ΔΥΟ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΡΕΚΟΡ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΜΠΑΙ

Δύο μετάλλια, με πρωταγωνιστές τους Παύλο Μάμαλο και Νίκο Γκουντάνη, καθώς και την επίτευξη ενός νέου ρεκόρ Ευρώπης, πανηγύρισε η ελληνική άρση βαρών σε πάγκο, κατά τη διάρκεια του πανίσχυρου διεθνούς τουρνουά Fazaa που πραγματοποιήθηκε στο Ντουμπάι.
Ο Παύλος Μάμαλος, μετά από συγκλονιστική «μάχη» με τον Αιγύπτιο Μαχαμέντ Ελντίμπ, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο των 100 κιλών, διαλύοντας το δικό του ρεκόρ Ευρώπης που κατείχε από την αντίστοιχη περσινή διοργάνωση με 234,5 κιλά. Ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου βρέθηκε στο βάθρο των νικητών αφού σήκωσε στη δεύτερη προσπάθεια 244 κιλά, τέσσερα λιγότερα από τον Ελντίμπ ο οποίος κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ της κατηγορίας.
Η μονομαχία των δύο ξεκίνησε από την πρώτη κιόλας προσπάθεια όταν σήκωσαν 235 κιλά. Στη δεύτερη ο Αιγύπτιος ήταν έγκυρος με 243 κιλά, ενώ ο Μάμαλος είχε 244 δημιουργώντας νέο ρεκόρ Ευρώπης. Στην τρίτη προσπάθεια, ο Ελντίμπ είχε 248 κιλά που είναι νέο παγκόσμιο ρεκόρ, με τον Μάμαλο να βάζει στην μπάρα 249 κιλά, χωρίς ωστόσο η προσπάθειά του να είναι έγκυρη. Ο Αιγύπτιος προσπάθησε να «κλειδώσει» τη νίκη με 251 κιλά όμως ήταν άκυρος, όπως και ο Μάμαλος που θέλησε να «κλέψει» το χρυσό με 248,5 κιλά. Έτσι ο Ελντίμπ βρέθηκε στην πρώτη θέση, αφήνοντας στη δεύτερη τον Μάμαλο, ενώ τρίτος ήταν ο Νιγηριανός Αλιγκέβκε Ομπιομά Νταλέτ με 237 κιλά.
Το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Γκουντάνης. Αν και σήκωσε δύο κιλά περισσότερα σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή διοργάνωση, ο Γκουντάνης δεν μπόρεσε να βρεθεί για δεύτερη συνεχή χρονιά στην κορυφή του διεθνούς τουρνουά. Με 192 κιλά στην πρώτη κιόλας προσπάθεια (σ.σ. πέρυσι είχε 190 κιλά) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των 67,5 κιλών. Ο Έλληνας πρωταθλητής στη δεύτερη προσπάθεια σήκωσε 200 κιλά, αλλά οι δύο από τους τρεις κριτές την θεώρησαν άκυρη. Στην τρίτη προσπάθεια «μπήκε» στα ίδια κιλά αλλά δεν τα κατάφερε, μένοντας έτσι στα 192 κιλά που του χάρισαν την 3η θέση της τελικής κατάταξης. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Αιγύπτιος Ιμπραχίμ Σαμπάαν με 201 κιλά, ενώ ακολούθησε ο Ταϊβό Τολού-Λοπέ από τη Νιγηρία με 195 κιλά.
Την αποστολή στο Ντουμπάι διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΟΑΜ-ΑμεΑ).