Φινάλε στο παγκόσμιο κολύμβησης με τρία μετάλλια, ένα εθνικό ρεκόρ και την 12η θέση στη γενική κατάταξη

kOSTAKIS

Με μια τριάδα ελληνικών μεταλλίων και ένα εθνικό ρεκόρ, έπεσε στο Μεξικό η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κολύμβησης. Εκεί όπου η Ελλάδα με συνολικό απολογισμό 19 μετάλλια και συγκεκριμένα δύο χρυσά, επτά ασημένια και 10 χάλκινα, κατέλαβε την 12η θέση στην τελική κατάταξη μεταλλίων μεταξύ 54 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Διαβάστε Περισσότερα

«Χρυσός» ο Μιχαλεντζάκης στο Παγκόσμιο, τρίτωσαν τα μετάλλια οι Λιγνός και Σταματοπούλου

dimos e1474019880589 750x400

Ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης χάρισε στην ελληνική κολύμβηση, το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μεξικού. Ο αθλητής από την Αλεξανδρούπολη πρώτευσε στα 100μ. πεταλούδα S9, το αγώνισμα που τον ανέδειξε χρυσό Παραολυμπιονίκη (με παραολυμπιακό ρεκόρ) στους Αγώνες του Ρίο 2016. Αυτό ήταν το ένα από τα τρία συνολικά μετάλλια που πήρε η Ελλάδα κατά τη διάρκεια της 5ης ημέρας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, με τους Γεράσιμο Λιγνό (200μ. μικτή SM13) και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (50μ. ελεύθερο S3) να κατακτούν την δεύτερη θέση, με την τελευταία να καταρρίπτει και το πανελλήνιο ρεκόρ. Μία ημέρα πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης, η Ελλάδα έχει φτάσει τα 16 μετάλλια (2-6-8), ενώ κατέχει την 11η θέση στην κατάταξη μεταλλίων. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Πέντε μετάλλια και δύο πανελλήνια ρεκόρ η νέα συγκομιδή της ελληνικής κολύμβησης στο Μεξικό

13512146 926604330783776 1189564781296145974 n

Δύο ασημένια μετάλλια, τρία χάλκινα καθώς και δύο πανελλήνια ρεκόρ, ήρθαν να προστεθούν στην -έως τώρα- εντυπωσιακή συγκομιδή διακρίσεων της ελληνικής κολύμβησης, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μεξικού. Μετά και την ολοκλήρωση της 4ης ημέρας, η Ελλάδα με συνολικά 13 μετάλλια κατέχει την 14η θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων και φυσικά έπεται συνέχεια... Στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν γι` ακόμη μία φορά οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης και Γεράσιμος Λιγνός, ενώ το πρώτο τους μετάλλιο επί μεξικανικού εδάφους πήραν οι Μαρία Τσάκωνα, Κωνσταντίνος Καραούζας και Ευθυμία Γκουλή. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Τέσσερα μετάλλια και ένα πανελλήνιο ρεκόρ από την ελληνική κολύμβηση την 3η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος

13418987 10207932908272321 5329483896729622507 n

Τέσσερα μετάλλια και ένα πανελλήνιο ρεκόρ, ήταν ο νέος εντυπωσιακός απολογισμός της ελληνικής κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται για στο Μέξικο Σίτι. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Χαράλαμπος Ταϊγανίδης στα 100μ. πεταλούδα S12 και ο Δημήτρης Καρυπίδης στα 50μ. ύπτιο S1, ενώ οι Απόστολος Τσαούσης (50μ. ύπτιο S1) και Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (100μ. ελεύθερο S3) κατέκτησαν την τρίτη θέση. Με το τέλος της 3ης ημέρας, η Ελλάδα έχει φτάσει τα οκτώ μετάλλια (1-2-5) και κατέχει την 11η θέση στη γενική κατάταξη μεταξύ 56 χωρών. Μέγας χορηγός της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής είναι η ΟΠΑΠ ΑΕ.

Χρυσός ο Ταϊγανίδης, 3η θέση για Τσαπατάκη-Λιγνό στην πρεμιέρα του παγκοσμίου κολύμβησης

tAIGANIDIS S

Εντυπωσιακή πρεμιέρα, με απολογισμό τρία μετάλλια, για την ελληνική κολύμβηση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της IPC που φιλοξενείται στο Μέξικο Σίτι. Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S12, την ίδια στιγμή που οι Αντώνης Τσαπατάκης και Γεράσιμος Λιγνός ήταν τρίτοι στα 100μ πρόσθιο SB4 και τα 100μ. ύπτιο S13.

Η ελληνική αποστολή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης

Michalentzakis

Ανακοινώθηκε από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ-ΑμεΑ), η αποστολή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης που θα πραγματοποιηθεί στο Μέξικο Σίτι από τις 28 Νοεμβρίου έως τις 8 Δεκεμβρίου.

Δύο πανελλήνια ρεκόρ ο Μιχαλεντζάκης στα 50μ.πεταλούδα, δύο ρεκόρ και η Γκουλή σε 50μ. πεταλούδα και 200μ. μικτής

19894978 239829263191588 5706728621281100093 n

Με την πέμπτη θέση στη συνολική κατάταξη των 50 πεταλούδα ανδρών από τον Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη αλλά και πέντε νέα πανελλήνια ρεκόρ, έπεσε για τα ελληνικά χρώματα η αυλαία στο πανίσχυρο διεθνές μίτινγκ IDMSWIMMING BERLIN 2017. Η κατάταξη στους τελικούς των αγωνισμάτων βγαίνει βάση βαθμολογίας, αφού συμμετέχουν αθλητές διαφόρων κατηγοριών. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Μιχαλεντζάκης πέτυχε την καλύτερη επίδοση στην κατηγορία S9 που ισοδυναμεί με το χρυσό μετάλλιο, ενώ ο Παναγιώτης Χριστάκης ήταν 2ος στην κατηγορία S6 του αντίστοιχου αγωνίσματος.

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μιχαλεντζάκης στα 200μ. πεταλούδα S9, πρώτος στην κατηγορία του ο Κωστάκης στα 50μ. πρόσθιο

Michalentzakis 1 1 2

Συγκλονιστικός, σε ακόμη μία διοργάνωση, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. πεταλούδα κατηγορίας S9 κατά τη διάρκεια της 3ης ημέρας για το πανίσχυρο διεθνές μίτινγκ IDMSWIMMING BERLIN 2017 που φιλοξενείται στην Γερμανία.

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μιχαλεντζάκης στα 200μ. πεταλούδα S9

19873757 10213233141725139 1136245496 n
Συγκλονιστικός, σε ακόμη μία διοργάνωση, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. πεταλούδα κατηγορίας S9 κατά τη διάρκεια του πανίσχυρου διεθνούς μίτινγκ IDMSWIMMING BERLIN 2017, η τρίτη ημέρα του οποίου βρίσκεται σε εξέλιξη στην Γερμανία.