km
1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 1:22.43

ΑΝΔΡΕΣ H4 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 40,2km
1. Αλεξάντερ Γκριτς (Αυστρία) 1:07.29

ΑΝΔΡΕΣ H3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 40,2km
1. Αντώνης Παππάς (Ίωνας) 1:44.54

ΓΥΝΑΙΚΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 60,3km
1. Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Αργυρώ Μηλάκη (Τάλως) 1:37.00
2. Παρασκευή Καντζά/Βασιλική Βούτζαλη (Ήφαιστος) 1:42.53
3. Αθηνά Ανεστοπούλου/Σοφία Σχίζα (Πειρατές) -3 γύρους

ΝΕΑΝΙΕΣ B - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 60,3km
1. Ελένη Καλατζή/Βιολέτα Διαλετάρα (Πειρατές)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ H3 - ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 33,5km
1. Αικατερίνη Κονιδάρη (Καστελάνοι) 1:39.29

Παράλληλα με το UCI EUROPEAN C1 PARA-CYCLING CUP «2016 FESTOS», πραγματοποιήθηκε και το πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας αθλητών με νοητική αναπηρία. Τα αποελέσματα:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΗΣΗ
ΑΝΔΡΕΣ
1. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων) 12.47
2. Ιωάννης Δεφίγγος (Πήγασος Κυψέλης) 13.52
ΝΕΩΝ
1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας) 9.59
ΑΝΔΡΕΣ
ΑΝΤΟΧΗ
1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας) 21.07
1. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων) 26.19
2. Ιωάννης Δεφίγγος (Πήγασος Κυψέλης) 26.19

Εκτύπωση Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

TWITTER

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

logo

 

ΟΑΚΑ, Ανοικτό Κολυμβητήριο

(επί της Σπύρου Λούη)

151 23 Αθήνα, Μαρουσι

info@eaom-amea.gr

Τεχνική Επιτροπή: 210 6821679

Γραμματεία: 210 6894875

Λογιστήριο: 210 6812523

Fax: 210 6849978

Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies για την ορθή λειτουργία της. Διαβάστε περισσότερα σχετικά με τα cookies που χρησιμοποιούμε.
Περισσότερα Συμφωνώ Διαφωνώ