Στα γραφεία της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, το Κύπελλο από την κατάκτηση της 1ης θέσης στο διεθνές τουρνουά του Έσπο

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα και άτομα που στέκονται

Τα γραφεία της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρίες, κοσμεί εδώ και λίγα 24ωρα, το Κύπελλο που κατέκτησε η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των γυναικών στο International Espoo Grand Prix (Φινλανδία, Οκτώβριος 2021).

Διαβάστε Περισσότερα

Ο Κεραυνός στους άνδρες και η Κλειώ Θεσσαλονίκης στις γυναίκες, πρώτευσαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα γκόλμπολ

Goalball 700006

Ο Κεραυνός στους άνδρες και η Κλειώ Θεσσαλονίκης στις γυναίκες, πρώτευσαν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα γκόλμπολ που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Μεταμόρφωσης «Κώστας Αρβανίτης». Στον τελικό των ανδρών, ο Κεραυνός νίκησε 9-4 την Κλειώ Θεσσαλονίκης, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ιωνάς μετά τη νίκη 6-5 επί του Ήφαιστου. Στις γυναίκες, η Κλειώ Θεσσαλονίκης επικράτησε 10-5 του Ήφαιστου, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Κεραυνός.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα γκόλμπολ (17-19/12) ρίχνει αυλαία στις εγχώριες διοργανώσεις της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ

Κλινικές & διαγνωστικές εξετάσεις σε άτομα ομάδων Γκόλμπολ (Goalball) με  προβλήματα όρασης | Οφθαλμολογικό Κέντρο Ophthalmica

To τελευταίο -χρονικά- Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διοργανώνει η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες μέσα στο 2021, το γκόλμπολ ανδρών και γυναικών, θα πραγματοποιηθεί από αύριο (Παρασκευή 17) έως και την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Μεταμόρφωσης «Κώστας Αρβανίτης».

Διεθνές τουρνουά «Ηφαιστειάδα 2021»: Δεύτερη η εθνική Ελλάδος, 3ος ο Ήφαιστος

262502043 6501989329873876 8991697353442172942 n

Την 2η και 3η θέση κατέκτησαν αντίστοιχα, η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των ανδρών και ο Ήφαιστος, στο διεθνές τουρνουά «Ηφαιστειάδα 2021» που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο ΕΑΚ Σταυρούπολης.

Στο κλειστό γήπεδο ΕΑΚ Σταυρούπολης, το διεθνές τουρνουά γκόλμπολ «Ηφαιστειάδα» (3-5/12)

thumbnail png 20211125 222307 0000 1

Μετά από δύο χρόνια αγωνιστικής απραξίας λόγω πανδημίας και η Θεσσαλονίκη, με διοργανωτή τον Ήφαιστο, είναι έτοιμη να υποδεχθεί ένα μεγάλο διεθνές τουρνουά γκόλμπολ. Μερικές από τις κορυφαίες ομάδες του συναρπαστικού αυτού αθλήματος για άτομα με οπτική αναπηρία, θα δώσουν το «παρών» στο Διεθνές Τουρνουά «ΗΦΑΙΣΤΕΙΑΔΑ 2021» που θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 3-5 Δεκεμβρίου στο κλειστό γήπεδο Ε.Α.Κ. Σταυρούπολης.

Στην Β` κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υποβιβάστηκαν οι εθνικές μας ομάδες ανδρών και γυναικών

618a1d91aa3aca229dabd564 greece germany p 1080

Παρά την εντυπωσιακή νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Γερμανίας, η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των ανδρών, πήρε την άγουσα για την Β` κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Τον ίδιο δρόμο ακολούθησε και η εθνική μας ομάδα των γυναικών, αφού ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β` κατηγορίας (Σαμψούντα) με απολογισμό μία ισοπαλία και τρεις ήττες.

Αύριο (5/11) ανοίγει στη Σαμψούντα, η αυλαία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γκόλμπολ Α` κατηγορίας ανδρών και γυναικών

252007856 1195559237618623 3989504063016249162 n

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γκόλμπολ Α` κατηγορίας (IBSA GOALBALL EUROPEAN A CHAMPIONSHIPS) που θα φιλοξενηθεί από αύριο (Πέμπτη) έως και την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου στη Σαμψούντα της Τουρκίας, συμμετέχουν οι εθνικές μας ομάδες ανδρών και γυναικών.

VIDEO Υποδοχή της εθνικής μας ομάδας γκόλμπολ των ανδρών που κατέκτησε το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Β` κατηγορίας

w

Ο Α` αντιπροέδρος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Δημήτρης Σηφάκης αλλά και το μέλος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ και Έφορος INAS FID, Εμμανουήλ Μαρκίδης, υποδέχθηκαν στο «Ελευθέριος Βενιζέλος» την αποστολή της εθνικής μας ομάδας γκόλμπολ των ανδρών, η οποία το μεσημέρι της περασμένης Κυριακής (6/6), θριάμβευσε στην Φινλανδία, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β` κατηγορίας αλλά και την άνοδο στην Α` κατηγορία όπου μετέχουν συνολικά οι 10 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Οι αντίπαλοι των εθνικών μας ομάδων γκόλμπολ, στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Α` κατηγορίας

196469143 4030460383738085 7887168231489296249 n

Γερμανία, Τουρκία, Φινλανδία και Μαυροβούνιο θα βρεθούν στον δρόμο της εθνικής μας ομάδας των ανδρών στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γκόλμπολ Α` κατηγορίας, που θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Β` κατηγορία, η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των ανδρών - Πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης ο Χατζηπάντου

1111111

Με τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στη Β` κατηγορία, επιστρέφει στα… μεγάλα σαλόνια η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των ανδρών. Το συγκρότημα του Αντώνη Ανάστου, στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Παγιουλάχτι της Φινλανδίας, επικράτησε 8-3 του Μαυροβουνίου και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, το οποίο από χθες είχε φροντίσει να συνδυάσει και με το «εισιτήριο» της ανόδου για την Α` κατηγορία.