Η ελληνική αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μπότσια

EuroBoccia2017 Logo Main Color

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας) ηγείται της αποστολής του ελληνικού μπότσια για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (BISFED 2017 EUROPEAN CHAMPIONSHIPS) που θα πραγματοποιηθεί από 28 Οκτωβρίου έως 1 Νοεμβρίου στην πόλη Ποβόα της Πορτογαλίας. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο οποίος προέρχεται από την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Όπεν του Κάνσας με Sports Director την Κατερίνα Πατρώνη, είναι Νο-1 στο κυρίως ταμπλό της κατηγορίας BC3 και Νο-2 στην παγκόσμια κατάταξη.

Διαβάστε Περισσότερα

Χάλκινο μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο Παγκόσμιο Όπεν του Κάνσας

22050315 10155760704144181 8214372729745308518 n

Πενήντα ημέρες μετά το χρυσό μετάλλιο στη Σεβίλη, κι αφού ενδιάμεσα πρόλαβε να ντυθεί... γαμπρός, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης βρέθηκε στο βάθρο των νικητών μιας ακόμη μεγάλης διοργάνωσης. Στο Παγκόσμιο Όπεν που διεξάγεται στο Κάνσας, ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κατετάγη 3ος στην κατηγορία ατομικό BC3.

Χρυσό μετάλλιο ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης στο ατομικό BC3 του Παγκοσμίου Όπεν «Σεβίλη 2017»

18425327 10155335039824181 9120712121000349623 n

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης χάρισε στην Ελλάδα το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια που διεξήχθη στη Σεβίλη. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, με Sport Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, βρέθηκε στην υψηλότερη θέση του βάθρου των νικητών στο ατομικό BC3, όπου έχει ρίξει όλο το βάρος αμέσως μετά το Ρίο, με στόχο την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο «Τόκιο 2020».

Παγκόσμιο Όπεν Μπότσια: Τετάρτη θέση για την ελληνική ομάδα BC1/BC2 στη Σεβίλη

20525704 10214045490877971 2415200739597190873 n

Την 4η θέση στο Παγκόσμιο Όπεν μπότσια που πραγματοποιείται στη Σεβίλη της Ισπανίας, κατέλαβε η ελληνική ομάδα BC1/BC2 αποτελούμενη από τους Παναγιώτη Σουλάνη, Χρήστο Κυπριώτη και Αλέξανδρο Παπαδάκη.

Με εννέα αθλητές το ελληνικό μπότσια στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας

Soulanis sevilla

Με τη συμμετοχή εννέα Ελλήνων αθλητών, συμπεριλαμβανομένου και του κατόχου τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Γρηγόρη Πολυχρονίδη (BC3-Αετοί Αθήνας), πραγματοποιείται από αύριο έως και το Σάββατο 5 Αυγούστου στη Σεβίλη της Ισπανίας, το Παγκόσμιο Κύπελλο μπότσια.

Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, πέντε χρυσά ο Τυρταίος σε ατομικά και ομαδικά

Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά, αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας), στα ατομικά της κατηγορίας ΒC3 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου (Ολυμπιακό Κέντρο Πυγμαχίας). Στα ατομικά, τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (συνολικά 3) κατέκτησε ο Τυρταίος, ο οποίος είχε ακόμη ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Τα χρυσά μετάλλια πήραν οι Δημήτρης Κυριακίδης (BC1), Χρήστος Κυπριώτης (BC2) και Νίκο Βασίλη (BC4).

Με τη συμμετοχή 105 αθλητών και αθλητριών το πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια (9-14/5)

Rio 2016 Greek team 6

Με τη συμμετοχή 105 αθλητών και αθλητριών από 18 σωματεία, ανοίγει αύριο στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Στεφανόπουλος» (πρώην Ολυμπιακό Γήπεδο Πυγμαχίας, Βορείου Ηπείρου 20-28, Περιστέρι), η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος μπότσια.

Ασημένιο μετάλλιο ο Γωνιάς στην κατηγορία BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας

Marinos Gonias

Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια που διεξήχθη στην Ισπανία, κατέκτησε ο Μαρίνος Γωνιάς. Ο αθλητής του Τυρταίου, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το δεύτερο μόλις μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά στην κατηγορία BC4 στην ιστορία του ελληνικού μπότσια.

Ευρωπαϊκό Όπεν: Την τέταρτη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC4

17814327 10155425412559925 3969941067219323660 o

Την τέταρτη θέση στο αγώνισμα των ζευγαριών BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας, κατέλαβε η ελληνική ομάδα μπότσια αποτελούμενη από τους Νίκο Βασίλι, Χρυσή Μόρφη Μέτζου και Μαρίνος Γονιάς.

Νικηφόρο ξεκίνημα για τα ζευγάρια BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας

17903875 10155421979959925 7933942104737204814 n

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ελληνική ομάδα των ζευγαριών BC4, στο Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια που φιλοξενείται στην Ισπανία. Οι Νίκο Βασίλι, Χρυσή Μόρφη Μέτζου και Μαρίνος Γονιάς, στον πρώτο αγώνα για τον Α` όμιλο χάρισαν στην ελληνική ομάδα τη νίκη με 3-1 επί της Σλοβενίας.