Στις 17 Μαρτίου η 13η ημερίδα μπότσια του Α.Σ. ΑμεΑ Αγιος Χριστόφορος στην Παιανία

O Α.Σ. ΑμεΑ ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ διοργανώνει την Παρασκευή, 17 Μαρτίου 2017 και ώρα 09:00 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Παιανίας, την 13η Ημερίδα Boccia A.Σ.Α.Χ. για το Ομαδικό BC1/2, υπό την αιγίδα της Ε.Α.ΟΜ. ΑμεΑ και του Δ. Παιανίας.

Διαβάστε Περισσότερα

Ο Νίκο Βασίλη νικητής στην ημερίδα μπότσια του Τυρταίου

Ο Νίκο Βασίλη, κατέκτησε την πρώτη θέση στην Ημερίδα Μπότσια που διοργάνωσε ο Τυρταίος στο κλειστό γυμναστήριο Δ. Ιλίου «Γ. Κακούρης». Ο αθλητής του Τυρταίου, στον τελικό επικράτησε 6-1 του Άρτι Τσούκαλι επίσης από τον ίδιο σύλλογο, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Χρυσή Μόρφη-Μέτζου του Αγ. Χριστόφορου.

Πρωταθλητής Ελλάδας για 15η συνεχή χρονιά ο Πολυχρονίδης στο Allianz πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια 2016

13332827 10154263185289181 3534488286424219207 n

Ένα μοναδικό ρεκόρ, παγκοσμίου βεληνεκούς για το άθλημα του μπότσια, διεκδικεί ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 15η συνεχή χρονιά, ενώ τις 12 εξ αυτών έχει σημειώσει και νταμπλ αφού έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο και στα ζευγάρια BC3.

Από αύριο έως και την Κυριακή το ALLIANZ Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Boccia στο Περιστέρι

13198570 10154223804624181 1633857985921332701 o

Με τη συμμετοχή 85 αθλητών θα πραγματοποιηθεί από αύριο (Τρίτη) έως και την Κυριακή, το «Allianz Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μπότσια». Από αύριο έως και την Παρασκευή θα γίνουν οι αγώνες των ατομικών, ενώ το Σάββατο και την Κυριακή αγωνίζονται τα ζευγάρια BC3 και BC4 και το ομαδικό BC1/2.

Στις 14 Μαΐου το Εθνικό Σεμινάριο Κριτών Μπότσια στην Αθήνα

BOCCIA BALLS

Σεμινάριο εθνικών κριτών Boccia επιπέδου E (κριτές γραμμών & χρονομέτρες) θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Μαΐου (10:00-15:00) στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο Εθνικό Κέντρο Κοινωνικής Αλληλεγγύης - Ε.Κ.Κ.Α., ισόγειος χώρος εκδηλώσεων ΑΚΕΠ (Τσόχα 5, Αμπελόκηποι).

Στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο οι Σουλάνης και Μόρφη-Μέτζου

Boccia

Ο Παναγιώτης Σουλάνης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μπότσια ατομικών αγωνισμάτων που φιλοξενήθηκε στο Πεκίνο. Ο Έλληνας πρωταθλητής, με εντυπωσιακές εμφανίσεις στο μεγαλύτερο μέρος της διοργάνωσης, κατέλαβε την 4η θέση στην κατηγορία BC1 και εξασφάλισε την παρουσία του στους Αγώνες του Ρίο.

Παγκόσμιο μπότσια ατομικό: Στους «16» οι Πολυχρονίδης και Σουλάνης

boccia beijing 2016 prΣτους «16» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος μπότσια ατομικών αγωνισμάτων που φιλοξενείται στο Πεκίνο, προκρίθηκαν οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης και Παναγιώτης Σουλάνης στις κατηγορίες BC3 και BC1 αντίστοιχα. Αντίθετα εκτός συνέχειας έμειναν οι Αλέξανδρος Παπαδάκης (BC2) και Χρυσή Μόρφη Μέτζου (BC4).

Οι Πολυχρονίδης και Σουλάνης προκρίθηκαν αήττητοι στην επόμενη φάση. Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου σε αγώνα για την 3η ημέρα του ομίλου επικράτησε 5-0 του Πορτογάλου Λούις Σίλβα, ενώ ο Σουλάνης νίκησε και τον Κινέζο Κάι Σουν με σκορ 3-2.

Πεκίνο 2016: Οι Σουλάνης και Πολυχρονίδης διπλασίασαν τις νίκες τους στο παγκόσμιο μπότσια

Soulanis colombiaΟι Παναγιώτης Σουλάνης (BC1) και Γρηγόρης Πολυχρονίδης (BC3) διπλασίασαν τις νίκες τους στους προκριματικούς ομίλους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ατομικών αγωνισμάτων μπότσια που πραγματοποιείται στο Πεκίνο. Ο Σουλάνης την δεύτερη ημέρα των αγώνων επικράτησε 8-1 του Ιάπωνα Νακαμούρα, ενώ ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου με τα ζευγάρια BC3, νίκησε 5-1 τον Νινγκ Το από την Σινγκαπούρη.

Πεκίνο 2016: «Ποδαρικό» με νίκες για Πολυχρονίδη και Σουλάνη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μπότσια ατομικών αγωνισμάτων

Γρηγόρης ΠολυχρονίδηςΔύο νίκες σε τέσσερις αγώνες ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος ατομικών αγωνισμάτων μπότσια που φιλοξενείται στο Πεκίνο. Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γρηγόρης Πολυχρονίδης, στον πρώτο αγώνα για τον 3ο όμιλο της κατηγορίας BC3 επικράτησε 4-3 του Ιάπωνα Νταίκι Κοσάκα, ενώ ο Σουλάνης ο οποίος πέρυσι ήταν πρώτος στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο της Βαρκελώνης, νίκησε 6-5 την Εκατερίνα Σέντοβα από την Ρωσία.