Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, πέντε χρυσά ο Τυρταίος σε ατομικά και ομαδικά

18425327 10155335039824181 9120712121000349623 n
Πρωταθλητής Ελλάδας για 16η συνεχή χρονιά, αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί Αθήνας), στα ατομικά της κατηγορίας ΒC3 στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια που διεξήχθη στο κλειστό του Περιστερίου (Ολυμπιακό Κέντρο Πυγμαχίας). Στα ατομικά, τα περισσότερα χρυσά μετάλλια (συνολικά 3) κατέκτησε ο Τυρταίος, ο οποίος είχε ακόμη ένα ασημένιο και ένα χάλκινο. Τα χρυσά μετάλλια πήραν οι Δημήτρης Κυριακίδης (BC1), Χρήστος Κυπριώτης (BC2) και Νίκο Βασίλη (BC4).

Διαβάστε Περισσότερα

Με τη συμμετοχή 105 αθλητών και αθλητριών το πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια (9-14/5)

Rio 2016 Greek team 6

Με τη συμμετοχή 105 αθλητών και αθλητριών από 18 σωματεία, ανοίγει αύριο στο κλειστό γυμναστήριο «Γ. Στεφανόπουλος» (πρώην Ολυμπιακό Γήπεδο Πυγμαχίας, Βορείου Ηπείρου 20-28, Περιστέρι), η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος μπότσια.

Ασημένιο μετάλλιο ο Γωνιάς στην κατηγορία BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας

Marinos Gonias

Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια που διεξήχθη στην Ισπανία, κατέκτησε ο Μαρίνος Γωνιάς. Ο αθλητής του Τυρταίου, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το δεύτερο μόλις μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά στην κατηγορία BC4 στην ιστορία του ελληνικού μπότσια.

Ευρωπαϊκό Όπεν: Την τέταρτη θέση κατέλαβε η ελληνική ομάδα ζευγαριών BC4

17814327 10155425412559925 3969941067219323660 o

Την τέταρτη θέση στο αγώνισμα των ζευγαριών BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας, κατέλαβε η ελληνική ομάδα μπότσια αποτελούμενη από τους Νίκο Βασίλι, Χρυσή Μόρφη Μέτζου και Μαρίνος Γονιάς.

Νικηφόρο ξεκίνημα για τα ζευγάρια BC4 στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας

17903875 10155421979959925 7933942104737204814 n

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ελληνική ομάδα των ζευγαριών BC4, στο Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια που φιλοξενείται στην Ισπανία. Οι Νίκο Βασίλι, Χρυσή Μόρφη Μέτζου και Μαρίνος Γονιάς, στον πρώτο αγώνα για τον Α` όμιλο χάρισαν στην ελληνική ομάδα τη νίκη με 3-1 επί της Σλοβενίας.

Με ελληνική συμμετοχή το Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια της Ισπανίας

BOCCIA LOGO

Με ελληνική συμμετοχή, θα πραγματοποιηθεί στην πόλη Σαντ Κουγκάτ της Ισπανίας, το Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια (11-16 Απριλίου). Στη διάθεση του ομοσπονδιακού προπονητή και υπεύθυνου της αποστολής, Γιώργου Τζίμα, θα βρίσκονται οι Παναγιώτης Σουλάνης (ΑΣΑΧ, ΒC1), Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Αετοί, BC3), Άννα Ντέντα (AΣΑΧ, BC3), Νίκο Βασίλη (Τυρταίος, BC3), Μόρφη Μέτζου Χρυσή (ΑΣΑΧ, BC4) και Μαρίνος Γωνιάς (Τυρταίος, BC4).

H πρώτη ομάδα του Άγιου Χριστόφορου πρώτευσε στην 13η ημερίδα μπότσια του ΑΣΑΧ

17361693 10212597527159783 8409465454491732630 n

Η πρώτη ομάδα του Άγιου Χριστόφορου, αποτελούμενη από τους Παναγιώτη Σουλάνη, Αλέξανδρο Παπαδάκη, Μανώλη Κοκονό, Δημήτρη Στέφο και Θοδωρή Λιόντο, πρώτευσε στην 13η ημερίδα μπότσια «Άγιος Χριστόφορος» BC1/2 που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Παιανίας.

Στις 17 Μαρτίου η 13η ημερίδα μπότσια του Α.Σ. ΑμεΑ Αγιος Χριστόφορος στην Παιανία

O Α.Σ. ΑμεΑ ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ διοργανώνει την Παρασκευή, 17 Μαρτίου 2017 και ώρα 09:00 στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Παιανίας, την 13η Ημερίδα Boccia A.Σ.Α.Χ. για το Ομαδικό BC1/2, υπό την αιγίδα της Ε.Α.ΟΜ. ΑμεΑ και του Δ. Παιανίας.

Ο Νίκο Βασίλη νικητής στην ημερίδα μπότσια του Τυρταίου

Ο Νίκο Βασίλη, κατέκτησε την πρώτη θέση στην Ημερίδα Μπότσια που διοργάνωσε ο Τυρταίος στο κλειστό γυμναστήριο Δ. Ιλίου «Γ. Κακούρης». Ο αθλητής του Τυρταίου, στον τελικό επικράτησε 6-1 του Άρτι Τσούκαλι επίσης από τον ίδιο σύλλογο, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Χρυσή Μόρφη-Μέτζου του Αγ. Χριστόφορου.

Πρωταθλητής Ελλάδας για 15η συνεχή χρονιά ο Πολυχρονίδης στο Allianz πανελλήνιο πρωτάθλημα μπότσια 2016

13332827 10154263185289181 3534488286424219207 n

Ένα μοναδικό ρεκόρ, παγκοσμίου βεληνεκούς για το άθλημα του μπότσια, διεκδικεί ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης. Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για 15η συνεχή χρονιά, ενώ τις 12 εξ αυτών έχει σημειώσει και νταμπλ αφού έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο και στα ζευγάρια BC3.